Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Nie żyje górnik
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice
Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia Knurów-Szczygłowice, poinformowała wczoraj, 22 stycznia, o zapaleniu metanu w ścianie XVII pokładu 405/1 poniżej poziomu 850 m. W wyniku wypadku dziewięciu górników uległo obrażeniom, a ich stan określono jako bardzo ciężki.
Stan wszystkich jest bardzo ciężki. Dwóch górników jest już na OIOM-ie, jeszcze czekamy na transport dwóch górników. Więcej o stanie zdrowia nie możemy powiedzieć
– informował wczoraj około godz. 14 Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Zarządzania Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, do którego trafili poszkodowani.
W zależności od pacjenta od 35 proc. do nawet 85 proc. poparzonej powierzchni ciała, z oparzeniem dróg oddechowych
– dodała niedługo potem dyrektor ds. medycznych szpitala Karolina Ziółkowska, która podkreśliła, że są to poparzenia drugiego–trzeciego stopnia.
- Solidarność: Grupa Azoty w Puławach zwalnia po cichu
- Najnowsze doniesienia z granicy. Ważny komunikat Straży Granicznej
- Poważne zmiany na antenie największej stacji właściciela TVN Warner Bros. Discovery
Nie żyje górnik
Dziś przyszły tragiczne wieści. Jeden z górników hospitalizowanych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł.
Niestety jednego z pacjentów nie udało się uratować
– powiedział PAP w czwartek rzecznik placówki Wojciech Smętek.
Wskazał, że pacjent ten, przebywający na oddziale chirurgii ogólnej CLO, miał oparzenia powyżej 40 proc. powierzchni ciała, w tym bardzo zaawansowane oparzenia dróg oddechowych oraz oparzenia twarzy i głowy trzeciego stopnia.
W siemianowickim szpitalu nadal przebywa ośmiu górników ze Szczygłowic – po czterech na oddziale intensywnej opieki i na oddziale chirurgii ogólnej.
Kopalnia Knurów-Szczygłowice
Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice to kopalnia węgla kamiennego, położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w Knurowie. Obecnie działa jako Ruch Szczygłowice KWK Knurów-Szczygłowice.
Prace przy budowie kopalni rozpoczęto w 1957. Pole wydobywcze kopalni ma powierzchnię 21,3 km² i leży na zachodnim brzegu głównej niecki węglowej. Eksploatowane złoża znajdują się w południowej części Knurowa oraz pod częścią miasta Czerwionka-Leszczyny i gminy Pilchowice. Obecne możliwości techniczne zabezpieczają wydobycie na poziomie 11 800 ton węgla na dobę.