Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

REKLAMA

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe