Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Sobota i niedziela będą pochmurne i deszczowe, lokalnie mogą pojawić się burze z opadami drobnego gradu. W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południu kraju wystąpią przymrozki - poinformował synoptyk IMGW Wiesław Winnicki.

Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania Wiadomości
Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania

Tuż przed ciszą wyborczą zapadła decyzja, która odbiła się szerokim echem. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował o umorzeniu sprawy karnej przeciwko ks. prof. Tadeuszowi Guzowi. Sprawa została wniesiona przez Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w formie subsydiarnego aktu oskarżenia, jednak sąd nie tylko odmówił przeprowadzenia postępowania dowodowego, ale także nałożył na oskarżycieli obowiązek zwrotu kosztów postępowania.

Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję Wiadomości
Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję

W jednym z otwockich szpitali doszło do niebezpiecznej sytuacji. W nocy z piątku na sobotę (16/17 maja) 56-letni mężczyzna, który zgłosił się z urazem nogi, zaczął grozić personelowi, niszczyć mienie i zachowywać się agresywnie.

Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków pilne
Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków

Jak wynika z szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w 2024 r. nastąpił w hotelach Fatimy ponad 73-procentowy wzrost liczby nocujących tam turystów w porównaniu do wcześniejszego roku.

REKLAMA

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe