"Czy Polska musi się zgodzić, czy tylko zostać poinformowana?". Niemiecki dziennik o odsyłaniu imigrantów

Niemiecki dziennik o granicy z Polską
"FAZ" przywołuje uzgodnienie prowadzących obecnie negocjacje koalicyjne CDU/CSU i SPD, które chcą "w porozumieniu z naszymi europejskimi sąsiadami" na wspólnych granicach zawracać także osoby ubiegające się o azyl. Ma to pomóc w opanowaniu migracji. "Ale jak mogłoby to wyglądać w praktyce? Czy to w ogóle zadziała?" – zastanawia się portal.
Jeśli zawracanie miałoby gdziekolwiek się udać, to właśnie tutaj
– pisze "FAZ" o granicy polsko-niemieckiej we Frankfurcie nad Odrą. "Torsten Ebert informuje o bardzo dobrej współpracy z polskimi kolegami" – czytamy w tekście. Ebert jest funkcjonariuszem policji federalnej, kieruje lokalnym posterunkiem, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie odcinka granicy o długości około 80 kilometrów.
Oba kraje mają nowoczesną umowę policyjną i istnieją wspólne biura. Starają się nauczyć przynajmniej trochę języka drugiej strony. Niemieccy i polscy policjanci pełnią wspólne patrole w strefie przygranicznej. Niemcy w typowych niebieskich mundurach, Polacy w wojskowym kamuflażu
– pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
- Pilne doniesienie z Pałacu Buckingham. Król Karol rezygnuje
- Porażka rządu Tuska ws. elektrowni atomowej. Wygasła umowa z USA
- "Co się dzieje z Trzaskowskim? Patrzcie na jego zachowanie". Jest nagranie
- Znany dziennikarz odchodzi z TVN po 20 latach pracy
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- "Sytuacja coraz bardziej niepokojąca". Komunikat wrocławskiego zoo
- "Jaka stacja takie gwiazdy". Burza po emisji popularnego programu TVN
"Czy Polska musi się zgodzić, czy tylko zostać poinformowana?"
Portal zauważa, że "sytuacja migracyjna poprawiła się w ostatnich miesiącach". W szczególności znacznie mniej osób z Białorusi podróżuje do Niemiec przez Polskę. Reżim w Mińsku, sojusznik rosyjskiego władcy Władimira Putina, próbuje zdestabilizować Zachód poprzez przemyt migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Szczyt był jesienią 2023 roku". – Polacy zrobili wiele od tego czasu, aby opanować sytuację – mówi Torsten Ebert. Na przykład budując ogrodzenie na granicy z Białorusią.
Polacy pod rządami premiera Donalda Tuska oczekują teraz, że Niemcy zajmą twarde stanowisko. I tym razem Warszawa naprawdę chce być włączona. Nie tak, jak w przypadku kontroli granicznych w 2023 r., kiedy to poczuła się zaskoczona przez Berlin. Tak więc i w tym przypadku pojawia się pytanie: czy Polska musi zgodzić się na planowane odsyłanie osób ubiegających się o azyl? Czy tylko zostać poinformowana z pewnym wyprzedzeniem?
– pyta niemiecka gazeta.