Zaskakujące informacje ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Do gry wchodzi potężny inwestor

Sprzedaż TVN nabiera tempa – nowy inwestor w grze
Proces sprzedaży TVN przez amerykański koncern Warner Bros. Discovery (WBD) nabiera tempa. Jak donosi "Puls Biznesu", na ostatniej prostej pojawił się nowy, potężny inwestor, który może znacząco wpłynąć na wynik transakcji. Oprócz wcześniej wymienianych dwóch oferentów – Michała Sołowowa oraz konsorcjum zbudowanego wokół Wirtualnej Polski – do rywalizacji dołączył Ringier Axel Springer Polska (RASP) we współpracy z funduszem CVC Capital Partners.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Informacja ws. sprzedaży TVN była żartem. Przepraszamy, prima aprilis
- Kaczyński kontra Giertych w Sejmie. Prezydent Duda zabrał głos
- Jeden z kandydatów mocno w dół. Najnowszy sondaż prezydencki
- Pilne doniesienie z Pałacu Buckingham. Król Karol rezygnuje
- Agresja na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Telewizja Republika deklasuje TVN24. Jest ranking oglądalności
Kim są dotychczasowi kandydaci?
Od początku rozmów o sprzedaży TVN w grze znajdowało się dwóch poważnych graczy. Pierwszym z nich jest Michał Sołowow, najbogatszy Polak, który od lat inwestuje w różne sektory gospodarki. Drugim oferentem jest konsorcjum zbudowane wokół WP Holdingu – giełdowego giganta polskiego rynku mediów i nowych technologii. Obie strony przeprowadziły już szczegółową analizę finansową i prawną spółki.
Nowy gracz zmienia układ sił
Według doniesień "Pulsu Biznesu" do procesu dołączyło konsorcjum złożone z RASP oraz CVC Capital Partners. RASP to medialny gigant z Niemiec, właściciel Onetu, dziennika "Fakt" i tygodnika "Newsweek". Z kolei CVC to globalny fundusz private equity, który w Polsce jest głównym akcjonariuszem takich marek jak Żabka i Stock Spirits. Niedawno zainwestował także w Comarch. Co ciekawe, fundusz ten dotychczas nie posiadał w swoim portfolio stacji telewizyjnych.
Co oznacza ten zwrot akcji?
Pojawienie się nowego, potężnego inwestora może wpłynąć na ostateczny wynik negocjacji. Warner Bros. Discovery oczekuje wiążących ofert w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Trzech silnych graczy w wyścigu o TVN może podnieść cenę sprzedaży i wpłynąć na przyszłość tej jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce.
A tymczasem w TVN nerwowo
Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.
Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.