Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"

28 marca br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „SOLIDARNOŚĆ – GOSPODARKA – SAMORZĄD – PAMIĘĆ. JERZY KROPIWNICKI – TWÓRCA POLSKICH PRZEMIAN".
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki / fot. fb.com/NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

 Okazją do zorganizowania wydarzenia jest przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin Jerzego Kropiwnickiego, a także 45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego. 

Wymiar lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy

Konferencję zorganizował oraz poprowadził poseł Włodzimierz Tomaszewski, a gości przywitał przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc, który konferencję objął patronatem honorowym. Ponadto patronat honorowy nad konferencją objęli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, posłanka na Sejm Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, europoseł VI-IX kadencji, b. sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej - Jacek Saryusz-Wolski, poseł IV, VII i X kadencji, europoseł VI, VIII i IX kadencji, b. prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych - Zbigniew Kuźmiuk, poseł I kadencji, b. prezes Międzykomunalnej Spółki „Municipium”, prezes Fundacji Klubu Ronina – Józef Orzeł.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji przypomnieli ogromny dorobek byłego prezydenta Łodzi, ale także mało rozpowszechnione a często zaskakujące fakty które są udziałem Jerzego Kropiwnickiego a mają wymiar nie tylko lokalny, regionalny ale krajowy i międzynarodowy.

W imieniu Solidarności

Piotr Duda skierował list do uczestników konferencji. Przypomniał w nim, jak zasłużony dla Związku jest Jerzy Kropiwnicki, który współtworzył struktury Solidarności zarówno na poziomie zakładowym, jak i regionalnym oraz ogólnopolskim. Napisał także o represjach, które spotkały go w stanie wojennym.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" pisał także o dokonaniach Jerzego Kropiwnickiego dla łódzkiego samorządu, ale także dla całego kraju. "To (...) on, wspierany przez NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że dziś cieszymy się dniem wolnym 6 stycznia, w Święto Trzech Króli" - napisał.

"W imieniu całego Związku dziękuję za te wszystkie lata, kiedy działaliśmy razem dla dobra polskich pracowników. Dziękuję za to, że przez całe życie nosisz Solidarność w swoim sercu"

- zwrócił się z kolei do Jerzego Kropiwnickiego.

Cztery bloki tematyczne

W poszczególnych blokach konferencji wystąpili jako prelegenci Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk oraz Józef Orzeł. Oprócz nich wystąpienia mieli także dr Sebastian Pilarski oraz dr hab. prof. UŁ Krzysztof Lesiakowski. Wśród gości należy wymienić również zastępcę dyrektora łodzkiego Oddziału Instytutu Pamięci narodowej dr Joannę Żelazko oraz Jadwigę Palkę żonę śp. Grzegorza Palki, jednego z założycieli łódzkiej „Solidarności”, prezydenta Łodzi I kadencji. Konferencja była podzielona na cztery bloki: Solidarność, gospodarka, samorząd, pamięć. Po zakończeniu każdego z nich głos zabierał jubilat Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, aktywność Jerzego Kropiwnickiego skupia w sobie wszystkie najistotniejsze wyzwania polskich przemian od 1980 roku. Stał się on symbolem walki o demokratyczną i samorządną Solidarność, o prospołeczny rozwój gospodarczy uwolniony od doktrynerskiego monetaryzmu, polski interes, o inwestycje samorządowe dające atrakcyjność lokalnym i regionalnym wspólnotom, o system wartości, o pamięć i współodczuwanie będące istotą tożsamości. Urodził się w Częstochowie – pod Jasną Górą, ale życie zawodowe, rodzinne związał z Łodzią. I ten związek – przy udziale Jego współpracowników, przyjaciół – można określić jako stan oddziaływania: Co w Łodzi to w Polsce! Oczywiście także jest ostrzeżeniem przed wrogami o komunistycznym i moczarowskim rodowodzie.

ZOBACZ TAKŻE: Rada Miasta Puławy nie zgodziła się na zwolnienie z Azotów radnego

ZOBACZ TAKŻE: W firmie Tiberina Poland powstała Solidarność

ZOBACZ TAKŻE: Bartłomiej Mickiewicz: Zielony Ład to dla pracodawców większy problem niż koszty pracownicze

 


 

POLECANE
Informacja ws. sprzedaży TVN była żartem. Przepraszamy, prima aprilis gorące
Informacja ws. sprzedaży TVN była żartem. Przepraszamy, prima aprilis

Opinię publiczną w Polsce rozgrzewa sprawa sprzedaży TVN przez amerykański koncern Warner Bros. Discovery. Dziś, 1 kwietnia, obchodziliśmy prima aprilis, w z związku z czym pozwoliliśmy sobie zażartować.

Europejskie kontyngenty wojskowe na Ukrainie. Nowe informacje Wiadomości
Europejskie kontyngenty wojskowe na Ukrainie. Nowe informacje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek, że w najbliższy piątek w Kijowie odbędzie się spotkanie zespołów wojskowych państw, które gotowe są do rozmieszczenia w jego kraju kontyngentów wojskowych. Wymienił Wielką Brytanię i Francję.

Wielu ludziom anioł wówczas podniósł głowy. Premiera dokumentu 21.37 Mariusza Pilisa tylko u nas
"Wielu ludziom anioł wówczas podniósł głowy". Premiera dokumentu "21.37" Mariusza Pilisa

„Wspominanie dobrych chwil sprawia, że jesteśmy lepsi” – tą refleksją podzielił się w swoim filmie pt. „21.37” jego reżyser Mariusz Pilis. Premiera dokumentu odbyła się 1 kwietnia wieczorem, w przeddzień 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w krakowskim kinie "Kijów".

Dlatego Rosji nie zależy na zakończeniu wojny tylko u nas
Dlatego Rosji nie zależy na zakończeniu wojny

Tego można było się spodziewać. Putin wcale nie przebiera nogami do wstrzymania działań wojennych na Ukrainie. I gra na czas, czego dowodem wysłanie na ostatnią rundę rozmów z Amerykanami starych wyjadaczy: byłego wiceministra spraw zagranicznych i generała FSB. Dlaczego Kremlowi nie zależy na zakończeniu wojny? Nie tylko dlatego, że to Rosja ma przewagę na froncie.

Śmieje nam się pani w twarz. Ostre spięcie Patryka Jakiego z włoską dziennikarką w PE [WIDEO] polityka
"Śmieje nam się pani w twarz". Ostre spięcie Patryka Jakiego z włoską dziennikarką w PE [WIDEO]

We wtorek w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Patryk Jaki wdał się w burzliwą dyskusję z włoską dziennikarką Federicą Bianchi. Spór dotyczył decyzji francuskiego Trybunału Konstytucyjnego, na skutek której lider francuskiej prawicy Marine Le Pen została pozbawiona możliwości startu w wyborach prezydenckich i piastowania funkcji publicznych na najbliższe 5 lat.

Rafał Brzoska po spotkaniu z Piotrem Dudą: Świetna rozmowa Wiadomości
Rafał Brzoska po spotkaniu z Piotrem Dudą: Świetna rozmowa

"Świetna rozmowa z Radą Dialogu Społecznego i Przewodniczącym @DudaSolidarnosc o deregulacji. Prawa pracownicze i dialog społeczny są dla nas równie ważne jak wolność gospodarcza" – pisze na platformie X Rafał Brzoska, prezes InPost i przewodniczący rządowego zespołu deregulacyjnego.

Niemiecki dziennik: Rafineria PCK w Schwedt liczy na wznowienie dostaw rosyjskiej ropy Wiadomości
Niemiecki dziennik: Rafineria PCK w Schwedt liczy na wznowienie dostaw rosyjskiej ropy

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz nałożenia przez Zachód sankcji, rafineria PCK w Schwedt w Brandenburgii nie otrzymuje ropy z Rosji. Niemieckie media sugerują jednak, że sytuacja może się zmienić. Jak donosi „Sueddeutsche Zeitung”, w związku z próbami Donalda Trumpa dot. zakończenia wojny w Ukrainie, w Niemczech rosną głosy opowiadające się za zniesieniem sankcji na rosyjską ropę.

Biały Dom: Prezydent jest sfrustrowany postawą obydwu stron wojny na Ukrainie z ostatniej chwili
Biały Dom: Prezydent jest sfrustrowany postawą obydwu stron wojny na Ukrainie

Prezydent Donald Trump jest sfrustrowany postawą przywódców po obu stronach tej wojny, bo chce, by ona się zakończyła - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Stwierdziła jednak, że Trump każdego dnia jest mocno zaangażowany w rozmowy z Rosją i Ukrainą.

Litwa: Znaleziono zwłoki czwartego zaginionego żołnierza z ostatniej chwili
Litwa: Znaleziono zwłoki czwartego zaginionego żołnierza

Ciało czwartego żołnierza USA zaginionego na Litwie zostało we wtorek odnalezione w pobliżu Podbrodzia na Litwie - poinformowało dowództwo US Army w Europie i Afryce (USAREUR-AF). Dzień wcześniej potwierdzono śmierć pozostałych trzech jego towarzyszy.

Dziwne zachowanie Rafała Trzaskowskiego po pytaniu Moniki Rutke [VIDEO] tylko u nas
Dziwne zachowanie Rafała Trzaskowskiego po pytaniu Moniki Rutke [VIDEO]

Dziś kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy. Odpowiedział również na pytania dziennikarki Tygodnika Solidarność Moniki Rutke. Po jednym z pytań zachował się w sposób, który można uznać za dziwny

REKLAMA

Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"

28 marca br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „SOLIDARNOŚĆ – GOSPODARKA – SAMORZĄD – PAMIĘĆ. JERZY KROPIWNICKI – TWÓRCA POLSKICH PRZEMIAN".
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki / fot. fb.com/NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

 Okazją do zorganizowania wydarzenia jest przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin Jerzego Kropiwnickiego, a także 45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego. 

Wymiar lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy

Konferencję zorganizował oraz poprowadził poseł Włodzimierz Tomaszewski, a gości przywitał przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc, który konferencję objął patronatem honorowym. Ponadto patronat honorowy nad konferencją objęli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, posłanka na Sejm Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, europoseł VI-IX kadencji, b. sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej - Jacek Saryusz-Wolski, poseł IV, VII i X kadencji, europoseł VI, VIII i IX kadencji, b. prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych - Zbigniew Kuźmiuk, poseł I kadencji, b. prezes Międzykomunalnej Spółki „Municipium”, prezes Fundacji Klubu Ronina – Józef Orzeł.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji przypomnieli ogromny dorobek byłego prezydenta Łodzi, ale także mało rozpowszechnione a często zaskakujące fakty które są udziałem Jerzego Kropiwnickiego a mają wymiar nie tylko lokalny, regionalny ale krajowy i międzynarodowy.

W imieniu Solidarności

Piotr Duda skierował list do uczestników konferencji. Przypomniał w nim, jak zasłużony dla Związku jest Jerzy Kropiwnicki, który współtworzył struktury Solidarności zarówno na poziomie zakładowym, jak i regionalnym oraz ogólnopolskim. Napisał także o represjach, które spotkały go w stanie wojennym.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" pisał także o dokonaniach Jerzego Kropiwnickiego dla łódzkiego samorządu, ale także dla całego kraju. "To (...) on, wspierany przez NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że dziś cieszymy się dniem wolnym 6 stycznia, w Święto Trzech Króli" - napisał.

"W imieniu całego Związku dziękuję za te wszystkie lata, kiedy działaliśmy razem dla dobra polskich pracowników. Dziękuję za to, że przez całe życie nosisz Solidarność w swoim sercu"

- zwrócił się z kolei do Jerzego Kropiwnickiego.

Cztery bloki tematyczne

W poszczególnych blokach konferencji wystąpili jako prelegenci Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk oraz Józef Orzeł. Oprócz nich wystąpienia mieli także dr Sebastian Pilarski oraz dr hab. prof. UŁ Krzysztof Lesiakowski. Wśród gości należy wymienić również zastępcę dyrektora łodzkiego Oddziału Instytutu Pamięci narodowej dr Joannę Żelazko oraz Jadwigę Palkę żonę śp. Grzegorza Palki, jednego z założycieli łódzkiej „Solidarności”, prezydenta Łodzi I kadencji. Konferencja była podzielona na cztery bloki: Solidarność, gospodarka, samorząd, pamięć. Po zakończeniu każdego z nich głos zabierał jubilat Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, aktywność Jerzego Kropiwnickiego skupia w sobie wszystkie najistotniejsze wyzwania polskich przemian od 1980 roku. Stał się on symbolem walki o demokratyczną i samorządną Solidarność, o prospołeczny rozwój gospodarczy uwolniony od doktrynerskiego monetaryzmu, polski interes, o inwestycje samorządowe dające atrakcyjność lokalnym i regionalnym wspólnotom, o system wartości, o pamięć i współodczuwanie będące istotą tożsamości. Urodził się w Częstochowie – pod Jasną Górą, ale życie zawodowe, rodzinne związał z Łodzią. I ten związek – przy udziale Jego współpracowników, przyjaciół – można określić jako stan oddziaływania: Co w Łodzi to w Polsce! Oczywiście także jest ostrzeżeniem przed wrogami o komunistycznym i moczarowskim rodowodzie.

ZOBACZ TAKŻE: Rada Miasta Puławy nie zgodziła się na zwolnienie z Azotów radnego

ZOBACZ TAKŻE: W firmie Tiberina Poland powstała Solidarność

ZOBACZ TAKŻE: Bartłomiej Mickiewicz: Zielony Ład to dla pracodawców większy problem niż koszty pracownicze

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe