Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem


 

POLECANE
Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat

W piątek po południu MSZ Rosji poinformowało o zamknięciu polskiego konsulatu w Królewcu od 29 sierpnia 2025 roku.

Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do marszałka Sejmu o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobro na posiedzenie tzw. komisji ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro konsekwentnie odmawia stawienia się przed komisją, z powodu tego, że komisja działa nielegalnie – wyłączył ją z obiegu prawnego Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z września 2024 r. 

Symbol Krakowa zepsuty. Miasto wysłało komunikat z ostatniej chwili
Symbol Krakowa zepsuty. Miasto wysłało komunikat

Smok wawelski nie będzie ział ogniem. Jedna z najsłynniejszych atrakcji i symboli Krakowa musi przejść remont instalacji gazowej. Zaszkodziły jej m.in. ostatnie ulewne deszcze. 

Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę tylko u nas
Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę

Niemiecka minister edukacji Karin Prien podkreśliła, że Niemcy borykają się z problemami wynikającymi z niekontrolowanej migracji. Wskazała na konieczność przyspieszenia nauki języka niemieckiego przez dzieci imigrantów, co jest kluczowe dla ich integracji. Niemiecka gazeta der Tagesspiegel napisała, że w grę wchodzi ewentualny limit do 40% migrantów na szkołę.

Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość niemal zrównują się w najnowszym badaniu poparcia dla partii politycznych, przeprowadzonych przez pracownię Opinia24. Trzecie miejsce na podium zajęła Konfederacja.

Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły z ostatniej chwili
Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły

Szef resortu spraw zagranicznych USA Marco Rubio oświadczył, że straty ponoszone przez Rosję na froncie wojny z Ukrainą gwałtownie wzrosły od początku roku. Według niego od stycznia Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Wypowiedź Rubio przytoczył w piątek portal Moscow Times.

Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem z ostatniej chwili
Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego z PO, podał się do dymisji. To konsekwencja wyjątkowo niebezpiecznej jazdy i kolizji drogowej, do której doprowadził pod koniec czerwca.  

Wiadomości
Wielcy Polacy w nietypowych dziedzinach

Gdy myślimy o polskich sukcesach na arenie międzynarodowej, najczęściej przychodzą nam do głowy wybitni sportowcy, naukowcy, artyści czy politycy. To naturalne. Jednak obok wielkich i dobrze znanych nazwisk istnieje cały świat mniej typowych dziedzin, w których Polacy również błyszczą. I to często w sposób, który zaskakuje nawet osoby uważnie śledzące życie publiczne.

Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział  z ostatniej chwili
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział 

Pacjenci Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Powiatowym w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) zostali ewakuowani. Powodem tej decyzji były obfite opady deszczu, które doprowadziły do zalania parteru, gdzie znajduje się oddział z chorymi podłączonymi do aparatury. Pacjenci zostali przewiezieni do innych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list z ostatniej chwili
Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list

Dziewięciu premierów europejskich rządów napisało list otwarty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o „nową interpretację” Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. List zainicjowały premier Włoch Giorgia Melonii oraz Danii Mette Frederiksen. Widnieje pod nim także podpis polskiego premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem



 

Polecane
Emerytury
Stażowe