Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 / EPA/ANJA NIEDRINGHAUS *** Local Caption *** 99500367 Dostawca: PAP/EPA

Zakopane

W Zakopanem w wielu miejscach powiewają papieskie flagi, a napis „ZAKOPANE” na Górnej Równi Krupowej zyskał okolicznościową dekorację. To miejsce, gdzie często turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Napis zrobiony z drewnianych, ozdobionych wielkich liter został przepasany żółtym jedwabiem.

W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można obejrzeć wystawę "U stóp Krzyża na Giewoncie". - Wystawa jest poświęcona nauce Świętego Jana Pawła II, Jego obecności w Zakopanem i wypełnianiu przez mieszkańców przesłania spod Wielkiej Krokwi „Na Was zawsze można liczyć…”. Wystawa ta przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie – podkreśla Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.

Msza święta

Jana Pawła II będą wspominać górale w czasie uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej i modlitwy różańcowej w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostanie też tam – a dokładnie przy replice Krzyża na Giewoncie – rozpalona watra pamięci. Mieszkańcy Zakopanego i goście odwiedzający miasto mają też możliwość obejrzenia w Kinie Sokół, niedaleko Krupówek premiery filmu pt. „21.37”.

Zaplanowano też misterium sceniczne Stabat Mater w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej. Wydarzenie będzie miało miejsce 6 kwietnia o godz. 20 w kościele św. Krzyża w stolicy polskich Tatr.

Powiat tatrzański

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II organizowane są także w całym powiecie tatrzańskim, w tym na terenie Gminy Poronin. Obchody rozpoczną się przy Obelisku Papieskim w Zębie, gdzie będzie modlitwa, krótki program artystyczny oraz przemówienia okolicznościowe. Po ceremonii przy obelisku, uczestnicy przejdą Drogą Papieską (Jan Paweł II w 1997 r. przejechał swoim papamobile z Zakopanego do Ludźmierza, mijając m.in. Ząb, Maruszynę) w kierunku Bartolskiego Wierchu. Marsz z pochodniami, latarkami i lampionami będzie towarzyszyć wyjątkowej muzyce góralskiej. Zapłonie też watra pamięci, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Dzianisza, gdzie będzie Msza św. w oprawie góralskiej. Po liturgii wierni złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża. Z kolei w Białym Dunajcu także górale będą uczestniczyć w Mszy św. i koncercie pieśni w wykonaniu białodunajeckiego Chóru Kanto pt. „Barką do nieba”.

Powiat nowotarski

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywają się także w powiecie nowotarskim. Nad stolicą Podhala – Nowym Targiem górale z tamtego oddziału Związku Podhalan co roku 2 kwietnia zapalają watrę pamięci. – Watrę pamięci zapalamy niemal co roku bez względu na pogodę. Chyba, że wypada akurat Wielki Czwartek lub Wielki Piątek, to stajemy wtedy w strojach regionalnych przy Grobie Pańskim i tam w modlitwie indywidualnej wspominamy Ojca Świętego Jana Pawła II – podkreśla Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału ZP. Spotkanie zabezpieczają zawsze strażacy z OSP Nowy Targ – Kowaniec. - Dla mnie osobiście zawsze kręci się łezka w oku, kiedy te płomienie unoszą się ku górom, ku niebu. Mam wrażenie, że to taki nasz ognisty łącznik ze św. Janem Pawłem II, naszym – chcę to podkreślić z całą mocą – Gazdą – dodaje Wojciech Groń. Podhalanie zawsze przynoszą ze sobą flagi papieskie, niektórzy zakładają stroje regionalne. Z nowotarskiego Zadziału płynie też nad miastem modlitwa różańcowa, zwykle kapłani z okolicznych parafii udzielają na koniec zgromadzonym błogosławieństwa.

Jan Paweł II to Honorowy Obywatel Nowego Targu, ale też honorowy członek Związku Podhalan. Doskonale znany w mieście, do którego przyjeżdżał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jednak najważniejsza wizyta miała miejsce w czerwcu 1979 r., kiedy to spotkał się z rzeszą miliona wiernych na nowotarskim lotnisku, o czym przypomina jego skromny pomnik. Nieprzerwanie od 20 lat, a nawet wcześniej przychodzi i tam grupa nowotarżan. – Jesteśmy przy Ojcu Świętym zawsze w godzinie odejścia. Modlimy się, śpiewamy obowiązkowo na koniec „Barkę”, bywa, że ktoś przynosi gitarę - wspomina Dorota Fryźlewicz, której za życia towarzyszył mąż Marek, wieloletni burmistrz Nowego Targu. – Przychodzą do nas także mieszkańcy pobliskiego Waksmunda, dojeżdżają nawet górale ze Spisza. Mamy serca gorące bez względu na czasami kapryśną aurę – wyjaśnia Dorota Fryźlewicz. Przy pomniku nowotarżanie spotykają się także każdego roku podczas obchodów Dnia Papieskiego. Występują tam wtedy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. – Nasze spotkania 2 kwietnia są zawsze skromniejsze, bardziej symboliczne. Zaczęły się od 2005 r. Zaś Dzień Papieski obchodzony był na lotnisku jeszcze wcześniej – zauważa Fryźlewicz.

Krzyż na Giewoncie

Niezmiernie od 20 lat ważnym punktem pamięci o św. Janie Pawle II i jego przejściu do Domu Ojca jest krzyż na Giewoncie. Grupa zakopiańczyków wchodzi na ten tatrzański szczyt i podświetla tamtejszy postument. Kiedyś zabierali ze sobą agregaty prądotwórcze, ale po uwagach Tatrzańskiego Parku Narodowego idą szlakiem z czołówkami. Ekipę od samego początku współtworzy Szymon Jędrusik. – Każdego roku zdarzają się różne sytuacje. Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne. Do celu można dojść w 5, 6 godzin, a bywało i tak, że brakowało nam dnia – wspomina Szymon Jędrusik.

Górale ze Związku Podhalan w Klikuszowej zawiesili flagi papieskie na Ołtarzu Szałasowym na Turbaczu, przy którym niegdyś Mszę św. odprawiał Karol Wojtyła. Flagi papieskie powiewają też przy Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej poniżej Turbacza. – Widok jest przepiękny, bo jeszcze w okolicach oglądamy dodatkowo całe dywany krokusów – mówi Wojciech Kosakowski, mieszkaniec Łopusznej, który wybrał się 2 kwietnia w Gorce.

Jan Paweł II i Podhale

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na lotnisku w Nowym Targu. W 1997 r. pielgrzymował do Zakopanego i Ludźmierza. Ojciec Święty wyjechał w 1997 r. kolejką na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe zapraszają do oglądania specjalnej ekspozycji dedykowanej Ojcu Świętemu na terenie górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.

Przyszły papież wizytował też Podhale jako krakowski hierarcha. W regionie jest wiele miejsc z nim związanych, są tablice pamiątkowe, szkoły, którym patronuje. W stolicy Podhala został zbudowany także kościół pw. Św. Jana Pawła II, obecnie jest to sanktuarium.

 

jg


 

POLECANE
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek złożył wizytę w obwodzie czernihowskim i sumskim przy granicy z Rosją. Podziękował wojskowym, broniącym kraju przed Rosjanami, którzy wciąż chcą wkroczyć na Ukrainę od północy.

Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa polityka
Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen skrytykował polskich polityków, którym zarzucił niekompetencję i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jak mówił, każdy obszar państwa nie działa lub działa źle: służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. – Chcemy zmienić system, w którym żyjemy już tyle lat – dodał.

Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu Wiadomości
Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu

Były szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratora wojskowego Marcina Maksjana.

Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę pilne
Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zerwali 11 flag Polski należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a część z nich spalili. O sprawie poinformowało w czwartek muzeum, które zgłosiło zdarzenie policji jako znieważenie symboli państwowych.

Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego

Fundacja Sentebale, założona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho, znalazła się w centrum kontrowersji. Brytyjski nadzór charytatywny wszczął postępowanie w sprawie zgodności regulacyjnej organizacji. Dochodzenie ma wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące działalności fundacji.

Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje Wiadomości
Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje

W związku z awarią wodociągową miasto Otwock zapowiedziało uruchomienie dodatkowych beczkowozów dla przedsiębiorców. Burmistrz gminy Karczew poinformował, że do walki z kryzysem wodnym przybędą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zawieszenie broni na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podał możliwy termin Wiadomości
Zawieszenie broni na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podał możliwy termin

– Jest szansa, by zmusić Rosję do zawieszenia broni w najbliższych tygodniach albo miesiącach – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji Wiadomości
Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji

FC Barcelona awansowała do finału Pucharu Króla, pokonując Atlético Madryt 1:0. Choć Robert Lewandowski spędził większość meczu na ławce rezerwowych, nie przeszkodziło mu to w radości ze zwycięstwa. W nocy podzielił się z kibicami krótkim komunikatem.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Dobra wiadomość dla pasażerów z Sołacza, Winiar, Bonina i Trójpola – od 7 kwietnia tramwaje linii 9 i 11 wracają na swoje stałe trasy po zakończeniu remontu torowiska.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy nadal jest w zasięgu wyżu znad Danii i rejonu Islandii, jedynie częściowo zachodnie i północne obszary kontynentu znajdują się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu klina wspomnianego wyżu. Napływa polarna masa powietrza.

REKLAMA

Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie
Jan Paweł II w Zakopanem, czerwiec 1997 / EPA/ANJA NIEDRINGHAUS *** Local Caption *** 99500367 Dostawca: PAP/EPA

Zakopane

W Zakopanem w wielu miejscach powiewają papieskie flagi, a napis „ZAKOPANE” na Górnej Równi Krupowej zyskał okolicznościową dekorację. To miejsce, gdzie często turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Napis zrobiony z drewnianych, ozdobionych wielkich liter został przepasany żółtym jedwabiem.

W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można obejrzeć wystawę "U stóp Krzyża na Giewoncie". - Wystawa jest poświęcona nauce Świętego Jana Pawła II, Jego obecności w Zakopanem i wypełnianiu przez mieszkańców przesłania spod Wielkiej Krokwi „Na Was zawsze można liczyć…”. Wystawa ta przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie – podkreśla Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego.

Msza święta

Jana Pawła II będą wspominać górale w czasie uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej i modlitwy różańcowej w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostanie też tam – a dokładnie przy replice Krzyża na Giewoncie – rozpalona watra pamięci. Mieszkańcy Zakopanego i goście odwiedzający miasto mają też możliwość obejrzenia w Kinie Sokół, niedaleko Krupówek premiery filmu pt. „21.37”.

Zaplanowano też misterium sceniczne Stabat Mater w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej. Wydarzenie będzie miało miejsce 6 kwietnia o godz. 20 w kościele św. Krzyża w stolicy polskich Tatr.

Powiat tatrzański

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II organizowane są także w całym powiecie tatrzańskim, w tym na terenie Gminy Poronin. Obchody rozpoczną się przy Obelisku Papieskim w Zębie, gdzie będzie modlitwa, krótki program artystyczny oraz przemówienia okolicznościowe. Po ceremonii przy obelisku, uczestnicy przejdą Drogą Papieską (Jan Paweł II w 1997 r. przejechał swoim papamobile z Zakopanego do Ludźmierza, mijając m.in. Ząb, Maruszynę) w kierunku Bartolskiego Wierchu. Marsz z pochodniami, latarkami i lampionami będzie towarzyszyć wyjątkowej muzyce góralskiej. Zapłonie też watra pamięci, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Dzianisza, gdzie będzie Msza św. w oprawie góralskiej. Po liturgii wierni złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża. Z kolei w Białym Dunajcu także górale będą uczestniczyć w Mszy św. i koncercie pieśni w wykonaniu białodunajeckiego Chóru Kanto pt. „Barką do nieba”.

Powiat nowotarski

Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywają się także w powiecie nowotarskim. Nad stolicą Podhala – Nowym Targiem górale z tamtego oddziału Związku Podhalan co roku 2 kwietnia zapalają watrę pamięci. – Watrę pamięci zapalamy niemal co roku bez względu na pogodę. Chyba, że wypada akurat Wielki Czwartek lub Wielki Piątek, to stajemy wtedy w strojach regionalnych przy Grobie Pańskim i tam w modlitwie indywidualnej wspominamy Ojca Świętego Jana Pawła II – podkreśla Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału ZP. Spotkanie zabezpieczają zawsze strażacy z OSP Nowy Targ – Kowaniec. - Dla mnie osobiście zawsze kręci się łezka w oku, kiedy te płomienie unoszą się ku górom, ku niebu. Mam wrażenie, że to taki nasz ognisty łącznik ze św. Janem Pawłem II, naszym – chcę to podkreślić z całą mocą – Gazdą – dodaje Wojciech Groń. Podhalanie zawsze przynoszą ze sobą flagi papieskie, niektórzy zakładają stroje regionalne. Z nowotarskiego Zadziału płynie też nad miastem modlitwa różańcowa, zwykle kapłani z okolicznych parafii udzielają na koniec zgromadzonym błogosławieństwa.

Jan Paweł II to Honorowy Obywatel Nowego Targu, ale też honorowy członek Związku Podhalan. Doskonale znany w mieście, do którego przyjeżdżał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jednak najważniejsza wizyta miała miejsce w czerwcu 1979 r., kiedy to spotkał się z rzeszą miliona wiernych na nowotarskim lotnisku, o czym przypomina jego skromny pomnik. Nieprzerwanie od 20 lat, a nawet wcześniej przychodzi i tam grupa nowotarżan. – Jesteśmy przy Ojcu Świętym zawsze w godzinie odejścia. Modlimy się, śpiewamy obowiązkowo na koniec „Barkę”, bywa, że ktoś przynosi gitarę - wspomina Dorota Fryźlewicz, której za życia towarzyszył mąż Marek, wieloletni burmistrz Nowego Targu. – Przychodzą do nas także mieszkańcy pobliskiego Waksmunda, dojeżdżają nawet górale ze Spisza. Mamy serca gorące bez względu na czasami kapryśną aurę – wyjaśnia Dorota Fryźlewicz. Przy pomniku nowotarżanie spotykają się także każdego roku podczas obchodów Dnia Papieskiego. Występują tam wtedy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. – Nasze spotkania 2 kwietnia są zawsze skromniejsze, bardziej symboliczne. Zaczęły się od 2005 r. Zaś Dzień Papieski obchodzony był na lotnisku jeszcze wcześniej – zauważa Fryźlewicz.

Krzyż na Giewoncie

Niezmiernie od 20 lat ważnym punktem pamięci o św. Janie Pawle II i jego przejściu do Domu Ojca jest krzyż na Giewoncie. Grupa zakopiańczyków wchodzi na ten tatrzański szczyt i podświetla tamtejszy postument. Kiedyś zabierali ze sobą agregaty prądotwórcze, ale po uwagach Tatrzańskiego Parku Narodowego idą szlakiem z czołówkami. Ekipę od samego początku współtworzy Szymon Jędrusik. – Każdego roku zdarzają się różne sytuacje. Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne. Do celu można dojść w 5, 6 godzin, a bywało i tak, że brakowało nam dnia – wspomina Szymon Jędrusik.

Górale ze Związku Podhalan w Klikuszowej zawiesili flagi papieskie na Ołtarzu Szałasowym na Turbaczu, przy którym niegdyś Mszę św. odprawiał Karol Wojtyła. Flagi papieskie powiewają też przy Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej poniżej Turbacza. – Widok jest przepiękny, bo jeszcze w okolicach oglądamy dodatkowo całe dywany krokusów – mówi Wojciech Kosakowski, mieszkaniec Łopusznej, który wybrał się 2 kwietnia w Gorce.

Jan Paweł II i Podhale

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na lotnisku w Nowym Targu. W 1997 r. pielgrzymował do Zakopanego i Ludźmierza. Ojciec Święty wyjechał w 1997 r. kolejką na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe zapraszają do oglądania specjalnej ekspozycji dedykowanej Ojcu Świętemu na terenie górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.

Przyszły papież wizytował też Podhale jako krakowski hierarcha. W regionie jest wiele miejsc z nim związanych, są tablice pamiątkowe, szkoły, którym patronuje. W stolicy Podhala został zbudowany także kościół pw. Św. Jana Pawła II, obecnie jest to sanktuarium.

 

jg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe