Nowi niemieccy ministrowie. Nowe oczekiwania wobec rządu w Warszawie

Znaczenie ministerstwa spraw wewnętrznych
Dotychczas niemiecki MSW prowadziła Nancy Faeser. To za jej kadencji Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie kontroli granicznych na wszystkich granicach lądowych . To właśnie w tym kontekście otworzono szeroko wrota na tzn. zatrzymania w celu wydalenia do Polski i innych krajów sąsiednich. Niemcy będą koniecznie chciały, aby ten proces był kontynuowany oraz poszerzony. Thorsten Frei (CDU) ma największe szanse zostać ministrem, jeśli CDU przejmie tekę, dzięki swojej bliskości z Friedrichem Merzem - który zostanie bardzo prawdopodobnie kanclerzem Niemiec. Ale także Alexander Dobrindt z CSU jest mocnym kandydatem, jeśli CSU będzie domagać się dla siebie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co często zdarzało się w niemieckiej najnowszej historii tego kraju. Obecnie obaj kandydaci są ogólnie mało znani w kontekście polityki polsko-niemieckiej i w przeszłości nie zwrócili na się uwagi jakimiś dla Polski niekorzystnymi posunięciami. Niemcy są jednak bardzo zainteresowane Polską, jako państwem położonym na wschodniej granicy zewnętrznej UE, skutecznie ją zabezpieczającym w sensie przypływu migrantów do Niemiec. Już teraz Niemcy dostarczają Polsce narzędzia techniczne, takie jak technologie inwigilacji i inne urządzenia w celu ochrony wschodniej granicy.
Niemcy dążą jednak do jednolitej polityki azylowej w ramach Unii Europejskiej, która obejmuje także Polskę. Celem jest, aby Polska i inne państwa członkowskie stosowały podobne zasady przyjmowania i integracji migrantów, aby uniknąć ruchów migracyjnych w obrębie UE. Niemcy mówią w tym kontekście o zobowiązaniu do "bardziej sprawiedliwego rozłożenia obciążeń związanych z migrantami", na wszystkie kraje UE w tym tez Polski.
Znaczenie ministerstwa obrony
Dotychczasowym ministrem obrony Niemiec jest Boris Pistorius i SPD. Pistorius mógłby zachować swój urząd, ponieważ cieszy się ponadpartyjnym uznaniem za swoją pracę. Wszystko zależy od tego, jak zostaną rozdzielone teki ministerialne w negocjacjach koalicyjnych. Jeśli CSU będzie rościć sobie prawa do Ministerstwa Obrony, to Alexander Dobrindt byłby dobrym kandydatem.
W kontekście Polski i innych sąsiadów naszego regionu Niemcom zależy szczególnie na sprzedaży uzbrojenia do Polski, takie jak czołgi Leopard 2 czy systemy obrony powietrznej. Niemiecki przemysł zbrojeniowy, jeden z największych w Europie, postrzega Polskę jako ważny rynek zbytu. Niemcy dążą do uzyskania korzyści ekonomicznych przy jednoczesnym wzmocnieniu europejskiego przemysłu obronnego. W ramach UE Niemcy promują udział Polski w europejskich projektach zbrojeniowych, aby ograniczyć szanse dostawców spoza Europy (np. USA) oraz konsolidacji europejskiego przemysłu.