Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL


 

POLECANE
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

REKLAMA

Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni

Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
Leon XIV Leon XIV: Nie można wykorzystywać głodu jako broni
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Na początku Papież podziękował za możliwość zwrócenia się po raz pierwszy do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Wyraził wdzięczność za codzienną pracę organizacji na rzecz poszukiwania właściwych odpowiedzi na problem niepewności żywnościowej i niedożywienia, które nadal stanowią jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Smutna i haniebna tragedia głodu

„Wiele osób cierpi okrutnie i pragnie, by ich liczne potrzeby zostały zaspokojone. Wiemy dobrze, że nie są one w stanie same ich rozwiązać. Ciągła tragedia powszechnego głodu i niedożywienia, która nadal dotyka wiele krajów, jest tym bardziej smutna i haniebna, gdy uświadomimy sobie, że chociaż ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich ludzi, i pomimo międzynarodowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, to niestety tak wielu ubogich na świecie nadal nie ma co jeść”, napisał Ojciec Święty. Przypomniał także, że mimo istotnych postępów globalne bezpieczeństwo żywnościowe nadal się pogarsza.

Głód jako broń wojenna

Papież podkreślił, że obecnie obserwujemy niegodziwe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej. Zabijanie ludności poprzez głód jest niegodziwe i świat musi przyjąć jasne granice, aby karać te nadużycia i ścigać ich sprawców. „Dziś, gdy większość konfliktów nie jest toczona przez regularne armie, lecz przez uzbrojone grupy cywilne dysponujące skromnymi zasobami, coraz częściej stosuje się takie metody, jak podpalanie ziem, kradzież bydła czy blokowanie pomocy humanitarnej – wszystko po to, by podporządkować sobie całe, bezbronne społeczności”, napisał Leon XIV. Podkreślił, że w tego typu konfliktach pierwszymi celami militarnymi stają się sieci wodociągowe i drogi komunikacyjne. Rolnicy nie mogą sprzedawać swoich produktów, a inflacja gwałtownie wzrasta. Coraz więcej ludzi pada ofiarą głodu i umiera, a sytuację pogarsza fakt, że elity polityczne pozostają bezkarne.

Przejście od słów do czynów

Ojciec Święty przypomniał, że prędzej czy później będziemy musieli zdać sprawę przyszłym pokoleniom z tragedii, której obecnie jesteśmy świadkami. Jeśli nie podejmiemy teraz rozsądnych działań, odziedziczą one po nas niesprawiedliwość i nierówności. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; wręcz przeciwnie – cierpienia i trudności potrzebujących będą się nadal kumulować, czyniąc drogę jeszcze trudniejszą i bardziej zawiłą. Dlatego też konieczne jest przejście od słów do czynów, skupiając się na skutecznych działaniach, które pozwolą tym osobom patrzeć na swoją teraźniejszość i przyszłość z ufnością i spokojem, a nie tylko z rezygnacją”, podkreślił Papież, zaznaczając, że tylko poprzez konkretne działania możemy zakończyć epokę sloganów i zwodniczych obietnic.

Ochrona klimatu

W papieskim przesłaniu pojawiało się również odniesienie do zmian klimatycznych. „Niesprawiedliwość społeczna spowodowana klęskami żywiołowymi i utratą bioróżnorodności musi zostać odwrócona, aby możliwa była sprawiedliwa transformacja ekologiczna, stawiająca w centrum środowisko i człowieka”, zaapelował Leon XIV. „Aby chronić ekosystemy i społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, w tym ludność rdzenną, musimy zmobilizować zasoby rządów, podmiotów publicznych i prywatnych oraz organizacji krajowych i lokalnych, tak aby wdrażały strategie priorytetowo traktujące regenerację bioróżnorodności i żyzności gleby”. Bez tego, „bez zdecydowanego i skoordynowanego działania na rzecz klimatu, nie będzie możliwe zapewnienie systemów rolno-spożywczych, które będą mogły wyżywić rosnącą populację światową”. Papież zauważył, że produkcja żywności nie jest już wystarczająca, ważne jest również zapewnienie, aby systemy żywnościowe były zrównoważone oraz zapewniały zdrową i przystępną cenowo dietę dla wszystkich.

Budowanie pokoju

Leon XIV podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnej polaryzacji stosunków międzynarodowych spowodowanej kryzysami i konfliktami. „Środki finansowe i innowacyjne technologie, które powinny być przeznaczone na walkę z ubóstwem i głodem na świecie, są wykorzystywane do produkcji i handlu bronią. W ten sposób promowane są wątpliwe ideologie, a jednocześnie dochodzi do ochłodzenia stosunków międzyludzkich, co osłabia wspólnotę i zniechęca do braterstwa i przyjaźni społecznej” – zauważył. „Nigdy wcześniej nie było tak pilne, jak teraz, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, pracując na rzecz dobra wspólnego, które sprzyja wszystkim, a nie tylko nielicznym” – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, jak ważne jest „przezwyciężanie różnic w celu stworzenia klimatu wzajemnej współpracy i zaufania dla zaspokojenia wspólnych potrzeb”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

Leon XIV w swoim przesłaniu zapewnił również o gotowości w niesieniu pomocy potrzebującym. „Stolica Apostolska będzie zawsze służyć zgodzie między narodami i nieustannie współpracować na rzecz wspólnego dobra rodziny narodów, zwracając szczególną uwagę na najbardziej doświadczone osoby, które cierpią głód i pragnienie, a także na odległe regiony, które nie mogą podnieść się z upadku z powodu obojętności tych, którzy powinni uczynić niezachwianą solidarność znakiem rozpoznawczym swojego życia", zapewnił Ojciec Święty. On sam, jako Następca Piotra, staje się „rzecznikiem wszystkich tych, którzy na świecie czują się rozdarci przez ubóstwo” i prosi Boga, aby praca FAO przyniosła obfite owoce i służyła dobru osób pokrzywdzonych oraz całej ludzkości.

Monika Nowak-López, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe