"Nie daj się zastraszyć i nie zdezerteruj". 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

1 i 2 lipca na Jasnej Górze odbywa się 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zachęcał uczestników, by byli nauczycielami nadziei dla tych, którzy coraz częściej żyją na popękanych fundamentach. Tematem wiodącym pielgrzymki była relacja między rodziną a szkołą oraz wzajemna współpraca i odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia.
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Częstochowska / pixabay.com

Kazanie bp. Przybylskiego

- Nigdy nie miejcie kompleksów jako chrześcijanie. Dajecie nadzieję, przygotowujecie młodych nie tylko do życia w doczesności, ale do wieczności - mówił w homilii do nauczycieli bp Andrzej Przybylski. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, wskazując na ewangeliczny obraz Jezusa idącego do kraju Gadareńczyków, uważanego za pogański, zauważył, że i dziś chrześcijanom przychodzi żyć w świecie postchrześcijańskim, w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie, że w szkołach, uczelniach jest coraz więcej ludzi, którzy nie podzielają albo nawet sprzeciwiają się wierze w Boga, wiarę w Chrystusa wyśmiewają, szydzą z chrześcijańskich znaków. - I do takiego, a nie innego, zsekularyzowanego świata posyła Ciebie Pan Bóg jako katolickiego nauczyciela i wychowawcę. Ten świat jest czasem pełen grobów, pełen braku sensu życia i zapatrzenia w życie wieczne – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że i wielu rzymskich katolików odrzuca życie po śmierci, a przecież to jest całe źródło naszej nadziei.

- Nie możemy oczekiwać, że świat się zmieni dla nas wierzących, bo Ewangelia nam pokazuje, jak Jezus bierze uczniów i idzie do kraju niewierzącego. Idzie tam, gdzie brakuje nadziei i są groby.  Idzie tam, gdzie są nawet opętani, którzy wrzeszczą, by Jezus już sobie poszedł. I my mamy też iść do takiego świata, iść nie sami a z Jezusem – uczył bp Przybylski.

- Jeśli wierzysz, że ten Bóg ma moc, ma Ci coś do zaproponowania, to Go głoś. Nie daj się wystraszyć. Nie daj się i nie zdezerteruj – mówił biskup, dodając „ i o to chcę was dzisiaj bardzo poprosić. I o to chcę się modlić dla wszystkich nauczycieli w Polsce, by się nie dali wystraszyć. Zwłaszcza dla tych wierzących nauczycieli, by nie mieli kompleksów”.

Podkreślał, że chrześcijańscy nauczyciele mają wiele do zaproponowania dzisiejszej szkole - system wychowania, który buduje na fundamentach, na spójnym, zintegrowanym systemie moralnym, wartościach nieprzemijających, ogólnoludzkich.  - A dzisiaj młodemu pokoleniu to bardzo jest potrzebne, bo mamy do czynienia z pokoleniem, które żyje na popękanych fundamentach. My mamy kapitalną propozycję dla nich - projekt domu budowanego nie na piachu, ale na skale, którą jest Chrystus – mówił duchowny i apelował, by chrześcijańscy nauczyciele, byli nauczycielami nadziei, nie mieli kompleksów jako ludzie wierzący, bo mają przesłanie i coś bardzo potrzebnego do zaoferowania polskiej szkole, polskim uczniom.

Sympozjum

W ramach pielgrzymki odbyło się sympozjum naukowe z udziałem prof. Moniki Przybysz, specjalistki ds. public relations, crisis management, reklamy i marketingu medialnego, medioznawczyni i teolożki oraz ks. prof. Witolda Kaweckiego, profesora nauk teologicznych w zakresie teologii kultury i mediów, zajmującego się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Zaprezentowany został też spektakl pt. „A światło w ciemności świeci” poświęcony bł. Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli.

Świadectwa

Iwona Nowak, emerytowana nauczycielka reprezentująca duszpasterstwo diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i od lat 90-tych zaangażowana w nauczycielską „Solidarność”, podkreślała, że mimo wszystkich zmian zachodzących w świecie i w szkole, misja pedagoga i wychowawcy jest wciąż niezmienna. Przestrzeń do integralnego rozwoju dzieci i ludzi może tworzyć tylko miłość, a jej fundamentem jest miłość do drugiego człowieka.

Maria Tramowska z Tczewa na jasnogórskie pielgrzymki jeździ od 1979 r. Teraz, jak twierdzi, modlitwą wspiera młodych nauczycieli, prosi w intencjach dzieci i młodzieży. W pracy z młodzieżą zdaniem emerytowanej nauczycielki jedno jest niezmienne – trzeba mieć do nich serce, poświęć im dużo czasu, energii, samemu trzeba mieć dużą wiedzę i przede wszystkim umieć młodych słuchać.

Uczestnicy

W czasie Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców spotkać można przedstawicieli „Warsztatów w Drodze” czyli Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, którzy zachęcali pedagogów z całej Polski do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. – Wyruszamy 1 sierpnia. W drodze modlimy się w ważnych sprawach dla oświaty. Oprócz rekolekcji w drodze pielgrzymka to też specjalistyczne konferencje na tematy nauczycielskie i wychowawcze oraz ogólnoludzkie, chrześcijańskie – wyjaśnia Agata Ostrowska, nauczycielka. Chwali też formułę warsztatową, która pozwala na dzielenie się doświadczeniami oraz szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.  – Cenne jest też to, że można tu znaleźć osoby, które wyznają podobne wartości, co nie jest takie oczywiste w środowiskach nauczycielskich. Niejednokrotnie jest się jedynym nauczycielem wierzącym w szkole –podkreśla.

Uczestnicy pielgrzymki zwracają uwagę, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to ostatni rok przyniósł kolejne wyzwania, zwłaszcza te wynikające z odchodzenia od wartości, czego znakiem jest też m.in. sprawa lekcji religii w szkołach. 3 lipca Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć sprawę rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września 2025 roku ma zmienić sposób organizacji lekcji religii w szkołach.

 

BP @JasnaGóraNews, mir


 

POLECANE
Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo Wiadomości
Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo

29-letni Kolumbijczyk podejrzewany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie) został w nocy z soboty na niedzielę zatrzymany przez policję. Zatrzymanych zostało łącznie siedem osób – w tym pięciu obcokrajowców.

Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

REKLAMA

"Nie daj się zastraszyć i nie zdezerteruj". 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

1 i 2 lipca na Jasnej Górze odbywa się 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zachęcał uczestników, by byli nauczycielami nadziei dla tych, którzy coraz częściej żyją na popękanych fundamentach. Tematem wiodącym pielgrzymki była relacja między rodziną a szkołą oraz wzajemna współpraca i odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia.
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Częstochowska / pixabay.com

Kazanie bp. Przybylskiego

- Nigdy nie miejcie kompleksów jako chrześcijanie. Dajecie nadzieję, przygotowujecie młodych nie tylko do życia w doczesności, ale do wieczności - mówił w homilii do nauczycieli bp Andrzej Przybylski. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, wskazując na ewangeliczny obraz Jezusa idącego do kraju Gadareńczyków, uważanego za pogański, zauważył, że i dziś chrześcijanom przychodzi żyć w świecie postchrześcijańskim, w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie, że w szkołach, uczelniach jest coraz więcej ludzi, którzy nie podzielają albo nawet sprzeciwiają się wierze w Boga, wiarę w Chrystusa wyśmiewają, szydzą z chrześcijańskich znaków. - I do takiego, a nie innego, zsekularyzowanego świata posyła Ciebie Pan Bóg jako katolickiego nauczyciela i wychowawcę. Ten świat jest czasem pełen grobów, pełen braku sensu życia i zapatrzenia w życie wieczne – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że i wielu rzymskich katolików odrzuca życie po śmierci, a przecież to jest całe źródło naszej nadziei.

- Nie możemy oczekiwać, że świat się zmieni dla nas wierzących, bo Ewangelia nam pokazuje, jak Jezus bierze uczniów i idzie do kraju niewierzącego. Idzie tam, gdzie brakuje nadziei i są groby.  Idzie tam, gdzie są nawet opętani, którzy wrzeszczą, by Jezus już sobie poszedł. I my mamy też iść do takiego świata, iść nie sami a z Jezusem – uczył bp Przybylski.

- Jeśli wierzysz, że ten Bóg ma moc, ma Ci coś do zaproponowania, to Go głoś. Nie daj się wystraszyć. Nie daj się i nie zdezerteruj – mówił biskup, dodając „ i o to chcę was dzisiaj bardzo poprosić. I o to chcę się modlić dla wszystkich nauczycieli w Polsce, by się nie dali wystraszyć. Zwłaszcza dla tych wierzących nauczycieli, by nie mieli kompleksów”.

Podkreślał, że chrześcijańscy nauczyciele mają wiele do zaproponowania dzisiejszej szkole - system wychowania, który buduje na fundamentach, na spójnym, zintegrowanym systemie moralnym, wartościach nieprzemijających, ogólnoludzkich.  - A dzisiaj młodemu pokoleniu to bardzo jest potrzebne, bo mamy do czynienia z pokoleniem, które żyje na popękanych fundamentach. My mamy kapitalną propozycję dla nich - projekt domu budowanego nie na piachu, ale na skale, którą jest Chrystus – mówił duchowny i apelował, by chrześcijańscy nauczyciele, byli nauczycielami nadziei, nie mieli kompleksów jako ludzie wierzący, bo mają przesłanie i coś bardzo potrzebnego do zaoferowania polskiej szkole, polskim uczniom.

Sympozjum

W ramach pielgrzymki odbyło się sympozjum naukowe z udziałem prof. Moniki Przybysz, specjalistki ds. public relations, crisis management, reklamy i marketingu medialnego, medioznawczyni i teolożki oraz ks. prof. Witolda Kaweckiego, profesora nauk teologicznych w zakresie teologii kultury i mediów, zajmującego się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Zaprezentowany został też spektakl pt. „A światło w ciemności świeci” poświęcony bł. Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli.

Świadectwa

Iwona Nowak, emerytowana nauczycielka reprezentująca duszpasterstwo diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i od lat 90-tych zaangażowana w nauczycielską „Solidarność”, podkreślała, że mimo wszystkich zmian zachodzących w świecie i w szkole, misja pedagoga i wychowawcy jest wciąż niezmienna. Przestrzeń do integralnego rozwoju dzieci i ludzi może tworzyć tylko miłość, a jej fundamentem jest miłość do drugiego człowieka.

Maria Tramowska z Tczewa na jasnogórskie pielgrzymki jeździ od 1979 r. Teraz, jak twierdzi, modlitwą wspiera młodych nauczycieli, prosi w intencjach dzieci i młodzieży. W pracy z młodzieżą zdaniem emerytowanej nauczycielki jedno jest niezmienne – trzeba mieć do nich serce, poświęć im dużo czasu, energii, samemu trzeba mieć dużą wiedzę i przede wszystkim umieć młodych słuchać.

Uczestnicy

W czasie Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców spotkać można przedstawicieli „Warsztatów w Drodze” czyli Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, którzy zachęcali pedagogów z całej Polski do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. – Wyruszamy 1 sierpnia. W drodze modlimy się w ważnych sprawach dla oświaty. Oprócz rekolekcji w drodze pielgrzymka to też specjalistyczne konferencje na tematy nauczycielskie i wychowawcze oraz ogólnoludzkie, chrześcijańskie – wyjaśnia Agata Ostrowska, nauczycielka. Chwali też formułę warsztatową, która pozwala na dzielenie się doświadczeniami oraz szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.  – Cenne jest też to, że można tu znaleźć osoby, które wyznają podobne wartości, co nie jest takie oczywiste w środowiskach nauczycielskich. Niejednokrotnie jest się jedynym nauczycielem wierzącym w szkole –podkreśla.

Uczestnicy pielgrzymki zwracają uwagę, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to ostatni rok przyniósł kolejne wyzwania, zwłaszcza te wynikające z odchodzenia od wartości, czego znakiem jest też m.in. sprawa lekcji religii w szkołach. 3 lipca Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć sprawę rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września 2025 roku ma zmienić sposób organizacji lekcji religii w szkołach.

 

BP @JasnaGóraNews, mir



 

Polecane
Emerytury
Stażowe