"Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne". USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji

Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.
Władimir Putin i przedstawiciele rosyjskich władz
Władimir Putin i przedstawiciele rosyjskich władz / EPA/MAXIM SHEMETOV / POOL Dostawca: PAP/EPA

Pogwałcenie wolności religijnej

W raporcie odnotowano liczne przypadki pogwałcenia wolności religijnej w Rosji wobec działaczy praw człowieka, niezależnych mediów, przeciwników wojny i innych osób należących do mniejszości religijnych.

- Władze rosyjskie nadużywają niejasnych i problematycznych przepisów, aby atakować wspólnoty religijne, które nie podporządkowują się władzy państwowej – powiedziała w oświadczeniu dla CNA przewodnicząca USCIRF Vicky Hartzler.

- Atakują katolików, świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, ukraińskich chrześcijan, krymskich muzułmanów [Tatarów] i wielu innych, którzy według Moskwy podważają jej dyktatorską kontrolę – dodała była sześciokrotna kongresmenka z Missouri. - ... W Rosji i na terytoriach przez nią okupowanych nie ma wolności religijnej.

Około 72 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej to prawosławni, 7 proc. to muzułmanie, 5 proc.  to ateiści, a 13 proc. nie wyznaje żadnej religii. Około 3 proc.  Rosjan należy do innych grup religijnych.

Obecna wojna między Rosją a Ukrainą doprowadziła do najpoważniejszych naruszeń wolności religijnej przez państwo rosyjskie.

Prześladowania

Według raportu organizacje pozarządowe (NGO) poinformowały o zabójstwie co najmniej 47 przywódców religijnych od czasu inwazji w lutym 2022 r. Dodano, że w tym okresie zniszczono lub uszkodzono 640 miejsc kultu i obiektów religijnych.

W raporcie zaznaczono, że „rosyjskie władze de facto zakazały działalności” kilku Kościołów, takich jak Kościół Prawosławny Ukrainy (OCU), Ukraiński Kościół Greckokatolicki, Świadkowie Jehowy oraz kilka grup protestanckich, w tym baptyści, zielonoświątkowcy i adwentyści dnia siódmego.

Według raportu władze próbowały wywrzeć presję na społeczności i przywódców prawosławnych, aby podporządkowali się Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu.

W niektórych przypadkach z ostatniego półtora roku raport odnotowuje, że „rosyjskie siły rzekomo porwały i torturowały na śmierć księdza [Kościoła Prawosławnego Ukrainy] Stepana Podolczaka”. Zaznacza również, że władze rosyjskie są oskarżane o zburzenie ostatniego kościoła Cerkwi Prawosławnej Ukrainy na Krymie w lipcu 2024 r.

Łamanie praw człowieka

W raporcie odwołano się również do raportu ONZ dotyczącego praw człowieka, w którym szczegółowo opisano „tortury i złe traktowanie ukraińskich księży greckokatolickich Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety” podczas ich pobytu w areszcie od listopada 2022 r. do czerwca 2024 r.

„Jeden z księży oskarżył rosyjskie siły zbrojne o regularne bicie, długotrwałe przetrzymywanie w pozycjach powodujących stres oraz zmuszanie do czołgania się po asfalcie na długich dystansach”, odnotowano w raporcie.

Raport zauważa, że Rosja wykorzystuje przepisy dotyczące „tak zwanej nielegalnej działalności misyjnej” do prześladowania mniejszości religijnych ze względu na wyznanie. Stwierdza, że w 2024 r. rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw dotyczących tych przepisów, które zakończyły się nałożeniem grzywien w łącznej wysokości prawie 60 000 dolarów.

W jednym przypadku Rosja deportowała 85-letniego polskiego duchownego katolickiego, Władysława Kloca SDB, „który posługiwał w Rosji przez prawie 30 lat”, po tym jak zgubił dokumenty uprawniające go do głoszenia kazań. Sądy na podstawie tych przepisów zamknęły również kościoły.

Raport szczegółowo opisuje również prześladowania „antywojennych protestujących i przywódców religijnych za wyrażanie sprzeciwu wobec wojny w kategoriach religijnych”.

Przykładem może być pastor zielonoświątkowy Nikołaj Romaniuk, który „został fizycznie zaatakowany i aresztowany” przez rosyjską policję za wygłoszenie kazania przeciwko wojnie. Innym przykładem jest arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigoryj Michnow-Wajtenko, który otrzymał grzywnę w wysokości 369 dolarów za opublikowanie „antymilitarnego wideo, w którym omówił rosyjską inwazję na Ukrainę, posługując się historią biblijną”.

W odniesieniu do trwającej wojny w raporcie zauważono, że chrześcijanom często odmawia się możliwości odbycia „alternatywnej służby cywilnej”, gdy mają oni religijne zastrzeżenia do służby wojskowej.

Raport wymienia liczne przypadki naruszenia wolności religijnej rosyjskich muzułmanów. Według raportu muzułmanie należący do Hizb ut-Tahrir (lub oskarżeni o przynależność do tej organizacji) zostali oskarżeni o terroryzm „pomimo braku dowodów lub nawet zarzutów, że oskarżeni nawoływali do przemocy lub ją stosowali”.

 W raporcie odnotowano, że co najmniej 352 osoby były ścigane za rzekome powiązania z Hizb ut-Tahrir, w tym Tatarzy krymscy. Stwierdzono, że spośród 280 skazanych 119 otrzymało wyroki 15 lat lub więcej, a 131 wyroki od 10 do 14 lat więzienia.

Według raportu Rosja ścigała również przywódców i członków Kościoła Scjentologicznego, który został uznany za „ekstremistyczny”. Z podobnych powodów celem represji stały się również przywódcy i członkowie Świadków Jehowy, wyznawcy Falun Gong oraz członkowie ruchu duchowego Allya Ayat.

CNA, st


 

POLECANE
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

REKLAMA

"Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne". USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji

Według nowego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej (USCIRF) Rosja nadal dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości w swoim kraju i na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy. Raport z 30 czerwca, który szczegółowo opisuje przypadki łamania wolności religijnej w 2024 r. i na początku 2025 r., wskazuje na ciągłe „intensywne prześladowania” ukraińskich chrześcijan prawosławnych, katolików i protestantów.
Władimir Putin i przedstawiciele rosyjskich władz
Władimir Putin i przedstawiciele rosyjskich władz / EPA/MAXIM SHEMETOV / POOL Dostawca: PAP/EPA

Pogwałcenie wolności religijnej

W raporcie odnotowano liczne przypadki pogwałcenia wolności religijnej w Rosji wobec działaczy praw człowieka, niezależnych mediów, przeciwników wojny i innych osób należących do mniejszości religijnych.

- Władze rosyjskie nadużywają niejasnych i problematycznych przepisów, aby atakować wspólnoty religijne, które nie podporządkowują się władzy państwowej – powiedziała w oświadczeniu dla CNA przewodnicząca USCIRF Vicky Hartzler.

- Atakują katolików, świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, ukraińskich chrześcijan, krymskich muzułmanów [Tatarów] i wielu innych, którzy według Moskwy podważają jej dyktatorską kontrolę – dodała była sześciokrotna kongresmenka z Missouri. - ... W Rosji i na terytoriach przez nią okupowanych nie ma wolności religijnej.

Około 72 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej to prawosławni, 7 proc. to muzułmanie, 5 proc.  to ateiści, a 13 proc. nie wyznaje żadnej religii. Około 3 proc.  Rosjan należy do innych grup religijnych.

Obecna wojna między Rosją a Ukrainą doprowadziła do najpoważniejszych naruszeń wolności religijnej przez państwo rosyjskie.

Prześladowania

Według raportu organizacje pozarządowe (NGO) poinformowały o zabójstwie co najmniej 47 przywódców religijnych od czasu inwazji w lutym 2022 r. Dodano, że w tym okresie zniszczono lub uszkodzono 640 miejsc kultu i obiektów religijnych.

W raporcie zaznaczono, że „rosyjskie władze de facto zakazały działalności” kilku Kościołów, takich jak Kościół Prawosławny Ukrainy (OCU), Ukraiński Kościół Greckokatolicki, Świadkowie Jehowy oraz kilka grup protestanckich, w tym baptyści, zielonoświątkowcy i adwentyści dnia siódmego.

Według raportu władze próbowały wywrzeć presję na społeczności i przywódców prawosławnych, aby podporządkowali się Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu.

W niektórych przypadkach z ostatniego półtora roku raport odnotowuje, że „rosyjskie siły rzekomo porwały i torturowały na śmierć księdza [Kościoła Prawosławnego Ukrainy] Stepana Podolczaka”. Zaznacza również, że władze rosyjskie są oskarżane o zburzenie ostatniego kościoła Cerkwi Prawosławnej Ukrainy na Krymie w lipcu 2024 r.

Łamanie praw człowieka

W raporcie odwołano się również do raportu ONZ dotyczącego praw człowieka, w którym szczegółowo opisano „tortury i złe traktowanie ukraińskich księży greckokatolickich Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety” podczas ich pobytu w areszcie od listopada 2022 r. do czerwca 2024 r.

„Jeden z księży oskarżył rosyjskie siły zbrojne o regularne bicie, długotrwałe przetrzymywanie w pozycjach powodujących stres oraz zmuszanie do czołgania się po asfalcie na długich dystansach”, odnotowano w raporcie.

Raport zauważa, że Rosja wykorzystuje przepisy dotyczące „tak zwanej nielegalnej działalności misyjnej” do prześladowania mniejszości religijnych ze względu na wyznanie. Stwierdza, że w 2024 r. rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw dotyczących tych przepisów, które zakończyły się nałożeniem grzywien w łącznej wysokości prawie 60 000 dolarów.

W jednym przypadku Rosja deportowała 85-letniego polskiego duchownego katolickiego, Władysława Kloca SDB, „który posługiwał w Rosji przez prawie 30 lat”, po tym jak zgubił dokumenty uprawniające go do głoszenia kazań. Sądy na podstawie tych przepisów zamknęły również kościoły.

Raport szczegółowo opisuje również prześladowania „antywojennych protestujących i przywódców religijnych za wyrażanie sprzeciwu wobec wojny w kategoriach religijnych”.

Przykładem może być pastor zielonoświątkowy Nikołaj Romaniuk, który „został fizycznie zaatakowany i aresztowany” przez rosyjską policję za wygłoszenie kazania przeciwko wojnie. Innym przykładem jest arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigoryj Michnow-Wajtenko, który otrzymał grzywnę w wysokości 369 dolarów za opublikowanie „antymilitarnego wideo, w którym omówił rosyjską inwazję na Ukrainę, posługując się historią biblijną”.

W odniesieniu do trwającej wojny w raporcie zauważono, że chrześcijanom często odmawia się możliwości odbycia „alternatywnej służby cywilnej”, gdy mają oni religijne zastrzeżenia do służby wojskowej.

Raport wymienia liczne przypadki naruszenia wolności religijnej rosyjskich muzułmanów. Według raportu muzułmanie należący do Hizb ut-Tahrir (lub oskarżeni o przynależność do tej organizacji) zostali oskarżeni o terroryzm „pomimo braku dowodów lub nawet zarzutów, że oskarżeni nawoływali do przemocy lub ją stosowali”.

 W raporcie odnotowano, że co najmniej 352 osoby były ścigane za rzekome powiązania z Hizb ut-Tahrir, w tym Tatarzy krymscy. Stwierdzono, że spośród 280 skazanych 119 otrzymało wyroki 15 lat lub więcej, a 131 wyroki od 10 do 14 lat więzienia.

Według raportu Rosja ścigała również przywódców i członków Kościoła Scjentologicznego, który został uznany za „ekstremistyczny”. Z podobnych powodów celem represji stały się również przywódcy i członkowie Świadków Jehowy, wyznawcy Falun Gong oraz członkowie ruchu duchowego Allya Ayat.

CNA, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe