Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

Co musisz wiedzieć?
- Bezpłatna linia autobusowa z Kielc na Święty Krzyż ruszyła 6 lipca i kursuje w każdy weekend do 28 września 2025 r.
- Autobusy odjeżdżają z Kielc o godz. 9:00 i 13:50, a wracają ze Świętego Krzyża o 12:00 i 17:20
- Przejazd jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie: swietokrzyskie.travel
- Podczas podróży pasażerom towarzyszy przewodnik, który opowiada o atrakcjach turystycznych regionu
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego
Na trasie znajduje się 11 przystanków, m.in. w Świętej Katarzynie, Ciekotach i Nowej Słupi.
Na trasie przewidziano 11 przystanków w miejscowościach położonych wokół Łysogór, m.in. przy zalewach w Cedzynie i Wilkowie, w Świętej Katarzynie - przy wejściu na szlak na Łysicę - oraz przy Parku Legend w Nowej Słupi. Autobus zatrzyma się również w Ciekotach, obok Szklanego Domu i dworku Stefana Żeromskiego.
Autobus kursuje dwa razy dziennie: z Kielc o godz. 9.00 i 13.50, a z powrotem ze Świętego Krzyża o 12.00 i 17.20. Przejazdy są bezpłatne, ale wymagają wcześniejszej rejestracji na stronie swietokrzyskie.travel. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie pięć miejsc na jeden kurs. Połączenie realizowane jest w ramach współpracy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego z samorządem województwa. W ubiegłym roku z tej formy transportu skorzystało ponad 5 tys. osób.
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów
- Ekspert: Kilka dni temu TSUE wydał wyrok, o którym od Adama Bodnara się nie dowiecie
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Były prominentny polityk Platformy wyśmiał Tuska na platformie X
Święty Krzyż
Święty Krzyż to najstarsze sanktuarium w Polsce. Łysa Góra była miejscem kultu jeszcze przed chrystianizacją Polski. W XII wieku Bolesław Krzywousty powołał tu opactwo benedyktyńskie, które dzięki obecności relikwii męki pańskiej od XIV wieku pełni funkcję ogólnopolskiego sanktuarium. Od 2017 roku „Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze” ma status Pomnika Historii.
Znaczenie Łysogór wykracza jednak poza sferę religijną. Według badań archeologicznych, w rejonie Nowej Słupi działało jedno z największych centrów hutnictwa żelaza w barbarzyńskiej Europie. Archeolodzy odkryli tu blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których wytopiono ponad 8 tys. ton rudy. Historię starożytnej metalurgii prezentuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.
Według danych Urzędu Marszałkowskiego, klasztor na Świętym Krzyżu odwiedziło w ubiegłym roku ponad 350 tys. osób. Świętokrzyski Park Narodowy przyciągnął ok. 250 tys. turystów, a galerię widokową na łysogórskim gołoborzu – ponad 100 tys.