„Papież wraca". Leon XIV spędza urlop w Castel Gandolfo

Po raz pierwszy od 13 lat papież ponownie spędzi letni wypoczynek w Willach Papieskich w Castel Gandolfo. Na przyjazd Leona XIV 6 lipca czekają już niecierpliwie mieszkańcy, a także parafianie papieskiej parafii św. Tomasza z Villanova. „To jest oczywiście bardzo radosne wydarzenie dla nas. Przygotowujemy się intensywnie” – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz parafii.
Pałac Apostolski w Castel Gandolfo „Papież wraca
Pałac Apostolski w Castel Gandolfo / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Marco Velliscig - Own work

W niedzielę po południu Leon XIV rozpocznie dwutygodniowy pobyt w Castel Gandolfo. Jeszcze na kilka dni przed wyjazdem Ojciec Święty wizytował miejsca, w których się zatrzyma – pragnął sprawdzić, czy wszystko jest przygotowane.

Po raz pierwszy od 13 lat urzędujący papież spędzi w tym miejscu letni urlop. - Cieszymy się ogromnie. Na pewno jest to wydarzenie bezprecedensowe, nawiązanie do wielowiekowej tradycji obecności papieży w Castel Gandolfo – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz Papieskiej Parafii Św. Tomasza z Villanowy.

Dodaje, że to bardzo radosne wydarzenie dla całego miasteczka. - Oczywiście, że parafia bardzo żyje tym wszystkim. Przygotowujemy się – zarówno my, jak i struktury watykańskie, służby papieskie, muzea. My jako parafia od strony przygotowywania liturgii, bo już za nieco ponad tydzień będziemy tu gościć Papieża w murach kościoła augiustiańskiego – św. Tomasz z Villanova był augustianinem, podobnie jak nasz Ojciec Święty. Przygotowujemy chóry, przygotowujemy liturgię, spotykamy się, jest to element angażujący nasze struktury parafialne. Oczywiście są również służby, które czuwają nad bezpieczeństwem – dodaje ks. Rozmus.

Papież przybędzie do Castel Gandolfo w niedzielę 6 lipca po południu. Zamieszka w Willach Papieskich. W niedzielę 13 lipca będzie sprawował Mszę św. w kościele św. Tomasza z Villanowy, a 20 lipca w katedrze w Albano.

Ojciec Święty spędzi w tym leżącym nieopodal Rzymu miasteczku w regionie Castelli Romani dwa tygodnie. Przybędzie tu ponownie 15 sierpnia, by – zgodnie z papieską tradycją - przewodniczyć uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

- Będzie to nawiązanie do tradycji istniejącej od czasów Jana XXIII, że Papież odprawia tutaj Mszę św. w uroczystość Matki Bożej Zielnej – dodaje ks. Tadeusz Rozmus.

Większa liczba turystów

Proboszcz dodaje, że zainteresowanie przyjazdem Leona XIV jest ogromne. - Widzę to po mejlach czy telefonach, które otrzymuję z prośbą o możliwość uczestniczenia we Mszy św., czy z zapytaniami, jak to wszystko będzie się odbywać – przyznaje ks. Tadeusz. – - Nie wiem, skąd ludzie mają moje telefony, namiary, ale otrzymuję telefony z pytaniami i ze Stanów Zjednoczonych i z Australii. Widać, że ma to szeroki oddźwięk na całym świecie. Również tutejsza kuria otrzymuje ogromną liczbę zapytań – dodaje  proboszcz.

Papież wraca do Castel Gandolfo

Franciszek nie spędzał urlopów w tym miasteczku, za to jemu Castel Gandolfo zawdzięcza utworzenie tu projektu związenego z ekologią Borgo Laudato Sì, zwracającego uwagę na konieczność dbania o nasz naturalny dom.

Wcześniejsi papieże chętnie tu przybywali, a Jan Paweł II nazwał nawet to miejsce „Watykanem numer dwa”. Ksiądz Rozmus przyznaje, że z tego powodu mieszkańcy byli przyzwyczajeni do obecności papieża latem. - Nieobecność papieża w ciągu ostatnich kilkunastu lat dla wielu była powodem do smutku, do patrzenia z taką nostalgią na rzeczywistość. Natomiast - Papież wraca! – mówi radośnie ks. Rozmus.

Franciszek nie był jedynym papieżem, który nie przyjeżdżał do Castel Gandolfo. - Od czasów papieża Urbana VIII, końca XVI wieku, kiedy papieże zaczęli przyjeżdżać do wzgórz Castelli Romani jedynie 15 regularnie przyjeżdżało do Castel Gandolfo – zauważa ks. Rozmus.

I dodaje, że od czasu, kiedy papieżem został Leon XIV, wszyscy się spodziewali, że wcześniej czy później nastąpi powrót do tradycji związanej z pobytem papieży w  Castel Gandolfo. Było to widoczne w gestach, w sposobie podchodzenia do pielgrzymów. I to się rzeczywiście zaczęło realizować.

Najpierw Ojciec Święty z końcem maja przyjechał do Borgo Laudato Si. Była to wizyta prywatna, która odbiła się bardzo szerokim echem. Wielu turystów czekało na Papieża, mieli nadzieję, że zobaczą Ojca Świętego, jednak była to wizyta prywatna.

Kilkanaście dni później pojawił się oficjalny komunikat, że Ojciec Święty przyjeżdża na dwa tygodnie na odpoczynek połączony z obecnością duszpasterską.

Nie tylko wypoczynek

Wiadomo, że Leon XIV nie będzie jedynie odpoczywać w Castel Gandolfo, pomimo faktu – że jak zauważa proboszcz parafii św. Tomasza -  są tutaj warunki do wypoczynku, choćby ze względu na szczególny mikroklimat wytworzony przez jezioro powulkaniczne, przez bliskość morza, przez wysokość około 500 metrów. Temperatura jest tutaj 5-6 stopni niższa niż w Rzymie, gdzie w lipcu panują już ok. 35-stopniowe upały. Ponadto cały ten teren jest przewiewny.

- Jednak papież przyjeżdża tutaj również po to, żeby pracować w innym kontekście. Myślę, że pracować wydajniej, przygotowując encykliki, odbywając wiele spotkań, tak jak to czynili poprzednicy: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, św. Paweł VI. Castel Gandolfo to nie jest tylko miejsce wypoczynku, to jest miejsce pracy w czasie wakacji, które sprawia, że papież pracuje wydajniej i ma okazję do podzielenia czasu pomiędzy wypoczynkiem a pracą – dodaje ks. Tadeusz Rozmus. 

Wojciech Rogacin – Watykan

 


 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

„Papież wraca". Leon XIV spędza urlop w Castel Gandolfo

Po raz pierwszy od 13 lat papież ponownie spędzi letni wypoczynek w Willach Papieskich w Castel Gandolfo. Na przyjazd Leona XIV 6 lipca czekają już niecierpliwie mieszkańcy, a także parafianie papieskiej parafii św. Tomasza z Villanova. „To jest oczywiście bardzo radosne wydarzenie dla nas. Przygotowujemy się intensywnie” – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz parafii.
Pałac Apostolski w Castel Gandolfo „Papież wraca
Pałac Apostolski w Castel Gandolfo / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Marco Velliscig - Own work

W niedzielę po południu Leon XIV rozpocznie dwutygodniowy pobyt w Castel Gandolfo. Jeszcze na kilka dni przed wyjazdem Ojciec Święty wizytował miejsca, w których się zatrzyma – pragnął sprawdzić, czy wszystko jest przygotowane.

Po raz pierwszy od 13 lat urzędujący papież spędzi w tym miejscu letni urlop. - Cieszymy się ogromnie. Na pewno jest to wydarzenie bezprecedensowe, nawiązanie do wielowiekowej tradycji obecności papieży w Castel Gandolfo – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz Papieskiej Parafii Św. Tomasza z Villanowy.

Dodaje, że to bardzo radosne wydarzenie dla całego miasteczka. - Oczywiście, że parafia bardzo żyje tym wszystkim. Przygotowujemy się – zarówno my, jak i struktury watykańskie, służby papieskie, muzea. My jako parafia od strony przygotowywania liturgii, bo już za nieco ponad tydzień będziemy tu gościć Papieża w murach kościoła augiustiańskiego – św. Tomasz z Villanova był augustianinem, podobnie jak nasz Ojciec Święty. Przygotowujemy chóry, przygotowujemy liturgię, spotykamy się, jest to element angażujący nasze struktury parafialne. Oczywiście są również służby, które czuwają nad bezpieczeństwem – dodaje ks. Rozmus.

Papież przybędzie do Castel Gandolfo w niedzielę 6 lipca po południu. Zamieszka w Willach Papieskich. W niedzielę 13 lipca będzie sprawował Mszę św. w kościele św. Tomasza z Villanowy, a 20 lipca w katedrze w Albano.

Ojciec Święty spędzi w tym leżącym nieopodal Rzymu miasteczku w regionie Castelli Romani dwa tygodnie. Przybędzie tu ponownie 15 sierpnia, by – zgodnie z papieską tradycją - przewodniczyć uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

- Będzie to nawiązanie do tradycji istniejącej od czasów Jana XXIII, że Papież odprawia tutaj Mszę św. w uroczystość Matki Bożej Zielnej – dodaje ks. Tadeusz Rozmus.

Większa liczba turystów

Proboszcz dodaje, że zainteresowanie przyjazdem Leona XIV jest ogromne. - Widzę to po mejlach czy telefonach, które otrzymuję z prośbą o możliwość uczestniczenia we Mszy św., czy z zapytaniami, jak to wszystko będzie się odbywać – przyznaje ks. Tadeusz. – - Nie wiem, skąd ludzie mają moje telefony, namiary, ale otrzymuję telefony z pytaniami i ze Stanów Zjednoczonych i z Australii. Widać, że ma to szeroki oddźwięk na całym świecie. Również tutejsza kuria otrzymuje ogromną liczbę zapytań – dodaje  proboszcz.

Papież wraca do Castel Gandolfo

Franciszek nie spędzał urlopów w tym miasteczku, za to jemu Castel Gandolfo zawdzięcza utworzenie tu projektu związenego z ekologią Borgo Laudato Sì, zwracającego uwagę na konieczność dbania o nasz naturalny dom.

Wcześniejsi papieże chętnie tu przybywali, a Jan Paweł II nazwał nawet to miejsce „Watykanem numer dwa”. Ksiądz Rozmus przyznaje, że z tego powodu mieszkańcy byli przyzwyczajeni do obecności papieża latem. - Nieobecność papieża w ciągu ostatnich kilkunastu lat dla wielu była powodem do smutku, do patrzenia z taką nostalgią na rzeczywistość. Natomiast - Papież wraca! – mówi radośnie ks. Rozmus.

Franciszek nie był jedynym papieżem, który nie przyjeżdżał do Castel Gandolfo. - Od czasów papieża Urbana VIII, końca XVI wieku, kiedy papieże zaczęli przyjeżdżać do wzgórz Castelli Romani jedynie 15 regularnie przyjeżdżało do Castel Gandolfo – zauważa ks. Rozmus.

I dodaje, że od czasu, kiedy papieżem został Leon XIV, wszyscy się spodziewali, że wcześniej czy później nastąpi powrót do tradycji związanej z pobytem papieży w  Castel Gandolfo. Było to widoczne w gestach, w sposobie podchodzenia do pielgrzymów. I to się rzeczywiście zaczęło realizować.

Najpierw Ojciec Święty z końcem maja przyjechał do Borgo Laudato Si. Była to wizyta prywatna, która odbiła się bardzo szerokim echem. Wielu turystów czekało na Papieża, mieli nadzieję, że zobaczą Ojca Świętego, jednak była to wizyta prywatna.

Kilkanaście dni później pojawił się oficjalny komunikat, że Ojciec Święty przyjeżdża na dwa tygodnie na odpoczynek połączony z obecnością duszpasterską.

Nie tylko wypoczynek

Wiadomo, że Leon XIV nie będzie jedynie odpoczywać w Castel Gandolfo, pomimo faktu – że jak zauważa proboszcz parafii św. Tomasza -  są tutaj warunki do wypoczynku, choćby ze względu na szczególny mikroklimat wytworzony przez jezioro powulkaniczne, przez bliskość morza, przez wysokość około 500 metrów. Temperatura jest tutaj 5-6 stopni niższa niż w Rzymie, gdzie w lipcu panują już ok. 35-stopniowe upały. Ponadto cały ten teren jest przewiewny.

- Jednak papież przyjeżdża tutaj również po to, żeby pracować w innym kontekście. Myślę, że pracować wydajniej, przygotowując encykliki, odbywając wiele spotkań, tak jak to czynili poprzednicy: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, św. Paweł VI. Castel Gandolfo to nie jest tylko miejsce wypoczynku, to jest miejsce pracy w czasie wakacji, które sprawia, że papież pracuje wydajniej i ma okazję do podzielenia czasu pomiędzy wypoczynkiem a pracą – dodaje ks. Tadeusz Rozmus. 

Wojciech Rogacin – Watykan

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe