Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera

Co musisz wiedzieć:
- Powódź zagrażała głównie południu Polski – najbardziej narażone były województwa śląskie, opolskie i małopolskie. Obecnie najbardziej pada w woj. mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim.
- W MSWiA odbyło się posiedzenie sztabu z udziałem premiera Tuska i ministrów. Premier zapowiedział stałe spotkania i koordynację działań w terenie.
- Na Dolnym Śląsku działa Zgrupowanie Zadaniowe, a żołnierze WOT pomagają w zabezpieczeniu wałów w Czechowicach-Dziedzicach.
- W Bielsku-Białej ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy zabezpieczają brzegi rzeki Białej w centrum miasta.
Tusk: Sztab kryzysowy będzie spotykać się stale w najbliższych dniach
Donald Tusk powiedział, że "będziemy stale spotykać się w najbliższych dniach i koordynować działania wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba".
Liczę na waszą obecność w terenie. W miejscach, które będziemy się starali bezpośrednio monitorować, jeśli zajdzie taka potrzeba
– mówił premier. Dodał, że "prosi o pełną mobilizację, nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia".
Sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz. (…) Bardzo bym chciał, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie
– podkreślił.
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic
Sytuacja po nocy
W nocy IMGW spodziewało się kulminacji opadów deszczu; największe było spodziewane na południu i w centralnej części kraju. W środę rano Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że strażacy w związku z opadami w środę interweniowali 56 razy. Najczęściej w woj. mazowieckim – 11 razy. We wtorek, 8 lipca, strażacy interweniowali 1012 razy.
IMGW podał w środę rano, że intensywne opady utrzymują się w woj. mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim.
Zagrożone południe i centrum Polski
We wtorek wieczorem KPRM poinformował, że najbardziej zagrożone są województwa: śląskie, opolskie i małopolskie. Monitorowany jest przybór wód w rzekach, zbiorniki przeciwpowodziowe oraz ewentualne zagrożenia, które mogą być skutkiem przechodzących burz i wichur.
„Ze względu na mało przewidywalne prognozy brane są pod uwagę różne warianty, także te najbardziej ekstremalne” – podkreślono w komunikacie.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował wieczorem, że gotowe do działania jest Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Dolny Śląsk w Brzegu. Dodał, że na miejscu są żołnierze i potrzebny sprzęt.
Pierwsze zgrupowanie powstało w Nisku na Podkarpaciu.
Wicepremier dodał, że terytorialsi z Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) pomagali umacniać wały w Czechowicach-Dziedzicach nad rzeką Iłownicą.
We wtorek późnym wieczorem pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej ogłosił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Jak poinformował, strażacy prowadzą już działania prewencyjne. Zabezpieczają między innymi brzeg rzeki Białej przy ratuszu w centrum Bielska-Białej.