Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu

Nieznane świadectwa, zapomniane archiwa i tysiące sióstr, które działały w cieniu. W dniach 22-23 października br. w Warszawie odbędzie się współorganizowana przez Centrum Heschela KUL Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też refleksji na temat sytuacji sióstr zakonnych w okresie PRL.
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich / fot. archiwum/Heschel Center News

Co musisz wiedzieć?

  • Tej jesieni odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
  • Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Drugi temat, to sytuacja zakonów żeńskich po 1945 roku;
  • "Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich", informuje sercanka s. dr Monika Kupczewska;
  • "Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr", twierdzi siostra;
  • Organizatorzy opublikowali pierwszą anglojęzyczna monografię na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo.

Dziesięciolecia badań i nowe wyzwania

Październikowa konferencja to kontynuacja tego typu wydarzeń zapoczątkowanych w latach 70. XX wieku przez Komisję Historyczną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

- Co roku w założeniach komisji, której mam zaszczyt przewodniczyć od 2023 roku, jest ogólnopolska konferencja, podczas której zajmujemy się aktualnymi wydarzeniami rocznicowymi – mówi Heschel Center News s. dr Monika Kupczewska ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Warszawie, by – jak zaznaczają organizatorzy – pokazać zakres prowadzonych badań nie tylko naukowcom w Polsce, ale też na świecie.

Pomoc Żydom i walka z represjami w PRL

Wydarzenie będzie miało dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. - Drugi dzień  konferencji będzie poświęcony sytuacji zakonów żeńskich po 1945 roku, a także ich zmaganiom z komunistycznym aparatem represji – zapowiada s. Kupczewska.

22 października obrady odbędą się w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. - Będzie możliwość uczestniczenia w tych obradach dla badaczy i osób zainteresowanych tą tematyką – zaznacza organizatorka. 23 października konferencja przeniesie się do Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Nieznane szerzej archiwa

- Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich. Wszystko to te siostry odnotowywały w swoich archiwach i dokumentowały w opracowaniach historycznych – tłumaczy s. Kupczewska.

Efektem tych prac jest m. in. seria naukowa „Żeńskie Zgromadzenia Zakonne w Polsce 1939-1947". - Warto pokazać te badania, mimo że seria była wydawana przez KUL, trzeba powiedzieć, że wśród badaczy jest mało znana – dodaje przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Ponad 2 tysiące sióstr niosących pomoc

- Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr – podkreśla s. Monika Kupczewska, pytana o skalę pomocy Żydom w ramach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwiska sióstr ratujących Żydów zostały upamiętnione m. in. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

- Wiadomo, że Jad Waszem uhonorował 67 sióstr zakonnych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale to były dyplomy, odznaczenia przyznawane przełożonym, ale też nie wszystkim, które udzielały pomocy. A wiadomo, że aby taka przełożona mogła przyjmować pod dach np. dzieci żydowskie, musiała być zaangażowana czasem cała wspólnota, więcej wspólnot czy prowincji – wyjaśniła adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Współpraca i dalsze badania

Październikowa konferencja w Warszawie to wspólna inicjatywa Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL, Centrum Heschela KUL, Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnianej Komisji Historycznej. - Będziemy udostępniać i propagować naszą wiedzę o zaangażowaniu sióstr zakonnych właśnie przy pomocy Centrum Heschela, które też prowadzi tego typu badania – zapowiada s. Kupczewska, deklarując kontynuowanie prac poświęconych historii ratowania Żydów przez żeńskie zgromadzenia zakonne w okupowanej przez Niemców Polsce.

Pierwsza anglojęzyczna monografia o pomocy duchowieństwa w Polsce

W ramach prac Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela została opublikowana pierwsza anglojęzyczna monografia na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo. Dwutomową publikację wydaną przez Wydawnictwo KUL pt. „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" napisał mec. Ryszard Tyndorf. Jest ona dostępna online do bezpłatnego pobrania pod adresem: https://tiny.pl/s8xxn5vc. Książka liczy ponad 1200 stron i zawiera głównie świadectwa uratowanych Żydów siostry zakonne i księży w Polsce podczas Holokaustu. Jest w niej indeks zawierający tysiące miejscowości i nazwisk osób uratowanych i ratujących.

Heschel Center News

 


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu

Nieznane świadectwa, zapomniane archiwa i tysiące sióstr, które działały w cieniu. W dniach 22-23 października br. w Warszawie odbędzie się współorganizowana przez Centrum Heschela KUL Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też refleksji na temat sytuacji sióstr zakonnych w okresie PRL.
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich / fot. archiwum/Heschel Center News

Co musisz wiedzieć?

  • Tej jesieni odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
  • Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Drugi temat, to sytuacja zakonów żeńskich po 1945 roku;
  • "Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich", informuje sercanka s. dr Monika Kupczewska;
  • "Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr", twierdzi siostra;
  • Organizatorzy opublikowali pierwszą anglojęzyczna monografię na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo.

Dziesięciolecia badań i nowe wyzwania

Październikowa konferencja to kontynuacja tego typu wydarzeń zapoczątkowanych w latach 70. XX wieku przez Komisję Historyczną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

- Co roku w założeniach komisji, której mam zaszczyt przewodniczyć od 2023 roku, jest ogólnopolska konferencja, podczas której zajmujemy się aktualnymi wydarzeniami rocznicowymi – mówi Heschel Center News s. dr Monika Kupczewska ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Warszawie, by – jak zaznaczają organizatorzy – pokazać zakres prowadzonych badań nie tylko naukowcom w Polsce, ale też na świecie.

Pomoc Żydom i walka z represjami w PRL

Wydarzenie będzie miało dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. - Drugi dzień  konferencji będzie poświęcony sytuacji zakonów żeńskich po 1945 roku, a także ich zmaganiom z komunistycznym aparatem represji – zapowiada s. Kupczewska.

22 października obrady odbędą się w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. - Będzie możliwość uczestniczenia w tych obradach dla badaczy i osób zainteresowanych tą tematyką – zaznacza organizatorka. 23 października konferencja przeniesie się do Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Nieznane szerzej archiwa

- Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich. Wszystko to te siostry odnotowywały w swoich archiwach i dokumentowały w opracowaniach historycznych – tłumaczy s. Kupczewska.

Efektem tych prac jest m. in. seria naukowa „Żeńskie Zgromadzenia Zakonne w Polsce 1939-1947". - Warto pokazać te badania, mimo że seria była wydawana przez KUL, trzeba powiedzieć, że wśród badaczy jest mało znana – dodaje przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Ponad 2 tysiące sióstr niosących pomoc

- Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr – podkreśla s. Monika Kupczewska, pytana o skalę pomocy Żydom w ramach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwiska sióstr ratujących Żydów zostały upamiętnione m. in. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

- Wiadomo, że Jad Waszem uhonorował 67 sióstr zakonnych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale to były dyplomy, odznaczenia przyznawane przełożonym, ale też nie wszystkim, które udzielały pomocy. A wiadomo, że aby taka przełożona mogła przyjmować pod dach np. dzieci żydowskie, musiała być zaangażowana czasem cała wspólnota, więcej wspólnot czy prowincji – wyjaśniła adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Współpraca i dalsze badania

Październikowa konferencja w Warszawie to wspólna inicjatywa Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL, Centrum Heschela KUL, Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnianej Komisji Historycznej. - Będziemy udostępniać i propagować naszą wiedzę o zaangażowaniu sióstr zakonnych właśnie przy pomocy Centrum Heschela, które też prowadzi tego typu badania – zapowiada s. Kupczewska, deklarując kontynuowanie prac poświęconych historii ratowania Żydów przez żeńskie zgromadzenia zakonne w okupowanej przez Niemców Polsce.

Pierwsza anglojęzyczna monografia o pomocy duchowieństwa w Polsce

W ramach prac Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela została opublikowana pierwsza anglojęzyczna monografia na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo. Dwutomową publikację wydaną przez Wydawnictwo KUL pt. „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" napisał mec. Ryszard Tyndorf. Jest ona dostępna online do bezpłatnego pobrania pod adresem: https://tiny.pl/s8xxn5vc. Książka liczy ponad 1200 stron i zawiera głównie świadectwa uratowanych Żydów siostry zakonne i księży w Polsce podczas Holokaustu. Jest w niej indeks zawierający tysiące miejscowości i nazwisk osób uratowanych i ratujących.

Heschel Center News

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe