Trafił Kosa na prof. Kika: (o dymisji P. Chorążego): Zwlekanie z reakcją wywołałoby dyskusje
![Trafił Kosa na prof. Kika: (o dymisji P. Chorążego): Zwlekanie z reakcją wywołałoby dyskusje](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/23802.jpg)
Tysol.pl: Wczoraj zdymisjonowano wiceministra Pawła Chorążego z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który w bardzo odważny sposób wypowiadał się na temat sprowadzania imigrantów do Polski. Czy można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość wyciągnęło pewne wnioski z poprzednich wpadek wizerunkowych i szybko odcięło się od niepopularnych słów.
Prof. Kazimierz Kik, politolog: Tak. Szybka reakcja oznacza brak komplikacji. Zwlekanie z reakcją oznaczałoby pojawienie się różnego rodzaju dyskusji, które podważałyby spójność polityczną gabinetu Morawieckiego. Szczególnie, że ta wypowiedź wyglądała jak wypowiedź członka Platformy Obywatelskiej, a nie Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatnie tygodnie przyniosły rozważania nad umocnieniem się pozycji premiera Morawieckiego, który jest motorem napędowym kampanii wyborczej i bardzo dobrze wypadł na konwencji PiS-u w Warszawie, teraz w stanowczy sposób zdymisjonował wiceministra. To usamodzielnienie premiera i pokazanie silnej ręki?
Premier przede wszystkim dojrzewa, to już polityk niemal dojrzały. W pierwszych miesiącach było widać pewne usztywnienie w wystąpieniach publicznych, teraz staje się dojrzały, przez co rzeczywiście samodzielnym. Warunkiem samodzielności jest dojrzałość.
Wczorajszy sondaż CBOS pokazuje, że tylko trzy partie znalazłyby się w parlamencie – PiS, PO i Kukiz’15. Poza Wiejską m.in. PSL. Czy można spodziewać się dalszych ataków PiS-u na tę partię, by przy wyborach parlamentarnych wypchnąć ją z Sejmu?
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o atak na PSL to nie ma to nic wspólnego z wyborami parlamentarnymi, to walka o wieś przy wyborach samorządowych. Jeżeli chodzi o wybory parlamentarne to mogą obowiązywać inne mechanizmy, również koalicyjne. Partia myśląca racjonalnie podchodzi do wyborów nie zamykając sobie możliwości koalicyjnych. Co innego wybory samorządowe, gdzie walka będzie toczyła się w pewnym stopniu na wsi, w małych społecznościach lokalnych – w gminach, powiatach. Czym innym jest parlament, gdzie może okazać się, że każdy poselski głos będzie na wagę złota, również głosy PSL-u mogą być potencjalnym wsparciem dla PiS-u. Musimy pamiętać o tym, że elektorat PSL-u i PiS-u to elektorat konserwatywny, zbliżony do siebie. Dziś walka toczy się o sejmiki.
Oczy komentatorów politycznych zwrócone są w stronę Warszawy. Czy Patryk Jaki zbliżył się na tyle do Rafała Trzaskowskiego, żeby można było mówić o realnych szansach w drugiej turze?
Druga tura jest gwarantowana, zaczyna cieszyć, że Patryk Jaki nie jest w niej osamotniony, bo pojawili się kandydaci, którzy poproszą o przeniesienie swoich głosów na Patryka Jakiego. Kandydat PiS-u coraz mniej stoi na pozycji przegranego w drugiej turze. On uzyskuje zdolności koalicyjnie w II turze, mniej więcej 1/3 kandydatów nie przekreśla z góry przekazania poparcia Jakiemu.
To po części nowość? Do tej pory mówiło się, że PiS nie ma zdolności koalicyjnych.
To zupełnie novum, szczególnie, że to lewicowi kandydaci mogą go poprzeć. To pewien signum temporis (łac. znak czasu – przyp. red.), że w końcu prosocjalny charakter Prawa i Sprawiedliwości znajduje właściwy odbiór u pewnej części ludzi lewicy.