EKES: równe wynagrodzenie za tę samą pracę
Komitet podkreśla, że KE powinna koncentrować się na wprowadzaniu we wszystkich państwach tzw dyrektyw wdrożeniowej (wzmacniającej kontrole) oraz przedstawić dogłębną analizę sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich UE, jak również przedstawić rzeczywiste informacje ilościowe dotyczące pracowników delegowanych oraz sposoby wdrażania i egzekwowania istniejącej dyrektywy. Następnym krokiem KE powinno być skupienie na zwalczaniu nadużyć i na wyeliminowaniu zjawiska nielegalnego lub nierejestrowanego zatrudnienia, zwłaszcza w formie nadużywania firm przykrywek.
Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników nie jest wyłącznie instrumentem dotyczącym rynku wewnętrznego, lecz także narzędziem służącym ochronie pracowników, zaznacza EKES. Wymaga to rozszerzenia podstawy prawnej, by uwzględnić przepisy dotyczące polityki społecznej.
Stanowiski EKES w jęz. angielskim dostępne TUTAJ.
"Solidarność" stoi na stanowisku, że proponowane przez Komisję Europejską zmiany stanowią krok we właściwym kierunku w odniesieniu do realizacji zasady równego traktowania pracowników. "Jest to szczególnie istotne dla naszego kraju ze względu na fakt, iż polscy obywatele stanowią największy odsetek pracowników delegowanych w Unii Europejskiej". Decyzja prezydium KK TUTAJ.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny to organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, powołany do życia w 1957 na mocy traktatu rzymskiego. Reprezentuje na forum unijnym przedstawicieli szeroko rozumianego zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, wywodzących się z różnych grup zajmujących się działalnością gospodarczą i społeczną.
hd