[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: GOP na niebezpiecznym zakręcie

Partia Republikańska nigdy jeszcze nie była tak podzielona jak dzisiaj. Po jednej stronie mamy młodego kongresmana z Illinois Adama Kinzingera, jednego z 10 republikańskich kongresmanów, którzy głosowali za usunięciem Donalda Trumpa z urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ wikipedia

42-letni weteran US Air Force prowadzi właśnie kampanię pod hasłem: „Country 1st PAC”, która jest nowym ruchem po prawej stronie sceny politycznej. Nic dziwnego, że Kinzinger zapraszany jest prawie do wszystkich mediów głównego nurtu, wliczając takie prestiżowe programy jak NBC „Meet the Press”. W swojej retoryce zdecydowanie odcinania się od byłego prezydenta Donalda Trumpa. Kinzingerowi wtóruje kongresmenka Liz Cheney z Wyoming. To ona wystąpiła w ostatnim tygodniu w ekskluzywnym wywiadzie dla telewizji FOX. Warto zdać sobie z tego sprawę, że za krytyką Trumpa w ramach GOP („Grand Old Party”), czyli Partii Republikańskiej, stoją wielkie republikańskie klany rodzinne i połączone z nimi grupy lobbystów naftowych i koncernów zbrojeniowych, którym uprowadzenie GOP przez Trumpa nie było i nie jest w smak. Punktem zwrotnym w polityce GOP jest data 6 stycznia i interpretacja tego, co właściwie się stało. Trzeba przyznać, jak podaje NBC, że po 6 stycznia zanotowano spadki wśród zarejestrowanych Republikanów w stanach: Pensylwania –12 tys. osób, Północna Carolina – 8 tys., Arizona – 9,2 tys. i Kalifornia – 4,7 tys. Są to dopiero dane początkowe. Po drugiej stronie mamy kongresmenkę z Georgii – Marjorie Taylor Greene, która wraz z kongresmanem z Florydy Mattem Gaetzem są bezkompromisowymi obrońcami polityki Donalda Trumpa. W tle mamy raczej wspieranie kontrowersyjnych teorii z pogranicza fantastyki o żydowskim satelicie, który za pomocą lasera podpala corocznie Kalifornię itd. Coraz więcej poważnych polityków zwraca uwagę, aby teorie spiskowe z pogranicza QAnon przestały mieć istotny wpływ na amerykańską politykę. Jednym z nich jest niewątpliwie republikański senator Ben Sasse z Nebraski, który w swoim ostatnim wystąpieniu przypomina konserwatywnym kolegom i wyborcom, że wiara w jedną dominującą osobowość nie jest konserwatywna, że teorie spiskowe nie są konserwatywne, opowiadanie historii o skradzionych wyborach też nie jest konserwatywne. Najostrzej do tej pory wypowiedział się na temat sytuacji w GOP były senator John Danforth z Missouri. Według niego GOP stała się „groteskową karykaturą”, realizującą populistyczny program rodem z krajów rozwijających się. Tymczasem liderzy senackiej i kongresowej GOP próbują łagodzić problemy. Ciekawe, jak zareaguje Senat w sprawie usunięcia Trumpa ze sceny politycznej. W momencie ukazania się tego tekstu wynik będzie znany. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w Senacie nie będzie konstytucyjne, bo Trump już nie jest Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Partia Republikańska jest na zakręcie, a to bardzo dobra sytuacja dla Demokratów, którzy za pomocą dekretów Prezydenta Joe Bidena wprowadzają w życie swoją agendę. Przypomnijmy tylko, że Prezydent Biden podpisał do tej pory 29 dekretów prezydenckich, omijających debatę parlamentarną, pozostawiając GOP daleko w tyle poza konstytucyjną dyskusją o przyszłości Stanów Zjednoczonych. 
Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu? – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy pilne
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu? – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy

Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac - oświadczył we wtorek prezes Instytutu Pamięci Narodowej i popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. To reakcja na decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania i ekshumację szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej.

Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: GOP na niebezpiecznym zakręcie

Partia Republikańska nigdy jeszcze nie była tak podzielona jak dzisiaj. Po jednej stronie mamy młodego kongresmana z Illinois Adama Kinzingera, jednego z 10 republikańskich kongresmanów, którzy głosowali za usunięciem Donalda Trumpa z urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ wikipedia

42-letni weteran US Air Force prowadzi właśnie kampanię pod hasłem: „Country 1st PAC”, która jest nowym ruchem po prawej stronie sceny politycznej. Nic dziwnego, że Kinzinger zapraszany jest prawie do wszystkich mediów głównego nurtu, wliczając takie prestiżowe programy jak NBC „Meet the Press”. W swojej retoryce zdecydowanie odcinania się od byłego prezydenta Donalda Trumpa. Kinzingerowi wtóruje kongresmenka Liz Cheney z Wyoming. To ona wystąpiła w ostatnim tygodniu w ekskluzywnym wywiadzie dla telewizji FOX. Warto zdać sobie z tego sprawę, że za krytyką Trumpa w ramach GOP („Grand Old Party”), czyli Partii Republikańskiej, stoją wielkie republikańskie klany rodzinne i połączone z nimi grupy lobbystów naftowych i koncernów zbrojeniowych, którym uprowadzenie GOP przez Trumpa nie było i nie jest w smak. Punktem zwrotnym w polityce GOP jest data 6 stycznia i interpretacja tego, co właściwie się stało. Trzeba przyznać, jak podaje NBC, że po 6 stycznia zanotowano spadki wśród zarejestrowanych Republikanów w stanach: Pensylwania –12 tys. osób, Północna Carolina – 8 tys., Arizona – 9,2 tys. i Kalifornia – 4,7 tys. Są to dopiero dane początkowe. Po drugiej stronie mamy kongresmenkę z Georgii – Marjorie Taylor Greene, która wraz z kongresmanem z Florydy Mattem Gaetzem są bezkompromisowymi obrońcami polityki Donalda Trumpa. W tle mamy raczej wspieranie kontrowersyjnych teorii z pogranicza fantastyki o żydowskim satelicie, który za pomocą lasera podpala corocznie Kalifornię itd. Coraz więcej poważnych polityków zwraca uwagę, aby teorie spiskowe z pogranicza QAnon przestały mieć istotny wpływ na amerykańską politykę. Jednym z nich jest niewątpliwie republikański senator Ben Sasse z Nebraski, który w swoim ostatnim wystąpieniu przypomina konserwatywnym kolegom i wyborcom, że wiara w jedną dominującą osobowość nie jest konserwatywna, że teorie spiskowe nie są konserwatywne, opowiadanie historii o skradzionych wyborach też nie jest konserwatywne. Najostrzej do tej pory wypowiedział się na temat sytuacji w GOP były senator John Danforth z Missouri. Według niego GOP stała się „groteskową karykaturą”, realizującą populistyczny program rodem z krajów rozwijających się. Tymczasem liderzy senackiej i kongresowej GOP próbują łagodzić problemy. Ciekawe, jak zareaguje Senat w sprawie usunięcia Trumpa ze sceny politycznej. W momencie ukazania się tego tekstu wynik będzie znany. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie w Senacie nie będzie konstytucyjne, bo Trump już nie jest Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Partia Republikańska jest na zakręcie, a to bardzo dobra sytuacja dla Demokratów, którzy za pomocą dekretów Prezydenta Joe Bidena wprowadzają w życie swoją agendę. Przypomnijmy tylko, że Prezydent Biden podpisał do tej pory 29 dekretów prezydenckich, omijających debatę parlamentarną, pozostawiając GOP daleko w tyle poza konstytucyjną dyskusją o przyszłości Stanów Zjednoczonych. 
Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe