Minister Sellin o wsparciu dla Muzeum Sali BHP: To wsparcie się po prostu należy
Umowa przewiduje, że zarządzająca Salą Fundacja Promocji Solidarności otrzyma stałe wsparcie finansowe na realizację programów edukacyjnych, wystawienniczych oraz pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Umowa oznacza też bliższą współpracę z ECS-em.
Przewodniczący przypomniał też, że bez podpisanych w tym miejscu porozumień sierpniowych nie byłoby również ECS-u. Dodał też, że Fundacja Promocji Solidarności oprócz zarządzania Salą, udziela również pomocy związkowym kombatantom.- Państwo polskie chce wreszcie zaangażować się i pomagać temu miejscu historii – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości podpisania umowy. - Cieszymy się, że uchroniliśmy to miejsce, bo były różne plany co do istnienia Sali BHP.
Obecny na uroczystości wiceminister Jarosław Sellin uznał za oczywisty obowiązek udzielania wsparcia państwowego dla miejsca tak kluczowego dla polskiej historii. Podziękował w imieniu ministra Piotra Glińskiego, za wniosek, który dał formalną możliwość poszukania sposobu takiego wsparcia, które zgodnie z umową będzie realizowane za pośrednictwem ECS-u.
Odnosząc się do kwot, powiedział, że to jest porozumienie dające sali bhp poczucie stabilności. W tym roku będzie to 600 tys., a od przyszłego roku stała dotacja w wysokości 800 tys.- Wypracowaliśmy przez pół roku formułę wsparcia, bo temu miejscu wsparcie rządowe po prostu się należy – powiedział Sellin.
Basil Kerski uznał ten dzień za niezwykle ważny dla ECS i przypomniał, że zbiega się to z 10. rocznicą podpisania dokumentu o powołaniu ECS.
Kerski ocenił, że to porozumienie jest dobre także ze względu na działania Centrum na terenie stoczni i przypomniał, że Sala i Centrum w wielu sprawach są razem.- Wtedy to Sala BHP była miejscem pierwszych aktywności wystawienniczo-edukacyjnych Centrum – powiedział dyrektor ECS.
Prezes Fundacji Wojciech Kwidziński podziękował, że że praca ostatnich lat została doceniona, a samą umowę nazwał nowym rozdziałem w działalności Sali.- Widzicie państwo naturalną dynamikę tej umowy, bo wielu chciałoby konkurencji między Salą i ECS, tymczasem od samego początku w sprawach najważniejszych jesteśmy razem. Cieszę się na współpracę z zespołem Fundacji – zakończył Kerski.
Podpisane pomiędzy ECS i FPS umowa przewiduje m.in. udostępnianie zwiedzającym i zachowanie w stanie niepogorszonym historycznego budynku - Sali BHP, prowadzenie i udostępnianie wystawy stałej bez opłat dla zwiedzających, dyżury przewodników w okresie wakacyjnym, organizację dwóch wystaw czasowych, organizację działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu historii Solidarności, historii współczesnej Polski jak również zagadnień ogólnospołecznych. W sali BHP będą również organizowane uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, a w dniu 14 sierpnia festyn pod nazwą „Święto Sali BHP”. Również w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia - na Sali BHP oraz na terenie przyległym organizowane będą pokazy grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tego wydarzenia. Fundacja udostępni też salę na na spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich.- Liczymy że przepływ zwiedzających między naszymi instytucjami będzie większy – powiedział prezes Fundacji i zadeklarował, że zwiedzanie Sali nadal będzie bezpłatne.
ml
#REKLAMA_POZIOMA#