Solidarność dziękuje Rafalskiej – na te zmiany czekaliśmy 5 lat
Co zawierają zmiany? Przede wszystkim uniemożliwią kierowanie tego samego pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika, ale przez różne agencje. Wprowadzają ograniczenie stosowania umów cywilnoprawnych oraz ograniczają praktyki zastępowania pracowników stałych pracownikami tymczasowymi. Istotną zmianą (co nie było zawarte w pierwotnym projekcie Solidarności) jest również ochrona pracownic tymczasowych w ciąży.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda nie ma wątpliwości, że procedowane obecnie zmiany to w dużej mierze zasługa minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Dlatego wysłał list, w którym dziękując za uwzględnienie postulatów Związku, przypomniał, że za poprzedniej władzy nie było woli politycznej, aby walczyć z patologiami w agencjach pracy tymczasowej.
Przewodniczący wymienił tu m.in. 500+ i przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, zniesienie tzw. syndromu pierwszej dniówki, zwiększenie odpisu na zakładowy fundusz socjalny, wprowadzenie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach, znacząco wyższą płaca minimalną, wzrost minimalnych świadczeń emerytalno-rentowych, dialog społeczny oraz trwające prace nad nowym kodeksem pracy.- Obecna nowelizacja wpisuje się cały szereg dobrych propracowniczych i prorodzinnych rozwiązań, o które przez lata walczyła „Solidarność”, a które przez Państwa rząd już zostały wprowadzone w życie – czytamy w liście.
- Dziękujemy, bo to w dużej mierze z inicjatywy Pani Minister prace nad uporządkowaniem patologii w działalności agencji pracy tymczasowej, zmierzają do pozytywnego finału – zakończył przewodniczący.
Przypomnijmy
Projekt ustawy autorstwa Solidarności został złożony na ręce ówczesnego premiera Donalda Tuska w maju 2012 r. Do września tego samego roku odbyły się konsultacje z Państwową Inspekcją Pracy (pozytywna opinia), przedstawicielami Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarii Prezydenta RP. Odbyło się także w tym temacie posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Bez skutku.
Do projektu powrócono jeszcze podczas spotkań zespołu pracującego nad projektem zmian do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, które odbywały się od listopada 2014 r. od września 2015 r. Również bezskutecznie.
Dopiero po zmianie władzy i ukonstytuowaniu się Rady Dialogu Społecznego sprawa ponownie wróciła w 2016 r. do dyskusji. Do prac legislacyjnych trafiła 2 lutego 2017 r. w formie projektu rządowego. Sejm przyjął go 7 kwietnia, 21 kwietnia zajmie się nim Senat.
ml- Mam nadzieję, że to finał 5-letnich starań Solidarności o poprawę losu kilkuset tysięcy pracowników tymczasowych – powiedział szef Solidarności, który jutro będzie przysłuchiwał się senackiej debacie i obserwował głosowanie.