Marian Krzaklewski przeszedł na emeryturę
Marian Krzaklewski – polityk, działacz związkowy, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w latach 1991–2002, założyciel i lider AWS, poseł na Sejm III kadencji. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Brał udział w zakładaniu Związku w Polskiej Akademii Nauk, był wiceprzewodniczącym Górnośląskiej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” PAN. W 1989 został członkiem Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Działał również w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie jako sekretarz komitetu regionalnego w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. W latach 1989–1990 był wiceprzewodniczącym Regionalnej Komisji Wykonawczej związku.- Sam teraz to na sobie testuję – powiedział żartobliwie Krzaklewski.
W 1990 na II KZD „Solidarności” wybrano go do Komisji Krajowej oraz do prezydium Związku. W lutym 1991 na III Zjeździe „Solidarności” został wybrany na przewodniczącego Związku, pokonując w wyborach Bogdana Borusewicza i Lecha Kaczyńskiego.
W 1996 doprowadził do powstania Akcji Wyborczej Solidarność – bloku wyborczego skupiającego większość ugrupowań polskiej prawicy (m.in. „Solidarność”, PC, ZChN, PChD, KPN i inne). W 1997 kierowany przez niego blok wyborczy AWS wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Koalicja zdobyła prawie 34% głosów wyborców i 201 mandatów w Sejmie oraz 51 w Senacie. W tych samych wyborach Marian Krzaklewski został wybrany posłem na Sejm III kadencji z okręgu katowickiego.
W 2000 z ramienia AWS-u wystartował w wyborach prezydenckich, zdobywając 15,57% głosów wyborców. W 2002 zrezygnował z funkcji przewodniczącego „Solidarności” i został zastąpiony przez Janusza Śniadka. Zrezygnował także z działalności partyjnej. Reprezentuje NSZZ „S” w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Unii Europejskiej.
W 2012 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymał również Nagrodę Kisiela w 1997, Człowieka Roku tygodnika „Wprost” w 1997 oraz Przyjaciela Ludzi Bezdomnych w 1996.
hd, ml