[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe