Oficjalne zawieszenie sprawowania mszy trydenckich na terenie jednej z polskich diecezji
W art. 1 dekretu Papież podkreślił: „Księgi liturgiczne promulgowane przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II, zgodnie z dekretami Soboru Watykańskiego II, są jedynym wyrazem lex orandi Rytu Rzymskiego”.
Kuria diecezji warszawsko-praskiej informuje, że w związku z motu proprio papieża Franciszka Traditionis Custodes ogłoszonym dnia 16 lipca br. nie można od dnia ogłoszenia dokumentu sprawować Mszy Świętych w rycie nadzwyczajnym bez pozwolenia Biskupa Ordynariusza
- napisano w komunikacie kurialnym opublikowanym w ostatni piątek.
Dziś bp Romuald Kamiński, zwierzchnik diecezji warszawsko-praskiej, wydał specjalny komunikat w tej sprawie.
"Jak zapewne wiecie, na terenie diecezji warszawsko-praskiej w kilku kościołach parafialnych celebrowane były liturgie według Mszału Rzymskiego z 1962 r." - napisał hierarcha.
"Zanim jednak wskażę odpowiednie miejsce, chciałbym wpierw zasięgnąć opinii Księży Proboszczów tych miejsc, gdzie wierni dotychczas gromadzili się na Eucharystii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i upewnić się, że nie były to wspólnoty, w których podważano ważność i prawowitość reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium papieży. Po konsultacjach z Księżmi Proboszczami podejmę decyzję i wskażę miejsce w naszej diecezji gdzie sprawowana będzie liturgia eucharystyczna w rycie nadzwyczajnym" - poinformował bp Kamiński.
W sprawie prezbiterów sprawujących liturgię w przedsoborowym rycie biskup zadecydował, iż:
"Powinni oni zatem zwrócić się do Ordynariusza miejsca z pisemną prośbą o możliwość celebrowania Mszy świętych w rycie nadzwyczajnym. Proszę zatem, aby ci, którzy spełniają warunki podane w Motu proprio (umiejętność posługiwania się Mszałem Rzymskim z 1962 r., znajomość języka łacińskiego w stopniu pozwalającym na pełne zrozumienie rubryk i tekstów liturgicznych) do końca sierpnia 2021 r. złożyli w kurii odpowiednie podanie" - czytamy.
Do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie Eucharystia według Mszału Rzymskiego z 1962 r. oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą, zawieszone zostają na terenie diecezji warszawsko-praskiej wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego
- zadecydował hierarcha.