Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl

 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe