Międzynarodowy Dzień Archiwów w Muzeum Sali BHP

Wczoraj odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów- święta archiwistów, które zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w 2008 roku w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Jego obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominać mają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
 Międzynarodowy Dzień Archiwów w Muzeum Sali BHP
/ fot.P.Machnica

Zgodnie z tymi założeniami Archiwum Komisji Krajowej wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku postanowiło wypromować kolejne materiały archiwalne zgromadzone w swoich zasobach. W ubiegłym roku przedsięwzięcie zostało poświęcone Pomnikowi Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku w materiałach obu wymienionych archiwów. W tym roku tematem przewodnim były archiwalia i pamiątki  dotyczące III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r., w 30. rocznicę tego wydarzenia. Wymienione powyżej instytucje zachęciły do współpracy także Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Video Studio Gdańsk, które również posiadają w swoich zbiorach materiały dokumentujące wizytę papieża w Polsce w 1987 roku. Dzięki gościnności Fundacji Promocji Solidarności spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów mogło odbyć się w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zaangażowani w organizację imprezy byli ponadto członkowie Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Imprezę rozpoczął i moderował Janusz Klemens, nauczyciel historii VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Historyk scharakteryzował pracę archiwistów i przedstawił funkcje archiwów, następnie krótko omówił cel, przebieg i skutki pobytu papieża Jana Pawła II w Trójmieście.

Pierwsze z trzech zaplanowanych w programie wystąpień rozpoczęli przedstawiciele Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Elżbieta Strehlau oraz Sławomir Formella prezentując „Sprawę obiektową ZORZA II jako źródło do badań nad przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście”. Celem Operacji „Zorza II” była „ochrona operacyjna” pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. Plan Działań SB powstał w MSW już na przełomie roku 1986 i 1987. Odbiciem centralnym tej operacji były jej regionalne odpowiedniki tworzone przez wojewódzkie urzędy spraw wewnętrznych. Taki regionalny plan „Zorzy II” stworzono również w Gdańsku w lutym 1987 roku. Podczas prezentacji pracownicy IPN zaprezentowali i skomentowali dokumenty dotyczące tej operacji, a zgromadzone w Archiwum IPN.

Następnie o zbiorach dotyczących pielgrzymki z 1987 roku opowiadał Marcin Kurr kierownik Oddziału III Ewidencji, informacji, udostępniania i popularyzacji materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego w Gdańsku. Tytuł jego wystąpienia brzmiał „Ojciec Święty Jan Paweł II w Trójmieście”. W swoim wystąpieniu omówił i zaprezentował materiały z akt Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Archiwalia te reprezentowały „partyjną stronę” pielgrzymki papieża do Trójmiasta w 1987 roku. Były to m. in. instruktaż przygotowany przez Wydział Propagandy KW PZPR w Gdańsku dla podległych partii narzędzi propagandowych (prasy, radia, telewizji), notatka służbowa z jednego ze spotkań roboczych państwowo-kościelnego zespołu do spraw wizyty papieża, koncepcje plakatów oraz haseł partyjno-państwowych witających Jana Pawła II oraz opracowania i teleksy z instancji podstawowych PZPR do KW PZPR.

W prezentacji przedstawiciela Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (Kamil Kaliszuk) ukazana została różnorodność materiałów archiwalnych jaka powstawała w związku z organizacją i przebiegiem III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Archiwista Komisji Krajowej zaprezentował materiały II Krajowego Kongresu Eucharystycznego zgromadzone w spuściźnie ks. prałata Hilarego Jastaka, liczne zdjęcia z kolekcji fotografii Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zbiór prasy i bibuły, kalendarze, znaczki pocztowe, znaczki wpinane do ubrań, pamiątkowy medal. Odwołał się także do licznej literatury opisującej to ważne wydarzenie w dziejach Polski.

Po wygłoszonych referatach reprezentujący Video Studio Gdańsk Jacek Borzych opowiedział także o zbiorze filmów dotyczących pielgrzymki papieża z 1987 roku, zgromadzonych przez Fundację Video Studio Gdańsk oraz zapowiedział prezentację filmu pt. „O nas i za nas” – kroniki filmowej z III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Następnie poprowadził dyskusję, w której zadawano pytania referentom dotyczące ich wystąpień, a zwłaszcza badań nad prezentowanymi tematami i materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobach archiwalnych, które reprezentują.

Po dyskusji przewodnik Jarosław Żurawiński reprezentujący Fundację Promocji Solidarności oprowadził uczestników Międzynarodowego Dnia Archiwów po Sali BHP, w której specjalnie na święto archiwistów wystawiono oryginalne materiały archiwalne i pamiątki dotyczące papieskiej wizyty w Polsce w czerwcu 1987 roku. Wśród eksponatów znalazły się m.in. dokumenty II Kongresu Eucharystycznego, liczne fotografie serwisy prasowe i bibuła, transparenty, znaczki pocztowe, znaczki wpinane do ubrań, kalendarze, płyta winylowa z nagraniami dźwiękowymi Archiwum Episkopatu Polski pt. „ O Was i za Was” z nagraniem Mszy św. w Gdańsku – Zaspie z 12 czerwca 1987 roku czy pamiątkowy medal. Po prezentacji materiałów archiwalnych zaprezentowano fragmenty kroniki filmowej z pobytu papieża Jana Pawła II, przegranej (zdigitalizowanej) z kasety VHS pt. „O nas i za nas”, zrealizowanej przez Dział Dokumentacji Diecezjalnej Video Gdańsk w czerwcu 1987 roku.


Tutaj zobacz galerię zdjęć


łg
 

 

POLECANE
Pogoda na najbliższe dni. Nowa prognoza IMGW z ostatniej chwili
Pogoda na najbliższe dni. Nowa prognoza IMGW

W najbliższy weekend pogoda będzie stabilna; będzie słonecznie i ciepło, a niebo będzie bezchmurne - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Poważny wypadek z udziałem radiowozu z ostatniej chwili
Poważny wypadek z udziałem radiowozu

Media obiegła informacja o dramatycznym wypadku do jakiego doszło na ulicach Warszawy. Nie zabrakło osób poszkodowanych, które po zdarzeniu trafiły do szpitala.

Nie żyje legendarna aktorka z ostatniej chwili
Nie żyje legendarna aktorka

Media obiegła informacja o śmierci legendarnej aktorki.

Żona Wojciecha Szczęsnego podzieliła się radosną nowiną z ostatniej chwili
Żona Wojciecha Szczęsnego podzieliła się radosną nowiną

Ostatnio w życiu Wojciecha i Mariny Szczęsnych sporo dzieje. Ledwie piłkarz podjął decyzję o przejściu na emeryturę, gdy nagle otrzymał nie lada propozycję, by dołączyć do drużyny FC Barcelona. Teraz nowinkami z ich życia podzieliła się Marina.

Ksiądz Olszewski pozostanie w areszcie. Obrońca księdza zapowiada skargę z ostatniej chwili
Ksiądz Olszewski pozostanie w areszcie. Obrońca księdza zapowiada skargę

"Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie nie uwzględnił dziś zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O., podejrzanego w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości" – poinformowała w piątek prokuratura Bodnara.

Tylko 16 rodzin. Znamy wynik kontroli poselskiej PiS w MSWiA ws. wsparcia na odbudowę po powodzi z ostatniej chwili
"Tylko 16 rodzin". Znamy wynik kontroli poselskiej PiS w MSWiA ws. wsparcia na odbudowę po powodzi

– Tylko 16 rodzin otrzymało wsparcie do 200 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów i mieszkań – mówi Zbigniew Bogucki po kontroli poselskiej w MSWiA. – W tym samym czasie w budżecie zaplanowano 25 milionów złotych na obsługę pana Ministra Kierwińskiego, odpowiedzialnego za pomoc powodzianom – dodaje poseł PiS.

Umierał na moich oczach. Gwiazda TVN miała poważny wypadek Wiadomości
"Umierał na moich oczach". Gwiazda TVN miała poważny wypadek

Niezwykle lubiana celebrytka uległa groźnemu wypadkowi. Do tego traumatycznego wydarzenia doszło wprawdzie lata temu, ale wciąż odczuwa jego skutki i ból po stracie. Jej wpis w rocznicę tragedii łamie serce.

Oblały pomnik Syreny farbą. Aktywistki Ostatniego Pokolenia usłyszały zarzuty pilne
Oblały pomnik Syreny farbą. Aktywistki Ostatniego Pokolenia usłyszały zarzuty

Prokuratura postawiła zarzuty aktywistkom Ostatniego Pokolenia, które 8 marca oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Kobiety nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień. Straty wyceniono na ponad 360 tys. zł, a kara, jaka grozi aktywistkom za wandalizm, to 8 lat więzienia.

Nie żyje prof. Philip Zimbardo, autor słynnego więziennego eksperymentu z ostatniej chwili
Nie żyje prof. Philip Zimbardo, autor słynnego więziennego eksperymentu

Philip Zimbardo był amerykańskim psychologiem. Naukowiec zajmował się wieloma dziedzinami psychologii, zwłaszcza społecznej, ponadto psychologią zła, terroryzmu i dehumanizacji. Był autorem słynnego „stanfordzkiego eksperymentu”. Zaplanowana na dwa tygodnie akcja wymknęła się spod kontroli i musiała zostać zakończona już po 6 dniach, ujawniając demony, jakie drzemią w ludzkiej naturze.

Słoma z butów i pokory w sobie zero. Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Słoma z butów" i "pokory w sobie zero". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN

W ostatnim odcinku popularnego talent show stacji TVN sporo się działo. Trwa 13. edycja programu "Top Model".

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Muzeum Sali BHP

Wczoraj odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów- święta archiwistów, które zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w 2008 roku w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Jego obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominać mają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
 Międzynarodowy Dzień Archiwów w Muzeum Sali BHP
/ fot.P.Machnica

Zgodnie z tymi założeniami Archiwum Komisji Krajowej wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku postanowiło wypromować kolejne materiały archiwalne zgromadzone w swoich zasobach. W ubiegłym roku przedsięwzięcie zostało poświęcone Pomnikowi Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku w materiałach obu wymienionych archiwów. W tym roku tematem przewodnim były archiwalia i pamiątki  dotyczące III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r., w 30. rocznicę tego wydarzenia. Wymienione powyżej instytucje zachęciły do współpracy także Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Video Studio Gdańsk, które również posiadają w swoich zbiorach materiały dokumentujące wizytę papieża w Polsce w 1987 roku. Dzięki gościnności Fundacji Promocji Solidarności spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów mogło odbyć się w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zaangażowani w organizację imprezy byli ponadto członkowie Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Imprezę rozpoczął i moderował Janusz Klemens, nauczyciel historii VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku. Historyk scharakteryzował pracę archiwistów i przedstawił funkcje archiwów, następnie krótko omówił cel, przebieg i skutki pobytu papieża Jana Pawła II w Trójmieście.

Pierwsze z trzech zaplanowanych w programie wystąpień rozpoczęli przedstawiciele Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Elżbieta Strehlau oraz Sławomir Formella prezentując „Sprawę obiektową ZORZA II jako źródło do badań nad przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście”. Celem Operacji „Zorza II” była „ochrona operacyjna” pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. Plan Działań SB powstał w MSW już na przełomie roku 1986 i 1987. Odbiciem centralnym tej operacji były jej regionalne odpowiedniki tworzone przez wojewódzkie urzędy spraw wewnętrznych. Taki regionalny plan „Zorzy II” stworzono również w Gdańsku w lutym 1987 roku. Podczas prezentacji pracownicy IPN zaprezentowali i skomentowali dokumenty dotyczące tej operacji, a zgromadzone w Archiwum IPN.

Następnie o zbiorach dotyczących pielgrzymki z 1987 roku opowiadał Marcin Kurr kierownik Oddziału III Ewidencji, informacji, udostępniania i popularyzacji materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego w Gdańsku. Tytuł jego wystąpienia brzmiał „Ojciec Święty Jan Paweł II w Trójmieście”. W swoim wystąpieniu omówił i zaprezentował materiały z akt Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Archiwalia te reprezentowały „partyjną stronę” pielgrzymki papieża do Trójmiasta w 1987 roku. Były to m. in. instruktaż przygotowany przez Wydział Propagandy KW PZPR w Gdańsku dla podległych partii narzędzi propagandowych (prasy, radia, telewizji), notatka służbowa z jednego ze spotkań roboczych państwowo-kościelnego zespołu do spraw wizyty papieża, koncepcje plakatów oraz haseł partyjno-państwowych witających Jana Pawła II oraz opracowania i teleksy z instancji podstawowych PZPR do KW PZPR.

W prezentacji przedstawiciela Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (Kamil Kaliszuk) ukazana została różnorodność materiałów archiwalnych jaka powstawała w związku z organizacją i przebiegiem III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Archiwista Komisji Krajowej zaprezentował materiały II Krajowego Kongresu Eucharystycznego zgromadzone w spuściźnie ks. prałata Hilarego Jastaka, liczne zdjęcia z kolekcji fotografii Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zbiór prasy i bibuły, kalendarze, znaczki pocztowe, znaczki wpinane do ubrań, pamiątkowy medal. Odwołał się także do licznej literatury opisującej to ważne wydarzenie w dziejach Polski.

Po wygłoszonych referatach reprezentujący Video Studio Gdańsk Jacek Borzych opowiedział także o zbiorze filmów dotyczących pielgrzymki papieża z 1987 roku, zgromadzonych przez Fundację Video Studio Gdańsk oraz zapowiedział prezentację filmu pt. „O nas i za nas” – kroniki filmowej z III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Następnie poprowadził dyskusję, w której zadawano pytania referentom dotyczące ich wystąpień, a zwłaszcza badań nad prezentowanymi tematami i materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobach archiwalnych, które reprezentują.

Po dyskusji przewodnik Jarosław Żurawiński reprezentujący Fundację Promocji Solidarności oprowadził uczestników Międzynarodowego Dnia Archiwów po Sali BHP, w której specjalnie na święto archiwistów wystawiono oryginalne materiały archiwalne i pamiątki dotyczące papieskiej wizyty w Polsce w czerwcu 1987 roku. Wśród eksponatów znalazły się m.in. dokumenty II Kongresu Eucharystycznego, liczne fotografie serwisy prasowe i bibuła, transparenty, znaczki pocztowe, znaczki wpinane do ubrań, kalendarze, płyta winylowa z nagraniami dźwiękowymi Archiwum Episkopatu Polski pt. „ O Was i za Was” z nagraniem Mszy św. w Gdańsku – Zaspie z 12 czerwca 1987 roku czy pamiątkowy medal. Po prezentacji materiałów archiwalnych zaprezentowano fragmenty kroniki filmowej z pobytu papieża Jana Pawła II, przegranej (zdigitalizowanej) z kasety VHS pt. „O nas i za nas”, zrealizowanej przez Dział Dokumentacji Diecezjalnej Video Gdańsk w czerwcu 1987 roku.


Tutaj zobacz galerię zdjęć


łg
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe