Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert

W roku 2022 przypadają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieście. Celem Radia Gdańsk jest włączenie się w obchody, medialne nagłośnienie oraz popularyzacja postaci twórców, uczestników oraz programu i działalności Solidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.
 Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert
/ grafika: Radio Gdańsk

Akcja medialna „#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto" to opowieść o  najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80. organizowanych w kolebce „Solidarności" w ścisłym porozumieniu ze strukturą wrocławską. Widziane z perspektywy Pomorza, odważne i skierowane przeciw „komunie" działania Solidarności Walczącej są znakomitym materiałem o nieugiętym dążeniu do niepodległości, ważnym także z punktu widzenia dzisiejszych postaw obywatelskich i patriotycznych. Są historią, która nawet po 1989 roku, w wolnej Polsce, wydaje się być nie dość głośno, szeroko i ciekawie opowiedziana.

W dniach 22-26 sierpnia 2022 codziennie po godz. 17.30 na antenie Radia Gdańsk emitowane będą audycje Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego, oparte na rozmowach z działaczami Solidarności Walczącej Trójmiasto, m.in. Andrzejem Kołodziejem, Romanem Zwiercanem, Ewą Kubasiewicz, Magdaleną Kowalską-Czachor, Markiem Czachorem, Karolem Krementowskim, Piotrem Jagielskim, Jadwigą Chmielowską. Muzykę do audycji  skomponował Tomasz Perz, całość cyklu zrealizował Stefan Kotiuk.

26 sierpnia 2022 r. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna  odbędzie się debata na żywo z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk dr. Adama Chmieleckiego, poświęcona znaczeniu  antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80-tych, ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat. Zaprezentowane zostaną także kierunki  badań i upamiętnień, podejmowane poprzez poszczególne instytucje. 

Tego samego dnia o godz. 19.00 w studiu radiowym im. Janusza Hajduna odbędzie się (transmitowany także na żywo) koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera", posiadającego w swoim repertuarze najbardziej znane piosenki powstańcze. Utwory zadedykowane zostaną ludziom  Solidarności Walczącej, którzy w swoich postawach życiowych i  w walce z reżimem komunistycznym stanu wojennego świadomie odwoływali się do etosu i znaku Polski Walczącej, podobnie jak pokolenia czasów okupacyjnych II wojny światowej.

Uniwersalne wartości: wolność i solidarność

– Historia Solidarności Walczącej jest piękna i inspirująca. Ta organizacja była swoistą latarnią całego ruchu antykomunistycznego, wskazując ten najważniejszy cel – niepodległość. W swojej nazwie, symbolice oraz działalności nawiązywała do najważniejszych wydarzeń i tradycji patriotycznych, odwoływała się również do chyba najbardziej uniwersalnych, powtarzalnych wartości w dziejach Polski: wolności i solidarności. Dlatego to właśnie dzieje tej organizacji wybraliśmy na kolejną odsłonę cyklu edukacyjno-tożsamościowego Radia Gdańsk #Pamięć, który realizujemy od 2020 roku

– podkreśla prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

 

– Dodatkową inspirację stanowił fakt, że oddział trójmiejski był jednym z najsilniejszych w całej strukturze Solidarności Walczącej, oczywiście poza tym najważniejszym ośrodkiem we Wrocławiu. Symbolami działalności tego oddziału są m.in. Ewa Kubasiewicz, skazana w stanie wojennym przez Sąd Marynarki Wojennej na najwyższy wyrok – dziesięciu lat więzienia oraz Andrzej Kołodziej, bohater Sierpnia '80, lider strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, wcześniej działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a później właśnie Solidarności Walczącej. Jego losy pokazują, że na historię ruchu antykomunistycznego w Trójmieście i w całej Polsce trzeba patrzeć całościowo i w perspektywie ciągłości. Dlatego w tym roku Radio Gdańsk historię Solidarności pokazuje właśnie przez pryzmat Solidarności Walczącej. Warto też wspomnieć, że bohaterem jednej z audycji będzie Piotr Jagielski, pracownik rozgłośni, wieloletni główny inżynier, który w latach 80. jako pracownik gdyńskiego Radmoru wspierał Solidarność Walczącą od strony technicznej. Krótko mówiąc, bohaterowie są wśród nas, trzeba ich tylko poszukać

– dodaje prezes Radia Gdańsk.

 

Cykl #Pamięć

Ważnym aspektem misji publicznej Radia Gdańsk są realizowane cyklicznie od 2020 roku rocznicowe akcje medialne #Pamięć, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń polskiej historii po 1945 roku. W merytorycznej  współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz  Instytutem Dziedzictwa Solidarności na antenie i w mediach społecznościowych Radia Gdańsk dotychczas zrealizowane zostały następujące edycje: #Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010, #Pamięć. Sierpień'80, #Pamięć. Grudzień 1970. Każda kolejna odsłona cyklu realizowana jest w atrakcyjnej i szerokiej formule. Słuchaczom Radia Gdańsk proponujemy wyjątkową oprawę medialną – w postaci audycji i debat historycznych oraz  koncertów dedykowanych bohaterom – ofiarom Grudnia czy ludziom Solidarności.

Akcje medialne #Pamięć to znacznie więcej niż przedstawione na nowo „suche" fakty, które w latach PRL-u podlegały ścisłej cenzurze. Współpracując z historykami i instytucjami, których zadaniem jest odkłamywanie peerelowskiej propagandy, skupiamy się przede wszystkim na świadectwach bohaterów wydarzeń – ludzi represjonowanych przez komunistyczny system. Bitych, więzionych, pozbawianych praw obywatelskich, uciszanych na wiele sposobów. Rozmowy z nimi, uczestnikami walki z „imperium zła", jakim był Związek Sowiecki, stają się dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, zarówno źródłem emocjonującej wiedzy, jak i bardzo aktualną refleksją o współczesnym świecie.

Akcja medialna #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Radia Gdańsk objęta jest Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Partnerem akcji jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. Patronat medialny objęły „Tygodnik Solidarność" i „Magazyn Solidarność".


 

POLECANE
Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

REKLAMA

Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert

W roku 2022 przypadają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieście. Celem Radia Gdańsk jest włączenie się w obchody, medialne nagłośnienie oraz popularyzacja postaci twórców, uczestników oraz programu i działalności Solidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.
 Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert
/ grafika: Radio Gdańsk

Akcja medialna „#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto" to opowieść o  najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80. organizowanych w kolebce „Solidarności" w ścisłym porozumieniu ze strukturą wrocławską. Widziane z perspektywy Pomorza, odważne i skierowane przeciw „komunie" działania Solidarności Walczącej są znakomitym materiałem o nieugiętym dążeniu do niepodległości, ważnym także z punktu widzenia dzisiejszych postaw obywatelskich i patriotycznych. Są historią, która nawet po 1989 roku, w wolnej Polsce, wydaje się być nie dość głośno, szeroko i ciekawie opowiedziana.

W dniach 22-26 sierpnia 2022 codziennie po godz. 17.30 na antenie Radia Gdańsk emitowane będą audycje Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego, oparte na rozmowach z działaczami Solidarności Walczącej Trójmiasto, m.in. Andrzejem Kołodziejem, Romanem Zwiercanem, Ewą Kubasiewicz, Magdaleną Kowalską-Czachor, Markiem Czachorem, Karolem Krementowskim, Piotrem Jagielskim, Jadwigą Chmielowską. Muzykę do audycji  skomponował Tomasz Perz, całość cyklu zrealizował Stefan Kotiuk.

26 sierpnia 2022 r. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna  odbędzie się debata na żywo z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk dr. Adama Chmieleckiego, poświęcona znaczeniu  antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80-tych, ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat. Zaprezentowane zostaną także kierunki  badań i upamiętnień, podejmowane poprzez poszczególne instytucje. 

Tego samego dnia o godz. 19.00 w studiu radiowym im. Janusza Hajduna odbędzie się (transmitowany także na żywo) koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera", posiadającego w swoim repertuarze najbardziej znane piosenki powstańcze. Utwory zadedykowane zostaną ludziom  Solidarności Walczącej, którzy w swoich postawach życiowych i  w walce z reżimem komunistycznym stanu wojennego świadomie odwoływali się do etosu i znaku Polski Walczącej, podobnie jak pokolenia czasów okupacyjnych II wojny światowej.

Uniwersalne wartości: wolność i solidarność

– Historia Solidarności Walczącej jest piękna i inspirująca. Ta organizacja była swoistą latarnią całego ruchu antykomunistycznego, wskazując ten najważniejszy cel – niepodległość. W swojej nazwie, symbolice oraz działalności nawiązywała do najważniejszych wydarzeń i tradycji patriotycznych, odwoływała się również do chyba najbardziej uniwersalnych, powtarzalnych wartości w dziejach Polski: wolności i solidarności. Dlatego to właśnie dzieje tej organizacji wybraliśmy na kolejną odsłonę cyklu edukacyjno-tożsamościowego Radia Gdańsk #Pamięć, który realizujemy od 2020 roku

– podkreśla prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

 

– Dodatkową inspirację stanowił fakt, że oddział trójmiejski był jednym z najsilniejszych w całej strukturze Solidarności Walczącej, oczywiście poza tym najważniejszym ośrodkiem we Wrocławiu. Symbolami działalności tego oddziału są m.in. Ewa Kubasiewicz, skazana w stanie wojennym przez Sąd Marynarki Wojennej na najwyższy wyrok – dziesięciu lat więzienia oraz Andrzej Kołodziej, bohater Sierpnia '80, lider strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, wcześniej działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a później właśnie Solidarności Walczącej. Jego losy pokazują, że na historię ruchu antykomunistycznego w Trójmieście i w całej Polsce trzeba patrzeć całościowo i w perspektywie ciągłości. Dlatego w tym roku Radio Gdańsk historię Solidarności pokazuje właśnie przez pryzmat Solidarności Walczącej. Warto też wspomnieć, że bohaterem jednej z audycji będzie Piotr Jagielski, pracownik rozgłośni, wieloletni główny inżynier, który w latach 80. jako pracownik gdyńskiego Radmoru wspierał Solidarność Walczącą od strony technicznej. Krótko mówiąc, bohaterowie są wśród nas, trzeba ich tylko poszukać

– dodaje prezes Radia Gdańsk.

 

Cykl #Pamięć

Ważnym aspektem misji publicznej Radia Gdańsk są realizowane cyklicznie od 2020 roku rocznicowe akcje medialne #Pamięć, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń polskiej historii po 1945 roku. W merytorycznej  współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz  Instytutem Dziedzictwa Solidarności na antenie i w mediach społecznościowych Radia Gdańsk dotychczas zrealizowane zostały następujące edycje: #Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010, #Pamięć. Sierpień'80, #Pamięć. Grudzień 1970. Każda kolejna odsłona cyklu realizowana jest w atrakcyjnej i szerokiej formule. Słuchaczom Radia Gdańsk proponujemy wyjątkową oprawę medialną – w postaci audycji i debat historycznych oraz  koncertów dedykowanych bohaterom – ofiarom Grudnia czy ludziom Solidarności.

Akcje medialne #Pamięć to znacznie więcej niż przedstawione na nowo „suche" fakty, które w latach PRL-u podlegały ścisłej cenzurze. Współpracując z historykami i instytucjami, których zadaniem jest odkłamywanie peerelowskiej propagandy, skupiamy się przede wszystkim na świadectwach bohaterów wydarzeń – ludzi represjonowanych przez komunistyczny system. Bitych, więzionych, pozbawianych praw obywatelskich, uciszanych na wiele sposobów. Rozmowy z nimi, uczestnikami walki z „imperium zła", jakim był Związek Sowiecki, stają się dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, zarówno źródłem emocjonującej wiedzy, jak i bardzo aktualną refleksją o współczesnym świecie.

Akcja medialna #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Radia Gdańsk objęta jest Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Partnerem akcji jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. Patronat medialny objęły „Tygodnik Solidarność" i „Magazyn Solidarność".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe