Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 


 

POLECANE
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył Wiadomości
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre - życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz Wiadomości
Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz

Smutne wieści dotarły z Chorwacji. W wieku 39 lat zginął Nikola Pokrivač, były piłkarz Dinama Zagrzeb, AS Monaco, Salzburga i reprezentacji Chorwacji. O jego śmierci poinformował Chorwacki Związek Piłki Nożnej (HNS).

Po spadkach w sondażach sztab Trzaskowskiego zapowiada ofensywę polityka
Po spadkach w sondażach sztab Trzaskowskiego zapowiada ofensywę

Pracownia IBRIS w badaniu dla Polsatu potwierdza trend widoczny w innych sondażach, jakim są spadki w notowaniach dotychczasowego lidera Rafała Trzaskowskiego. W porównaniu do poprzedniego badania z marca kandydat Koalicji Obywatelskiej stracił 5,6 pkt proc. Dziś chce na niego głosować 30,8 proc. badanych.

Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat

Wielkanoc pogodna prawie w całym kraju, w sobotę, niedzielę i poniedziałek do 24 st. C, jedynie na Pomorzu temperatura niższa do 13 st. C. - powiedział PAP Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodał, że deszcz możliwy na Mazowszu, Suwalszczyźnie i w rejonach górskich.

Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze? Wiadomości
Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze?

Żywego noworodka zapakowanego w reklamówkę wraz z pępowiną i łożyskiem przypadkowy przechodzień znalazł we wtorek (15 kwietnia) wieczorem w pustostanie przy ul. Zgierskiej na Starych Bałutach w Łodzi. Matka usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa dziecka.

Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę Wiadomości
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę

To była ciężka i pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej setki razy musieli interweniować, walcząc ze skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jedne z najpoważniejszych zniszczeń odnotowano w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu polityka
USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu

Jak donosi Bloomberg, USA są gotowe uznać kontrolę Rosji nad nielegalnie anektowanym przez nią ukraińskim Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego pomiędzy Moskwą a Kijowem

Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie Wiadomości
Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

REKLAMA

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe