Dziś ogólnopolski finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”
Już dziś, 6 czerwca, odbędzie się ogólnopolski finał IX edycji konkursu. Egzamin obejmuje wiedzę historyczną lat 1970–1990. W roku szkolnym 2022/2023 wzięło udział 525 szkół z całej Polski.
Każdego roku w Olimpiadzie uczestniczy od 3 do 5 tys. uczniów z III klas licealnych i IV techników z całej Polski.
Młodzi pielęgnują w ten sposób pamięć o tragicznych wydarzeniach Grudnia ’70 na Wybrzeżu, stanie wojennym lat 1981–1983, sukcesie porozumień sierpniowych 1980 r. i pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 r.
„Nie płaczcie matki, to nie na darmo” – przypomina tekst piosenki upamiętniającej tragiczne wydarzenia roku 1970 z Gdyni Danuta Kobzdej, prezes Zarządu Fundacji Centrum Solidarności.
Podczas egzaminu finałowego młodzież odpowiadać będzie na wylosowane pytania problemowe, a obrona publiczna stworzonych przez nich filmów stanowić będzie drugą część finału. Realizacje filmowe są pokłosiem zakończonej w kwietniu 3-dniowej wizyty studyjnej, podczas której uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, dziennikarskich, kreatywności i autoprezentacji.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności, zaś współorganizatorami, patronami i partnerami konkursu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Instytut Dziedzictwa Solidarności, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
W tym roku ambasadorem Olimpiady jest Teatr Miejski w Gdyni, który wieczorem 6 czerwca zaraz po zakończonych egzaminach finałowych zaprosi młodzież oraz nauczycieli na spektakl pt. „Kursk”.
Gala finałowa konkursu odbędzie się 7 czerwca w Centrum Filmowym w Gdyni.
Nagrodami pieniężnymi zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki uczniów.
– Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu potencjału intelektualnego młodego pokolenia. To od nich też w dużej mierze zależy, z jakim kapitałem wiedzy nasze dzieci wkroczą w życie dorosłe – mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i prezes fundacji.