Centrum Heschela: Eucharystia – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz

Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.
 Centrum Heschela: Eucharystia  – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz
/ pixabay.com/GiniGeo_Photography

Hebrajczycy chcieli pamiętać o cudzie manny na zawsze, dlatego Aaron umieścił ją w Arce Przymierza, która później była przechowywana w najświętszym miejscu Świątyni Jerozolimskiej, czyli w Świętym Świętych (hebr. קודש הקודשים, Kodesz Ha-Kodaszim). „W kościołach tym najświętszym miejscem dla nas jest Tabernakulum, które przypomina nam nieustannie, że Boża obecność i Boży pokarm są z nami i nigdy nie przeminą” – zauważa s. Kuryło. 

Tradycja żydowska posiada liczne komentarze nawiązujące do daru manny; mają one również wymiar mesjański, ponieważ zapowiadają czas, w którym Bóg zaprosi wszystkie ludy na ucztę (Iz 25, 6-8), ucztę zbawienia. „Można ten obraz odczytać apokaliptycznie, w kontekście nadejścia dni ostatecznych, ale również w wymiarze tu i teraz” – podkreśla s. Kuryło. – „Bóg nie jest Bogiem przeszłości lub Bogiem umarłych. On pragnie dać nam zbawienie tu i teraz. (…) Podobnie jak Hebrajczycy na pustyni potrzebujemy pożywienia, które tylko On jest nam w stanie zapewnić. Tym pokarmem jest On Sam”.

Pełna treść komentarza

Głównym punktem uwagi święta Bożego Ciała jest dar Eucharystii. Dosłownie po grecku oznacza to dziękczynienie. Jezus ustanowił Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy, która była posiłkiem. Dzięki żydowskiej tradycji modlitwy Birkat Hamazon (dziękczynnego błogosławieństwa za jedzenie) możemy dostrzec, że Eucharystia mogła być ustanowiona w kontekście modlitwy dziękczynnej. Wymiar ten pozostaje w niej obecny do dziś.

Patrząc na czas ustanowienia Eucharystii – tuż przed śmiercią Jezusa i Jego zmartwychwstaniem – otwiera się przed nami perspektywa wdzięczności za dar odkupienia i nieskończoną miłość naszego Zbawiciela, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Śmierć jak wiemy nie ma ostatniego słowa w tej historii. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i po wniebowstąpieniu pozostaje obecny pośród nas w sakramentach, a w szczególności w sakramencie Eucharystii.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus nawiązuje do daru manny na pustyni: „To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6, 58). Jezus jest Chlebem żywym, jest Mesjaszem, który zmartwychwstał i który żyje i daje nam życie wieczne. Eucharystia jest więc pokarmem na naszej drodze i zadatkiem życia wiecznego.

Tradycja żydowska posiada liczne komentarze nawiązujące do daru manny. Miała być ona stworzona jeszcze przed początkiem świata, gdyż Bóg chciał od samego początku zapewnić pokarm i bezpieczeństwo swojemu ludowi. Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli więc szczególnej opieki i znaków Bożej opatrzności poprzez całkowicie niezasłużony dar pożywienia. Stąd do dziś postawa wdzięczności, kiedy w żydowskich domach odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon na koniec posiłku, który zawierał chleb.

Manna ma wymiar mesjański, ponieważ zapowiada czas, w którym Bóg zaprosi wszystkie ludy na ucztę i zastawi stół wybornymi potrawami (Iz 25, 6-8). Jest to uczta symbolizująca zbawienie, które zostaje dane dla wszystkich, którzy tylko zechcą zasiąść przy Bożym stole. Można ten obraz odczytać apokaliptycznie, w kontekście nadejścia dni ostatecznych, ale również w wymiarze tu i teraz. Bóg nie jest Bogiem przeszłości lub Bogiem umarłych. On pragnie dać nam zbawienie tu i teraz oraz jeszcze coś więcej. On wie, że gdy liczymy tylko na swoje siły daleko nie zajdziemy. Podobnie jak Hebrajczycy na pustyni potrzebujemy pożywienia, które tylko On jest nam w stanie zapewnić. Tym pokarmem jest On Sam.

Na pustyni Aaron pragnął by cud manny nigdy nie został zapomniany. W tym celu umieścił ją w Arce Przymierza, która później była świadectwem Bożej Opatrzności w Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Arka i manna przechowywane były w najświętszym miejscu, czyli w Świętym Świętych (hebr. קודש הקודשים, Kodesz Ha-Kodaszim). W kościołach tym najświętszym miejscem dla nas jest Tabernakulum, które przypomina nam nieustannie, że Boża obecność i Boży pokarm są z nami i nigdy nie przeminą.

Dzisiejsze święto ukazuje, że poprzez dar zbawienia ofiarowanego przez Jezusa wszystkie narody są zaproszone do stołu Pana. Pokarm, który On nam ofiaruje jest przedsmakiem wieczności, jest naszą siłą. Jest również, jak nam ukazują nasi starsi bracia w wierze, ciągłą postawą wdzięczności za Bożą dobroć, która jest i pozostanie niczym niezasłużonym darem miłości.

O Autorce

s. Eliana Kuryło CB – z wykształcenia anglistka, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Prowadząc warsztaty biblijne pracowała w duszpasterstwie akademickim w Nowej Zelandii i w Tuluzie. Od wielu lat jest zaangażowana w dialog żydowsko-chrześcijański. Obecnie jest przełożoną Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.

Centrum Heschela KUL


 

POLECANE
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska z ostatniej chwili
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska

Klub parlamentarny PiS poinformował w piątek o skierowaniu do stołecznej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju.

Niemcy piszą o upadku Tuska. Zmęczony i rozdrażniony z ostatniej chwili
Niemcy piszą o upadku Tuska. "Zmęczony i rozdrażniony"

Donald Tusk sprawia wrażenie zarówno zmęczonego, jak i rozdrażnionego. Spekuluje się, że może oddać ster Radosławowi Sikorskiemu – pisze w piątek niemiecki Der Spiegel

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara tylko u nas
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w Polsce i wyjątkową w skali Europy publiczną uczelnią akademicką służb państwowych, kształcącą i wychowującą funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecne Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do likwidacji uczelni.

REKLAMA

Centrum Heschela: Eucharystia – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz

Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.
 Centrum Heschela: Eucharystia  – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz
/ pixabay.com/GiniGeo_Photography

Hebrajczycy chcieli pamiętać o cudzie manny na zawsze, dlatego Aaron umieścił ją w Arce Przymierza, która później była przechowywana w najświętszym miejscu Świątyni Jerozolimskiej, czyli w Świętym Świętych (hebr. קודש הקודשים, Kodesz Ha-Kodaszim). „W kościołach tym najświętszym miejscem dla nas jest Tabernakulum, które przypomina nam nieustannie, że Boża obecność i Boży pokarm są z nami i nigdy nie przeminą” – zauważa s. Kuryło. 

Tradycja żydowska posiada liczne komentarze nawiązujące do daru manny; mają one również wymiar mesjański, ponieważ zapowiadają czas, w którym Bóg zaprosi wszystkie ludy na ucztę (Iz 25, 6-8), ucztę zbawienia. „Można ten obraz odczytać apokaliptycznie, w kontekście nadejścia dni ostatecznych, ale również w wymiarze tu i teraz” – podkreśla s. Kuryło. – „Bóg nie jest Bogiem przeszłości lub Bogiem umarłych. On pragnie dać nam zbawienie tu i teraz. (…) Podobnie jak Hebrajczycy na pustyni potrzebujemy pożywienia, które tylko On jest nam w stanie zapewnić. Tym pokarmem jest On Sam”.

Pełna treść komentarza

Głównym punktem uwagi święta Bożego Ciała jest dar Eucharystii. Dosłownie po grecku oznacza to dziękczynienie. Jezus ustanowił Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy, która była posiłkiem. Dzięki żydowskiej tradycji modlitwy Birkat Hamazon (dziękczynnego błogosławieństwa za jedzenie) możemy dostrzec, że Eucharystia mogła być ustanowiona w kontekście modlitwy dziękczynnej. Wymiar ten pozostaje w niej obecny do dziś.

Patrząc na czas ustanowienia Eucharystii – tuż przed śmiercią Jezusa i Jego zmartwychwstaniem – otwiera się przed nami perspektywa wdzięczności za dar odkupienia i nieskończoną miłość naszego Zbawiciela, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Śmierć jak wiemy nie ma ostatniego słowa w tej historii. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i po wniebowstąpieniu pozostaje obecny pośród nas w sakramentach, a w szczególności w sakramencie Eucharystii.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus nawiązuje do daru manny na pustyni: „To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6, 58). Jezus jest Chlebem żywym, jest Mesjaszem, który zmartwychwstał i który żyje i daje nam życie wieczne. Eucharystia jest więc pokarmem na naszej drodze i zadatkiem życia wiecznego.

Tradycja żydowska posiada liczne komentarze nawiązujące do daru manny. Miała być ona stworzona jeszcze przed początkiem świata, gdyż Bóg chciał od samego początku zapewnić pokarm i bezpieczeństwo swojemu ludowi. Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli więc szczególnej opieki i znaków Bożej opatrzności poprzez całkowicie niezasłużony dar pożywienia. Stąd do dziś postawa wdzięczności, kiedy w żydowskich domach odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon na koniec posiłku, który zawierał chleb.

Manna ma wymiar mesjański, ponieważ zapowiada czas, w którym Bóg zaprosi wszystkie ludy na ucztę i zastawi stół wybornymi potrawami (Iz 25, 6-8). Jest to uczta symbolizująca zbawienie, które zostaje dane dla wszystkich, którzy tylko zechcą zasiąść przy Bożym stole. Można ten obraz odczytać apokaliptycznie, w kontekście nadejścia dni ostatecznych, ale również w wymiarze tu i teraz. Bóg nie jest Bogiem przeszłości lub Bogiem umarłych. On pragnie dać nam zbawienie tu i teraz oraz jeszcze coś więcej. On wie, że gdy liczymy tylko na swoje siły daleko nie zajdziemy. Podobnie jak Hebrajczycy na pustyni potrzebujemy pożywienia, które tylko On jest nam w stanie zapewnić. Tym pokarmem jest On Sam.

Na pustyni Aaron pragnął by cud manny nigdy nie został zapomniany. W tym celu umieścił ją w Arce Przymierza, która później była świadectwem Bożej Opatrzności w Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Arka i manna przechowywane były w najświętszym miejscu, czyli w Świętym Świętych (hebr. קודש הקודשים, Kodesz Ha-Kodaszim). W kościołach tym najświętszym miejscem dla nas jest Tabernakulum, które przypomina nam nieustannie, że Boża obecność i Boży pokarm są z nami i nigdy nie przeminą.

Dzisiejsze święto ukazuje, że poprzez dar zbawienia ofiarowanego przez Jezusa wszystkie narody są zaproszone do stołu Pana. Pokarm, który On nam ofiaruje jest przedsmakiem wieczności, jest naszą siłą. Jest również, jak nam ukazują nasi starsi bracia w wierze, ciągłą postawą wdzięczności za Bożą dobroć, która jest i pozostanie niczym niezasłużonym darem miłości.

O Autorce

s. Eliana Kuryło CB – z wykształcenia anglistka, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Prowadząc warsztaty biblijne pracowała w duszpasterstwie akademickim w Nowej Zelandii i w Tuluzie. Od wielu lat jest zaangażowana w dialog żydowsko-chrześcijański. Obecnie jest przełożoną Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.

Centrum Heschela KUL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe