Insulina – odkrycie na wagę życia

Trudno wyobrazić sobie ból i rozpacz rodziców, których dzieci przebywające w kanadyjskim szpitalu Uniwersytetu w Toronto umierały z powodu powikłań cukrzycy – choroby do stycznia 1922 roku nieuleczalnej. Nagle stał się cud. Do sali pełnej umierających dzieci, już w stanie śpiączki cukrzycowej, wszedł dr Frederick Banting z zespołem naukowców, którzy podali pacjentom nowy eksperymentalny lek – insulinę. Na oczach zdumionych rodziców dzieci zaczęły ożywać. Ocknęły się wszystkie.
Kubek. Kostki cukru. Ilustracja poglądowa Insulina – odkrycie na wagę życia
Kubek. Kostki cukru. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

Dziś leczenie cukrzycy uważamy za normalne, ale 100 lat temu wydawało się to niemożliwe. Popularną metodą leczenia pacjentów z cukrzycą była głodówka, ze szczególnym ograniczeniem, a wręcz eliminacją węglowodanów. Już w starożytności zmagali się z chorobą Egipcjanie, stosując dietę złożoną z piwa, owoców, miodu i nasion. Z kolei Grecy pili rozwodnione wino, a na ból zażywali opium i mandragorę.

Odkrycie na wagę życia

Badacze poszukiwali przyczyn choroby od dawna. W 1889 roku naukowiec niemiecki polskiego pochodzenia Oskar Minkowski wraz z Josephem von Meringiem udowodnili, że trzustka jest miejscem wytwarzania „substancji trzustkowych” – insuliny. Jej identyfikacji dokonali 14 listopada 1921 roku dr Frederick Banting, chirurg, ortopeda, oraz student medycyny Charles Best, którzy pracowali w laboratorium kierowanym przez Jamesa Richarda Macleoda na Uniwersytecie w Toronto. To jedno z największych odkryć medycznych XX wieku. Insulina do dziś pozostaje jedyną skuteczną terapią dla osób z cukrzycą typu 1, ratując miliony ludzi na całym świecie. Już w 1923 roku insulina stała się dostępna na rynku, a jej wynalazcy w tym samym roku dostali Nagrodę Nobla. Niestety komisja noblowska przyznała ją Frederickowi Bantingowi oraz Jamesowi Richardowi Macleodowi, pomijając Charlesa Besta. Banting, uznając ten werdykt za krzywdzący dla studenta, podzielił się z nim swoją nagrodą.

Tajemniczy hormon

Odkryty hormon nazwano insuliną, od łacińskiego wyrazu „insula” oznaczającego wyspę. Wytwarzają go bowiem wysepki Langerhansa – a dokładniej komórki beta trzustki – w celu regulacji ilości glukozy we krwi. Insulina odgrywa istotną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki niej energia ze spożytych pokarmów transportowana jest z krwi do wnętrza komórek. Tak następuje obniżenie poziomu cukru we krwi, a komórki są odpowiednio odżywione. Kiedy insuliny jest za mało lub nie działa w sposób prawidłowy, diagnozowana jest cukrzyca i konieczne staje się codzienne podanie insuliny z zewnątrz. Choroba nieleczona przechodzi w fazę przewlekłą, przyczyniającą się do uszkodzenia wielu narządów: nerek, serca, naczyń krwionośnych, układu nerwowego i oczu.
Współcześnie na skalę przemysłową hormon powstaje dzięki wszczepieniu genu ludzkiej insuliny pałeczkom okrężnicy. Hodowane bakterie syntetyzują ludzką insulinę, która po oczyszczeniu podawana jest jako lek.


Globalny problem społeczny

Cukrzyca stanowi narastający problem o skali globalnej. Na świecie na cukrzycę choruje już około 420 milionów osób, w Polsce – blisko 3 miliony. Szacuje się, że nawet milion Polaków (są badania, że nawet 1,7 mln osób) nie wie, że choruje na cukrzycę. Może ona przez wiele lat rozwijać się w utajeniu, nie dając początkowo żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego warto regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. To proste badanie może uratować przed rozwojem cukrzycy i jej powikłań dzięki szybkiemu wdrożeniu odpowiednich terapii. Ogromne znaczenie ma również edukacja diabetologiczna na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Celem leczenia cukrzycy jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru (glukozy) we krwi. Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, nie jest obojętny dla organizmu, a jeżeli występuje często, może skutkować rozwojem przewlekłych powikłań. Do najczęstszych należą: nefropatia, choroba wieńcowa oraz niewydolność serca. Utrzymująca się hiperglikemia prowadzi między innymi do uszkodzenia nerwów obwodowych i do rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Na bazie tych powikłań może rozwinąć się stopa cukrzycowa – schorzenie skutkujące niekiedy koniecznością amputacji kończyny. Co roku z powodu cukrzycy i związanych z nią powikłań umiera w Polsce ponad 30 tysięcy osób.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnia się dwa typy choroby, choć może też pojawić się okresowo lub jako powikłanie innych schorzeń. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się niedoborem insuliny. Chory – diabetyk  – wymaga leczenia hormonem. Insulinę podaje się podskórnie – w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą tuż pod skórą. Tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenia niż mięśnie, a podskórne wstrzyknięcia są mniej bolesne niż domięśniowe. Ponadto tempo wchłaniania się insuliny z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu jest wolniejsze. W cukrzycy typu 2 zaburzone jest działanie lub wydzielanie insuliny. Osoba chora musi stosować odpowiednią dietę i przyjmować lekarstwa. Niefarmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2 polega na całkowitej, często drastycznej przebudowie stylu życia. Zmiana diety i podjęcie systematycznej aktywności fizycznej służą przede wszystkim redukcji masy ciała, a pośrednio również przywróceniu prawidłowych procesów biochemicznych w organizmie. Niesłusznie ten typ cukrzycy uważa się za chorobę osób starszych. Dotyka najczęściej osób starszych, które cierpią na nadwagę, jednak warto dodać, że jej przyczyną, oprócz złej diety, jest nadmiar stresu i brak aktywności fizycznej. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.
U kobiet w ciąży, czyli w okresie ogromnej burzy hormonalnej, może wystąpić cukrzyca ciążowa. Po urodzenia dziecka podwyższony poziom glukozy wraca do normy. Inne rodzaje cukrzycy występują w przebiegu różnych chorób lub wynikają z uwarunkowań genetycznych. Niestety cukrzyca dotyka ludzi w każdym wieku, nawet niemowlęcym. Każdy niepokojący symptom należy skonsultować z lekarzem.


Nie wolno lekceważyć tych objawów

Do najczęstszych objawów związanych z rozwojem cukrzycy należą: nadmierne pragnienie, suchość w ustach, zwiększony apetyt przy nierosnącej masie ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia lipidowe, zakażenia grzybicze i drożdżakowe, ciągłe przemęczenie, rozdrażnienie i nerwowość. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem. Zmienia się też wygląd skóry – staje się sucha, łuszczy się, a u mężczyzn zanika owłosienie na łydkach. Gdy cukrzyca uszkodzi naczynia tętnicze nóg, stopniowo zarastają one blaszką miażdżycową, przez co żyły stają się mniej elastyczne. O tym, że choroba postępuje, świadczą nocne bolesne skurcze, mrowienie i kłucie. Wszystkie te objawy są wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Nieleczona przewlekła cukrzyca skraca życie o kilkanaście lat. Nie można jak na razie wyleczyć się z niej, ale można ją kontrolować. Niektórym osobom z cukrzycą typu 2 udaje się też cofnąć swój stan do punktu, w którym nie potrzebują leków lub lepiej radzą sobie z chorobą. Remisja jest możliwa dzięki wprowadzeniu w życie zalecanych zmian. Dla zdyscyplinowanych diabetyków cukrzyca obecnie nie stanowi przeszkody w prowadzeniu dobrej jakości życia, w tym także w realizowaniu pasji sportowych, o czym świadczą sukcesy wioślarza Michała Jelińskiego – złotego medalisty igrzysk olimpijskich, oraz Dominiki Sacharuk – wielokrotnej mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów.


Ewa Banaszkiewicz

 

 

 


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Insulina – odkrycie na wagę życia

Trudno wyobrazić sobie ból i rozpacz rodziców, których dzieci przebywające w kanadyjskim szpitalu Uniwersytetu w Toronto umierały z powodu powikłań cukrzycy – choroby do stycznia 1922 roku nieuleczalnej. Nagle stał się cud. Do sali pełnej umierających dzieci, już w stanie śpiączki cukrzycowej, wszedł dr Frederick Banting z zespołem naukowców, którzy podali pacjentom nowy eksperymentalny lek – insulinę. Na oczach zdumionych rodziców dzieci zaczęły ożywać. Ocknęły się wszystkie.
Kubek. Kostki cukru. Ilustracja poglądowa Insulina – odkrycie na wagę życia
Kubek. Kostki cukru. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

Dziś leczenie cukrzycy uważamy za normalne, ale 100 lat temu wydawało się to niemożliwe. Popularną metodą leczenia pacjentów z cukrzycą była głodówka, ze szczególnym ograniczeniem, a wręcz eliminacją węglowodanów. Już w starożytności zmagali się z chorobą Egipcjanie, stosując dietę złożoną z piwa, owoców, miodu i nasion. Z kolei Grecy pili rozwodnione wino, a na ból zażywali opium i mandragorę.

Odkrycie na wagę życia

Badacze poszukiwali przyczyn choroby od dawna. W 1889 roku naukowiec niemiecki polskiego pochodzenia Oskar Minkowski wraz z Josephem von Meringiem udowodnili, że trzustka jest miejscem wytwarzania „substancji trzustkowych” – insuliny. Jej identyfikacji dokonali 14 listopada 1921 roku dr Frederick Banting, chirurg, ortopeda, oraz student medycyny Charles Best, którzy pracowali w laboratorium kierowanym przez Jamesa Richarda Macleoda na Uniwersytecie w Toronto. To jedno z największych odkryć medycznych XX wieku. Insulina do dziś pozostaje jedyną skuteczną terapią dla osób z cukrzycą typu 1, ratując miliony ludzi na całym świecie. Już w 1923 roku insulina stała się dostępna na rynku, a jej wynalazcy w tym samym roku dostali Nagrodę Nobla. Niestety komisja noblowska przyznała ją Frederickowi Bantingowi oraz Jamesowi Richardowi Macleodowi, pomijając Charlesa Besta. Banting, uznając ten werdykt za krzywdzący dla studenta, podzielił się z nim swoją nagrodą.

Tajemniczy hormon

Odkryty hormon nazwano insuliną, od łacińskiego wyrazu „insula” oznaczającego wyspę. Wytwarzają go bowiem wysepki Langerhansa – a dokładniej komórki beta trzustki – w celu regulacji ilości glukozy we krwi. Insulina odgrywa istotną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki niej energia ze spożytych pokarmów transportowana jest z krwi do wnętrza komórek. Tak następuje obniżenie poziomu cukru we krwi, a komórki są odpowiednio odżywione. Kiedy insuliny jest za mało lub nie działa w sposób prawidłowy, diagnozowana jest cukrzyca i konieczne staje się codzienne podanie insuliny z zewnątrz. Choroba nieleczona przechodzi w fazę przewlekłą, przyczyniającą się do uszkodzenia wielu narządów: nerek, serca, naczyń krwionośnych, układu nerwowego i oczu.
Współcześnie na skalę przemysłową hormon powstaje dzięki wszczepieniu genu ludzkiej insuliny pałeczkom okrężnicy. Hodowane bakterie syntetyzują ludzką insulinę, która po oczyszczeniu podawana jest jako lek.


Globalny problem społeczny

Cukrzyca stanowi narastający problem o skali globalnej. Na świecie na cukrzycę choruje już około 420 milionów osób, w Polsce – blisko 3 miliony. Szacuje się, że nawet milion Polaków (są badania, że nawet 1,7 mln osób) nie wie, że choruje na cukrzycę. Może ona przez wiele lat rozwijać się w utajeniu, nie dając początkowo żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego warto regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. To proste badanie może uratować przed rozwojem cukrzycy i jej powikłań dzięki szybkiemu wdrożeniu odpowiednich terapii. Ogromne znaczenie ma również edukacja diabetologiczna na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Celem leczenia cukrzycy jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru (glukozy) we krwi. Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, nie jest obojętny dla organizmu, a jeżeli występuje często, może skutkować rozwojem przewlekłych powikłań. Do najczęstszych należą: nefropatia, choroba wieńcowa oraz niewydolność serca. Utrzymująca się hiperglikemia prowadzi między innymi do uszkodzenia nerwów obwodowych i do rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Na bazie tych powikłań może rozwinąć się stopa cukrzycowa – schorzenie skutkujące niekiedy koniecznością amputacji kończyny. Co roku z powodu cukrzycy i związanych z nią powikłań umiera w Polsce ponad 30 tysięcy osób.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnia się dwa typy choroby, choć może też pojawić się okresowo lub jako powikłanie innych schorzeń. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się niedoborem insuliny. Chory – diabetyk  – wymaga leczenia hormonem. Insulinę podaje się podskórnie – w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą tuż pod skórą. Tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenia niż mięśnie, a podskórne wstrzyknięcia są mniej bolesne niż domięśniowe. Ponadto tempo wchłaniania się insuliny z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu jest wolniejsze. W cukrzycy typu 2 zaburzone jest działanie lub wydzielanie insuliny. Osoba chora musi stosować odpowiednią dietę i przyjmować lekarstwa. Niefarmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2 polega na całkowitej, często drastycznej przebudowie stylu życia. Zmiana diety i podjęcie systematycznej aktywności fizycznej służą przede wszystkim redukcji masy ciała, a pośrednio również przywróceniu prawidłowych procesów biochemicznych w organizmie. Niesłusznie ten typ cukrzycy uważa się za chorobę osób starszych. Dotyka najczęściej osób starszych, które cierpią na nadwagę, jednak warto dodać, że jej przyczyną, oprócz złej diety, jest nadmiar stresu i brak aktywności fizycznej. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.
U kobiet w ciąży, czyli w okresie ogromnej burzy hormonalnej, może wystąpić cukrzyca ciążowa. Po urodzenia dziecka podwyższony poziom glukozy wraca do normy. Inne rodzaje cukrzycy występują w przebiegu różnych chorób lub wynikają z uwarunkowań genetycznych. Niestety cukrzyca dotyka ludzi w każdym wieku, nawet niemowlęcym. Każdy niepokojący symptom należy skonsultować z lekarzem.


Nie wolno lekceważyć tych objawów

Do najczęstszych objawów związanych z rozwojem cukrzycy należą: nadmierne pragnienie, suchość w ustach, zwiększony apetyt przy nierosnącej masie ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia lipidowe, zakażenia grzybicze i drożdżakowe, ciągłe przemęczenie, rozdrażnienie i nerwowość. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem. Zmienia się też wygląd skóry – staje się sucha, łuszczy się, a u mężczyzn zanika owłosienie na łydkach. Gdy cukrzyca uszkodzi naczynia tętnicze nóg, stopniowo zarastają one blaszką miażdżycową, przez co żyły stają się mniej elastyczne. O tym, że choroba postępuje, świadczą nocne bolesne skurcze, mrowienie i kłucie. Wszystkie te objawy są wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Nieleczona przewlekła cukrzyca skraca życie o kilkanaście lat. Nie można jak na razie wyleczyć się z niej, ale można ją kontrolować. Niektórym osobom z cukrzycą typu 2 udaje się też cofnąć swój stan do punktu, w którym nie potrzebują leków lub lepiej radzą sobie z chorobą. Remisja jest możliwa dzięki wprowadzeniu w życie zalecanych zmian. Dla zdyscyplinowanych diabetyków cukrzyca obecnie nie stanowi przeszkody w prowadzeniu dobrej jakości życia, w tym także w realizowaniu pasji sportowych, o czym świadczą sukcesy wioślarza Michała Jelińskiego – złotego medalisty igrzysk olimpijskich, oraz Dominiki Sacharuk – wielokrotnej mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów.


Ewa Banaszkiewicz

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe