Pokrzywa nie tylko parzy. Może też karmić, poić i ubierać

Kiedy mój dziadek w czasie II wojny światowej w wyniku łapanki dostał się do niemieckiej niewoli, został wywieziony z transportem do Lublina i osadzony na zamku. Tam kucharz, nalewający więźniom breję ze zgniłych warzyw, polecił mu, by nie brał jej do ust. Zamiast tego przez kilka tygodni gotował mu zupę z pokrzyw – jako jedyny posiłek. Wszyscy z tego transportu umarli na skutek czerwonki, biegunki i odwodnienia, przeżył tylko dziadek.
Pokrzywa Pokrzywa nie tylko parzy. Może też karmić, poić i ubierać
Pokrzywa / pixabay.com

Ta dramatyczna historia krążyła w rodzinie jako opowieść o roślinie, która ratuje życie. Wielu z nas traktuje pokrzywę jako kłopotliwy chwast, mimo że jej dobroczynne dla organizmu właściwości zostały potwierdzone już dawno, a badania nad rośliną nie ustają. Nie bez powodu uważana jest za roślinę leczniczą.

Od Skandynawii po Tybet

Skandynawskie mity wymieniają pokrzywę jako roślinę odpędzającą pożary i pioruny, dlatego była atrybutem bogów: Odyna i Thora, ale także służącą do wyrobu sieci rybackich. Pokrzywę jako roślinę przędzalniczą opisał już w XII wieku Albert Wielki. Jej włókna wykorzystywano do robienia postronków, przetaków, worków, a nawet tkanin ubraniowych. Dopiero 500 lat później pokrzywa jako materiał ubraniowy została wyparta przez bawełnę i jedwab. Przyciśnięci niedoborami surowców przeprosili się z pokrzywą Niemcy, którym podczas I wojny światowej zastępowała brakujące surowce naturalne, jak wełnę, len czy bawełnę. Z pokrzywowej tkaniny szyto mundury i onuce, a także wyciory do luf karabinów. Dziś jest raczej rzadko wykorzystywana do tkania, ale cenią ją wciąż rybacy, gdyż włókno pokrzywowe jest bardzo mocne, nie nasiąka i nie gnije.

W Azji pokrzywa stała się słynna dzięki Milarepie. Ciężko doświadczony przez los XI-wieczny jogin latami medytował w jaskiniach u podnóża świętej dla Tybetańczyków góry Kajlas, której zbocza porastała pokrzywa. Podczas medytacji Milarepa żywił się głównie nią, a jak głosi legenda, trwało to ponad pięć lat. Na wielu obrazach i rzeźbach jest przedstawiony jako człowiek o zielonej skórze, którą to barwę miał zawdzięczać właśnie parzącej diecie. Nie tylko mieszkańcy Skandynawii, Afryki i Tybetu cenili pokrzywę. Dla Słowian od wieków była rośliną magiczną. Używano jej do ochrony przed demonami i urokami. Aby nabrała swoich szczególnych właściwości, robiono z niej napar, którym skrapiano ubrania i domostwa. Analogicznie do mitologii nordyckiej Słowianie także wierzyli, że przed nadejściem burzy należy palić pokrzywy – aby nie zapaliły się strzechy ich domostw. W Polsce pokrzywa należy do ziół święconych – głównie w postaci wianeczków w oktawę Bożego Ciała, rzadziej w bukietach w dniu Matki Boskiej Zielnej. Poświęconymi wiankami okadzano bydło w wigilię św. Jana, aby zabezpieczyć je przed czarami.

Wymierne korzyści z zielska

Na bardziej potwierdzone skutki działania ziela zwrócono uwagę już w starożytności. Hipokrates, Dioskurydes i Pliniusz zalecali pokrzywę jako środek tamujący krew i wzmagający popęd płciowy. Choć z zioła korzystali egzorcyści, to zastosowanie dla niego mieli również zielarze, cyrulicy i lekarze. XVII-wieczny botanik Nicolas Culpeper pisał, że pochłania ona nadmiar flegmy pozostałej po okresie zimowym. W polskiej medycynie ludowej stosowano ją do biczowania i robienia okładów w chorobach reumatycznych. Wywar z pokrzywy podawano chorym na zimnicę, gorączkującym, a także przy kokluszu, astmie, skurczach i chorobach żołądka. Pokrzywę ceniły położne, dostrzegając jej związek ze wzmożoną laktacją u młodych matek, a nawet znachorzy, którzy leczyli dziury w zębach dymem z palonych pokrzyw. Łodygami rośliny parzono też garnki, aby mleko w nich nie kwaśniało.

Już w zeszłym stuleciu szwedzka zielarka Maria Treben (autorka „Apteki Pana Boga”) twierdziła, że pokrzywa może uchronić ciało od pojawienia się w nim wszelkich złośliwości, jeśli będzie regularnie przyjmowana w postaci herbaty.

Pokrzywa wchodziła w skład podstawowego pożywienia na przednówku – przyrządzano z niej zupę, okrasę do ziemniaków, zastępowała jarzynę. Spożywano też sałatkę z pokrzywy, która miała wzmacniać organizm. Niekiedy – głównie na południu naszego kraju – dodawano ją do potraw w okresie wielkanocnym. Na Śląsku znajdowała się wśród ziół zbieranych w Wielki Czwartek na postną zupę, górale z kolei przed paschą spożywali pokrzywę z chrzanem, aby nie chorować. Świeżych i suszonych liści używano powszechnie jako karmy dla drobiu i trzody chlewnej. Znane były od dawna właściwości farbujące ziela – wywar z korzenia zabarwiał tkaniny na żółto, a pisanki gotowane w naparze z liści przybierały kolor zielony.

Witaminy z łąki

Pokrzywa zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i innych pozytywnie wpływających na organizm związków, a wśród nich: magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, siarkę, sód, jod, krzem, mangan, witaminy: K, A, C, B2, kwas pantotenowy (witamina B5), związki aminowe i garbnikowe, kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, flawonoidy, hormony (serotonina, histamina), karotenoidy, acetylocholina.

Jakie właściwości ma pokrzywa?

Pokrzywa nie bez powodu nazywana jest jedną z najlepszych roślin leczniczych. Lista schorzeń i objawów, na które pomaga, jest imponująca. Na jej czele umieszcza się hipoglikemię, czyli obniżanie poziomu cukru we krwi. Liść pokrzywy zachowuje się podobnie do liścia morwy – hamuje wchłanianie się węglowodanów z przewodu pokarmowego. Redukuje ponadto objawy alergii, wspiera organizm w obniżeniu poziomu cholesterolu. Zmniejsza też stany zapalne, wspomaga obniżanie ciśnienia krwi, łagodzi ból, a także wzmacnia włosy i rozszerza naczynia krwionośne. Ma dobry wpływ na leczenie ran. Pokrzywa może stanowić bardzo istotny element kuracji kamicy nerkowej, ponieważ ma właściwości moczopędne, a przez to wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, m.in. złogów kwasu moczowego. Przeciwdziała też zatrzymywaniu się płynów w organizmie, co jest zmorą wielu kobiet w okresie menopauzy. Jej właściwości wykorzystywane są przy tzw. skąpomoczu. Napar z pokrzywy można stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz ogólnego osłabienia. Stosowana jest ponadto w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Można ją także przyjmować podczas leczenia krwawych wymiotów oraz krwawienia z nosa.

Biczowanie dla zdrowia

Biczowanie się parzącymi łodygami poprawia ukrwienie i ruchomość stawów, dlatego pokrzywa pomaga w zwalczaniu chorób reumatycznych i ich objawów. Dzięki pobudzaniu wydalania mocznika, kwasu moczowego i jonów chloru pita w formie naparu pokrzywa łagodzi przewlekły artretyzm i reumatyzm. Współczesne badania potwierdzają przeciwbólowe właściwości pokrzywy, wynikające z zawartości azotanów potasu i wapnia. Zalecana jest także na problemy skórne. Pomaga w pozbyciu się zaskórników oraz trądziku, a to dzięki działaniu substancji bakteriobójczych. Wspomaga tym samym gojenie drobnych ranek i wyprysków, oczyszcza skórę twarzy i reguluje wydzielanie sebum. Jest szczególnie polecana dla cery tłustej. Wzmacnia włosy łamliwe i słabe, mające tendencję do rozdwajania się. Podobnie jak skrzyp polny, pokrzywa jest bogata w cenne składniki mineralne – krzem, wapń, fosfor i mangan – i dlatego picie herbaty z pokrzywy uznane jest za naturalny sposób na porost włosów i paznokci. Dzięki zawartości krzemionki pokrzywa podnosi też jakość włókien elastynowych i kolagenowych, co może przełożyć się na poprawę cery oraz stan naczyń krwionośnych.

Zielony napar dla niecierpliwych

Picie herbatki z pokrzywy przynosi pierwsze efekty już po dwóch tygodniach systematycznego stosowania. Reguluje ona przemianę materii i przyspiesza procesy trawienne. Zawarte w niej związki oczyszczają układ trawienny, dlatego pokrzywę można uznać za naturalny środek wspomagający odchudzanie. Można ją pić w postaci naparu, odwaru i maceratu. Aby zrobić napar, liście lub kłącza zalewa się wrzącą wodą i po odstawieniu na pół godziny pije się go kilka razy dziennie po jednej szklance. Odwar powstaje po zagotowaniu ziela z wodą przez ok. pięć minut. Po odstawieniu pije się go jak napar. Macerat tworzy się po zalaniu świeżego zmielonego ziela lub liści szklanką wody o temperaturze pokojowej. Po wytrawieniu przez ok. osiem godzin przecedzony macerat spożywa się jak napar. Zebrana z dala od dróg, na łąkach, miedzach, nieużytkach, młoda pokrzywa jest surowcem do zrobienia sałatki z młodych pędów. To świetna kuracja wzmacniająca organizm na wiosnę.

Uwaga na skutki uboczne

Przetwory na bazie pokrzywy są ogólnie bezpieczne. Niemniej ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe. Najlepiej w takim przypadku decyzję o spożywaniu pokrzywy skonsultować z lekarzem. Ponieważ pokrzywa ma działanie redukujące ciśnienie tętnicze i obniżające poziom glukozy, to w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi lub przeciwnadciśnieniowymi może doprowadzić do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru oraz ciśnienia krwi. Stąd w przypadku przyjmowania tych leków także warto porozmawiać z lekarzem. Możliwe skutki uboczne picia pokrzywy to świąd, uczucia palenia skóry, wysypka, skok lub spadek poziomu glukozy we krwi, wahania ciśnienia krwi, opuchlizna, problemy żołądkowe, zaparcia lub biegunki. Należy wówczas zaprzestać jej spożycia.

 Dlaczego urtica parzy?

Obok kolców i cierni to bardzo skuteczny system obrony rośliny przed zwierzętami. Pokrzywa ma włoski parzące na końcach przypominające maleńką szklaną igiełkę, która przy najdelikatniejszym dotknięciu łamie się i wbija w skórę. Uwalnia przy tym kwas mrówkowy i histaminę, które powodują powstanie swędzących pęcherzyków. Można się jednak przed tym ustrzec. Liście pokrzywy sparzone gorącą wodą przestają parzyć, dzięki czemu można je swobodnie kroić i dodawać do sałatek, jajecznicy i innych potraw. Skórę poparzoną pokrzywą warto umyć wodą z mydłem, by łatwiej pozbyć się drażniących włosków. Zaczerwienione miejsce warto posmarować maścią, kremem lub żelem o działaniu przeciwhistaminowym. Podobnie zadziała miąższ aloesu.

Ewa Banaszkiewicz

 

 

 

 

 

 


 

POLECANE
W służbie zdrowia zapaść, a MZ przeznaczy dodatkowe 100 mln zł na in vitro z ostatniej chwili
W służbie zdrowia zapaść, a MZ przeznaczy dodatkowe 100 mln zł na in vitro

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w piątek, że jej resort przeznaczył w tym roku dodatkowe 100 mln zł na refundację in vitro. Dołożymy, ile będzie trzeba, żeby każda para, która chce skorzystać z tej procedury, mogła to zrobić - zadeklarowała.

Ważny komunikat znanej sieci handlowej. Jeśli kupiłeś, oddaj ten produkt z ostatniej chwili
Ważny komunikat znanej sieci handlowej. Jeśli kupiłeś, oddaj ten produkt

Sieć Action apeluje, by nie używać męskich zegarków z metalowym paskiem, zakupionych w ich sklepach. Produkt może powodować reakcje alergiczne. Action prosi o zwrot tego produktu.  

Trzaskowski i Nawrocki łeb w łeb. Najnowszy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Trzaskowski i Nawrocki łeb w łeb. Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż Ipsos dla „19:30” i TVP Info opublikowany w piątek pokazuje, że walka o prezydenturę będzie niezwykle zaciekła.

Wypadek na A1. Autostrada w soku pomidorowym z ostatniej chwili
Wypadek na A1. Autostrada w soku pomidorowym

Do nietypowego zdarzenia doszło w nocy z czwartku na piątek na autostradzie A1. W Woli Hankowskiej w powiecie częstochowskim ciężarówka zapakowana sosem pomidorowym najechała na tył busa. Wypadek wyglądał bardzo groźnie, ale na szczęście obyło się bez ofiar. Z ciężarówki wylała się jednak masa pomidorowego soku. 

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Ulica Starowiślna – jedna z najbardziej uczęszczanych arterii w centrum Krakowa – przejdzie wkrótce gruntowną metamorfozę. Miasto przygotowuje się do kompleksowej przebudowy, która poprawi komfort życia mieszkańców, jakość komunikacji i estetykę przestrzeni publicznej. Co się zmieni?

Wrocław: Zamieszanie wokół Sutryka i rozłam w klubie KO z ostatniej chwili
Wrocław: Zamieszanie wokół Sutryka i rozłam w klubie KO

Wrocławscy radni zdecydowali w czwartek o wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu dla prezydenta miasta Jacka Sutryka. Sześcioro z 20 radnych KO wstrzymało się od głosu, a wcześniej złożyli oni wniosek o zdjęcie z porządku obrad głosowania nad absolutorium.

Sondaż: na kogo zagłosują wyborcy Brauna, Hołowni, Mentzena i Zandberga? Trzaskowski się zmartwi z ostatniej chwili
Sondaż: na kogo zagłosują wyborcy Brauna, Hołowni, Mentzena i Zandberga? Trzaskowski się zmartwi

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię UCE Research na zlecenie Onetu wskazuje, jak w II turze mogą zagłosować wyborcy Grzegorza Brauna i Szymona Hołowni. Według badania po uwzględnieniu przepływu elektoratu wspomnianej dwójki kandydatów oraz wyborców Sławomira Mentzena i Adriana Zandberga przewaga Karola Nawrockiego nad Rafałem Trzaskowskim wynosiłaby ok. 580 tys. głosów.

Trzy ataki nożem jednego dnia - multi kulti po niemiecku tylko u nas
Trzy ataki nożem jednego dnia - multi kulti po niemiecku

W Niemczech imigranci napadający na ludzi z nożem są czymś tak częstym, że nie wzbudzają już za Odrą większego zainteresowania. Kilka dni temu jednak nawet Niemcy, przyzwyczajeni już do migranckiej przemocy, musieli boleśnie przypomnieć sobie, jakie skutki ma multi kulti: tego samego dnia doszło do trzech zamachów. W jeden dzień zaatakowało trzech nożowników.

Izrael uderza w cele Hezbollahu w Libanie Wiadomości
Izrael uderza w cele Hezbollahu w Libanie

Izraelskie lotnictwo zbombardowało cele Hezbollahu na południu i wschodzie Libanu, oskarżając grupę o łamanie rozejmu z listopada 2024 roku.

W Strefie Gazy trwa kryzys humanitarny. Jest wiele ofiar Wiadomości
W Strefie Gazy trwa kryzys humanitarny. Jest wiele ofiar

W ciągu ostatnich dni w Strefie Gazy zmarło 29 dzieci z powodu głodu. ONZ ostrzega: bez pomocy umrze nawet 14 tys. najmłodszych.

REKLAMA

Pokrzywa nie tylko parzy. Może też karmić, poić i ubierać

Kiedy mój dziadek w czasie II wojny światowej w wyniku łapanki dostał się do niemieckiej niewoli, został wywieziony z transportem do Lublina i osadzony na zamku. Tam kucharz, nalewający więźniom breję ze zgniłych warzyw, polecił mu, by nie brał jej do ust. Zamiast tego przez kilka tygodni gotował mu zupę z pokrzyw – jako jedyny posiłek. Wszyscy z tego transportu umarli na skutek czerwonki, biegunki i odwodnienia, przeżył tylko dziadek.
Pokrzywa Pokrzywa nie tylko parzy. Może też karmić, poić i ubierać
Pokrzywa / pixabay.com

Ta dramatyczna historia krążyła w rodzinie jako opowieść o roślinie, która ratuje życie. Wielu z nas traktuje pokrzywę jako kłopotliwy chwast, mimo że jej dobroczynne dla organizmu właściwości zostały potwierdzone już dawno, a badania nad rośliną nie ustają. Nie bez powodu uważana jest za roślinę leczniczą.

Od Skandynawii po Tybet

Skandynawskie mity wymieniają pokrzywę jako roślinę odpędzającą pożary i pioruny, dlatego była atrybutem bogów: Odyna i Thora, ale także służącą do wyrobu sieci rybackich. Pokrzywę jako roślinę przędzalniczą opisał już w XII wieku Albert Wielki. Jej włókna wykorzystywano do robienia postronków, przetaków, worków, a nawet tkanin ubraniowych. Dopiero 500 lat później pokrzywa jako materiał ubraniowy została wyparta przez bawełnę i jedwab. Przyciśnięci niedoborami surowców przeprosili się z pokrzywą Niemcy, którym podczas I wojny światowej zastępowała brakujące surowce naturalne, jak wełnę, len czy bawełnę. Z pokrzywowej tkaniny szyto mundury i onuce, a także wyciory do luf karabinów. Dziś jest raczej rzadko wykorzystywana do tkania, ale cenią ją wciąż rybacy, gdyż włókno pokrzywowe jest bardzo mocne, nie nasiąka i nie gnije.

W Azji pokrzywa stała się słynna dzięki Milarepie. Ciężko doświadczony przez los XI-wieczny jogin latami medytował w jaskiniach u podnóża świętej dla Tybetańczyków góry Kajlas, której zbocza porastała pokrzywa. Podczas medytacji Milarepa żywił się głównie nią, a jak głosi legenda, trwało to ponad pięć lat. Na wielu obrazach i rzeźbach jest przedstawiony jako człowiek o zielonej skórze, którą to barwę miał zawdzięczać właśnie parzącej diecie. Nie tylko mieszkańcy Skandynawii, Afryki i Tybetu cenili pokrzywę. Dla Słowian od wieków była rośliną magiczną. Używano jej do ochrony przed demonami i urokami. Aby nabrała swoich szczególnych właściwości, robiono z niej napar, którym skrapiano ubrania i domostwa. Analogicznie do mitologii nordyckiej Słowianie także wierzyli, że przed nadejściem burzy należy palić pokrzywy – aby nie zapaliły się strzechy ich domostw. W Polsce pokrzywa należy do ziół święconych – głównie w postaci wianeczków w oktawę Bożego Ciała, rzadziej w bukietach w dniu Matki Boskiej Zielnej. Poświęconymi wiankami okadzano bydło w wigilię św. Jana, aby zabezpieczyć je przed czarami.

Wymierne korzyści z zielska

Na bardziej potwierdzone skutki działania ziela zwrócono uwagę już w starożytności. Hipokrates, Dioskurydes i Pliniusz zalecali pokrzywę jako środek tamujący krew i wzmagający popęd płciowy. Choć z zioła korzystali egzorcyści, to zastosowanie dla niego mieli również zielarze, cyrulicy i lekarze. XVII-wieczny botanik Nicolas Culpeper pisał, że pochłania ona nadmiar flegmy pozostałej po okresie zimowym. W polskiej medycynie ludowej stosowano ją do biczowania i robienia okładów w chorobach reumatycznych. Wywar z pokrzywy podawano chorym na zimnicę, gorączkującym, a także przy kokluszu, astmie, skurczach i chorobach żołądka. Pokrzywę ceniły położne, dostrzegając jej związek ze wzmożoną laktacją u młodych matek, a nawet znachorzy, którzy leczyli dziury w zębach dymem z palonych pokrzyw. Łodygami rośliny parzono też garnki, aby mleko w nich nie kwaśniało.

Już w zeszłym stuleciu szwedzka zielarka Maria Treben (autorka „Apteki Pana Boga”) twierdziła, że pokrzywa może uchronić ciało od pojawienia się w nim wszelkich złośliwości, jeśli będzie regularnie przyjmowana w postaci herbaty.

Pokrzywa wchodziła w skład podstawowego pożywienia na przednówku – przyrządzano z niej zupę, okrasę do ziemniaków, zastępowała jarzynę. Spożywano też sałatkę z pokrzywy, która miała wzmacniać organizm. Niekiedy – głównie na południu naszego kraju – dodawano ją do potraw w okresie wielkanocnym. Na Śląsku znajdowała się wśród ziół zbieranych w Wielki Czwartek na postną zupę, górale z kolei przed paschą spożywali pokrzywę z chrzanem, aby nie chorować. Świeżych i suszonych liści używano powszechnie jako karmy dla drobiu i trzody chlewnej. Znane były od dawna właściwości farbujące ziela – wywar z korzenia zabarwiał tkaniny na żółto, a pisanki gotowane w naparze z liści przybierały kolor zielony.

Witaminy z łąki

Pokrzywa zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i innych pozytywnie wpływających na organizm związków, a wśród nich: magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, siarkę, sód, jod, krzem, mangan, witaminy: K, A, C, B2, kwas pantotenowy (witamina B5), związki aminowe i garbnikowe, kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, flawonoidy, hormony (serotonina, histamina), karotenoidy, acetylocholina.

Jakie właściwości ma pokrzywa?

Pokrzywa nie bez powodu nazywana jest jedną z najlepszych roślin leczniczych. Lista schorzeń i objawów, na które pomaga, jest imponująca. Na jej czele umieszcza się hipoglikemię, czyli obniżanie poziomu cukru we krwi. Liść pokrzywy zachowuje się podobnie do liścia morwy – hamuje wchłanianie się węglowodanów z przewodu pokarmowego. Redukuje ponadto objawy alergii, wspiera organizm w obniżeniu poziomu cholesterolu. Zmniejsza też stany zapalne, wspomaga obniżanie ciśnienia krwi, łagodzi ból, a także wzmacnia włosy i rozszerza naczynia krwionośne. Ma dobry wpływ na leczenie ran. Pokrzywa może stanowić bardzo istotny element kuracji kamicy nerkowej, ponieważ ma właściwości moczopędne, a przez to wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, m.in. złogów kwasu moczowego. Przeciwdziała też zatrzymywaniu się płynów w organizmie, co jest zmorą wielu kobiet w okresie menopauzy. Jej właściwości wykorzystywane są przy tzw. skąpomoczu. Napar z pokrzywy można stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz ogólnego osłabienia. Stosowana jest ponadto w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Można ją także przyjmować podczas leczenia krwawych wymiotów oraz krwawienia z nosa.

Biczowanie dla zdrowia

Biczowanie się parzącymi łodygami poprawia ukrwienie i ruchomość stawów, dlatego pokrzywa pomaga w zwalczaniu chorób reumatycznych i ich objawów. Dzięki pobudzaniu wydalania mocznika, kwasu moczowego i jonów chloru pita w formie naparu pokrzywa łagodzi przewlekły artretyzm i reumatyzm. Współczesne badania potwierdzają przeciwbólowe właściwości pokrzywy, wynikające z zawartości azotanów potasu i wapnia. Zalecana jest także na problemy skórne. Pomaga w pozbyciu się zaskórników oraz trądziku, a to dzięki działaniu substancji bakteriobójczych. Wspomaga tym samym gojenie drobnych ranek i wyprysków, oczyszcza skórę twarzy i reguluje wydzielanie sebum. Jest szczególnie polecana dla cery tłustej. Wzmacnia włosy łamliwe i słabe, mające tendencję do rozdwajania się. Podobnie jak skrzyp polny, pokrzywa jest bogata w cenne składniki mineralne – krzem, wapń, fosfor i mangan – i dlatego picie herbaty z pokrzywy uznane jest za naturalny sposób na porost włosów i paznokci. Dzięki zawartości krzemionki pokrzywa podnosi też jakość włókien elastynowych i kolagenowych, co może przełożyć się na poprawę cery oraz stan naczyń krwionośnych.

Zielony napar dla niecierpliwych

Picie herbatki z pokrzywy przynosi pierwsze efekty już po dwóch tygodniach systematycznego stosowania. Reguluje ona przemianę materii i przyspiesza procesy trawienne. Zawarte w niej związki oczyszczają układ trawienny, dlatego pokrzywę można uznać za naturalny środek wspomagający odchudzanie. Można ją pić w postaci naparu, odwaru i maceratu. Aby zrobić napar, liście lub kłącza zalewa się wrzącą wodą i po odstawieniu na pół godziny pije się go kilka razy dziennie po jednej szklance. Odwar powstaje po zagotowaniu ziela z wodą przez ok. pięć minut. Po odstawieniu pije się go jak napar. Macerat tworzy się po zalaniu świeżego zmielonego ziela lub liści szklanką wody o temperaturze pokojowej. Po wytrawieniu przez ok. osiem godzin przecedzony macerat spożywa się jak napar. Zebrana z dala od dróg, na łąkach, miedzach, nieużytkach, młoda pokrzywa jest surowcem do zrobienia sałatki z młodych pędów. To świetna kuracja wzmacniająca organizm na wiosnę.

Uwaga na skutki uboczne

Przetwory na bazie pokrzywy są ogólnie bezpieczne. Niemniej ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe. Najlepiej w takim przypadku decyzję o spożywaniu pokrzywy skonsultować z lekarzem. Ponieważ pokrzywa ma działanie redukujące ciśnienie tętnicze i obniżające poziom glukozy, to w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi lub przeciwnadciśnieniowymi może doprowadzić do nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru oraz ciśnienia krwi. Stąd w przypadku przyjmowania tych leków także warto porozmawiać z lekarzem. Możliwe skutki uboczne picia pokrzywy to świąd, uczucia palenia skóry, wysypka, skok lub spadek poziomu glukozy we krwi, wahania ciśnienia krwi, opuchlizna, problemy żołądkowe, zaparcia lub biegunki. Należy wówczas zaprzestać jej spożycia.

 Dlaczego urtica parzy?

Obok kolców i cierni to bardzo skuteczny system obrony rośliny przed zwierzętami. Pokrzywa ma włoski parzące na końcach przypominające maleńką szklaną igiełkę, która przy najdelikatniejszym dotknięciu łamie się i wbija w skórę. Uwalnia przy tym kwas mrówkowy i histaminę, które powodują powstanie swędzących pęcherzyków. Można się jednak przed tym ustrzec. Liście pokrzywy sparzone gorącą wodą przestają parzyć, dzięki czemu można je swobodnie kroić i dodawać do sałatek, jajecznicy i innych potraw. Skórę poparzoną pokrzywą warto umyć wodą z mydłem, by łatwiej pozbyć się drażniących włosków. Zaczerwienione miejsce warto posmarować maścią, kremem lub żelem o działaniu przeciwhistaminowym. Podobnie zadziała miąższ aloesu.

Ewa Banaszkiewicz

 

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->