Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-Śmigłego


 

POLECANE
Cóź szkodzi obiecać. Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO] z ostatniej chwili
"Cóź szkodzi obiecać". Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO]

Podczas rozmowy z red. Agnieszką Gozdyrą na antenie Polsat News poseł PO Przemysław Witek pozwolił sobie na kuriozalną wypowiedź dot. poparcia dla postulatów Sławomira Mentzena. 

Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały za z ostatniej chwili
Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały "za"

Kluby PiS, KO, PSL, Polska 2050 i Konfederacja opowiedziały się we wtorek w Sejmie za rządowym projektem ustawy, który przewiduje wypowiedzenie Konwencji ottawskiej dotyczącej zakazu użycia min przeciwpiechotnych. Projekt po debacie został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski tylko u nas
Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski

Nie, nie chodzi o „skręcenie” wyborów na jesieni ub.r. i późniejsze wyeliminowanie Georgescu. Chodzi o wybory majowe. Nawet jeśli były różnego rodzaju naciski i kombinacje operacyjne systemu – od rzekomej presji na szefa Telegramu we Francji, by ograniczać wpisy przychylne Simionowi, po mobilizację uprawionych do głosowania mieszkańców Mołdawii – nie ma wątpliwości, że po prostu większość głosujących obywateli Rumunii powiedziała „nie” Simionowi.

Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości Wiadomości
Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości

Europoseł Beata Szydło chwali wyborców Sławomira Mentzena, podkreślając ich przywiązanie do wartości, suwerenności i rozwoju Polski.

Tusk odgraża się Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski z ostatniej chwili
Tusk "odgraża się" Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski

– Będę gotów zamknąć granicę i poinformowałem Niemcy, że jeśli będą próbowali przesyłać nam migrantów, to w ostatecznym momencie zastosuję przepisy pozwalające na wypowiedzenie zobowiązań traktatowych ze względu na bezpieczeństwo – zadeklarował we wtorek w TVP Info premier Donald Tusk. Ile warte są deklaracje premiera? Raczej niewiele zważywszy na fakt, że Niemcy już od miesięcy przesyłają do Polski tysiące nielegalnych migrantów, a reakcji polskich władz jak nie było, tak nie ma.

Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury z ostatniej chwili
Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury

Jak donosi Telewizja Republika, Klementyna Suchanow, obecnie ekspert w pracach komisji powołanych przez rząd Donalda Tuska miała być aktywnie zaangażowana w działania związane z nielegalnym przekraczaniem granicy przez migrantów z Białorusi. Republika miała dotrzeć do materiałów, jakie posiadają w tej sprawie śledczy. Jest komunikat Prokuratury.

Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Wiadomości
Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

- W izraelskich atakach na Strefę Gazy we wtorek zginęło 85 osób - poinformowała agencja AP, powołując się na władze medyczne.

Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji z ostatniej chwili
Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji

- Możemy dojść do momentu, w którym poprzemy nowe sankcje przeciwko Rosji, jeśli faktycznie nie będzie ona zainteresowana pokojem - powiedział we wtorek w Senacie sekretarz stanu USA Marco Rubio. Dodał, że administracja pracuje nad dostarczeniem Ukrainie kolejnych systemów Patriot.

Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego polityka
Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego

George Simion ogłosił, że skieruje wniosek do Sądu Konstytucyjnego o unieważnienie wyborów prezydenckich w Rumunii z powodu ewentualnej ingerencji zewnętrznej.

W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców

W Warszawie planowane jest utworzenie dwóch Centrów Integracji Cudzoziemców. Pierwsze powstanie w siedzibie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy ulicy Grzybowskiej.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-Śmigłego



 

Polecane
Emerytury
Stażowe