Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-Śmigłego


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Słowenia uznała państwowość Palestyny gorące
Słowenia uznała państwowość Palestyny

Rząd Słowenii uznał w czwartek państwowość Palestyny. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić parlament, najpewniej na posiedzeniu we wtorek.

Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego polityka
Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego

Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki opublikował w czwartek na platformie X pismo skierowane do premiera Donalda Tuska, apelując o "przywrócenie 14. emerytury do poziomu, który ja i mój rząd przyjęliśmy w 2023 r.".

Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium z ostatniej chwili
Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.

Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia Wiadomości
Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia

Stany Zjednoczone szukają nowego moździerza dla swojej armii. Jak podaje portal Defence24, wśród branych pod uwagę modeli takiej broni znalazł się polski moździerz M120 Rak.

Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO] Wiadomości
Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO]

Kościół Katolicki obchodzi w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną Bożym Ciałem. Jest związana z wiarą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Jednym z elementów obchodów jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesje tradycyjnie przechodziły przez ulice polskich miast i, jak co roku, zgromadziły olbrzymie ilości wiernych, którzy chcieli publicznie okazać swoją wiarę. 

z ostatniej chwili
Honorowa Instrukcja Poselska – „Weź sprawy w swoje ręce”! Przyjdź na debatę!

Otwarta debata w ramach projektu „Honorowa Instrukcja Poselska” rozpocznie się w najbliższą sobotę, 1 czerwca, w Warszawie na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Celem jest rozmowa z kandydatami do europarlamentu. „Zmieniamy obyczaj, że to od polityków dowiadujemy się, co z naszym państwem zrobią” – zachęcają organizatorzy.

„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki z ostatniej chwili
„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki

NATO posiada zaledwie ułamek zdolności obrony powietrznej potrzebnej do ochrony jej wschodniej flanki – ujawnia w czwartek brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na wewnętrzne wyliczenia NATO.

„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję” Wiadomości
„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję”

– Decyzja o tym, czy środki z KPO zostaną przeznaczone na projekt Izera leży teraz po stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a resort ten taką decyzję musi podjąć do połowy czerwca – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby Wiadomości
Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby

Po osiemnastu latach od uchwalenia ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w środę do uzgodnień skierowany został projekt ustawy o likwidacji Biura. Jeżeli zostanie uchwalony i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, CBA przestanie istnieć z początkiem 2025 roku.

„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego

Mecenas Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego z fundacji Profeto, w rozmowie z Radiem Maryja przekazał najnowsze informacje nt. sytuacji duchownego.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-ŚmigłegoOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe