9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 


 

POLECANE
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost z ostatniej chwili
Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost

Nie wierzyłem w to, by mój brat mógł zostać wybrany, bo ciągle słyszałem, że Amerykanin nie może zostać papieżem - powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC brat Leona XIV, John Provost. Wyjawił jednak, że papieską przyszłość przepowiedziała mu sąsiadka z Chicago, gdy jeszcze chodził do pierwszej klasy.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb gorące
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby informują, że doszło do kolejnych zatrzymań nielegalnych imigrantów na granicy z Polską, którzy zostali następie w większości odesłani do Polski.

Komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Łodzi

Mieszkańcy Łodzi mogą odetchnąć z ulgą – remont ul. Zamenhofa dobiega końca. Po wielu miesiącach utrudnień drogowcy prowadzą już ostatnie prace wykończeniowe. Otwarcie całej ulicy zbliża się wielkimi krokami.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

W Polsce nadal chłodno, ale według meteorologów nasze samopoczucie związane z warunkami pogodowymi będzie całkiem dobre.

Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem z ostatniej chwili
Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem

Zbrodnia, do której doszło na Uniwersytecie Warszawskim, wstrząsnęła opinią publiczną. 22-letni student prawa, Mieszko R., usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Teraz okazuje się, że może nigdy nie stanąć przed sądem.

Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności z ostatniej chwili
Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności

Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w dniu 18 maja. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.

Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

REKLAMA

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe