Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara: To jest „putinizacja” Polski

– Mamy absurdalną sytuację, w której instytucja odpowiedzialna za egzekwowanie i przestrzegania prawa, jaką jest prokuratura, która jest ustawą zobowiązana do ścigania przestępców, będzie przez przestępców kierowana – powiedział poseł PiS Marek Ast, komentując działania ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie powołania pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego.
Marek Ast  Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara:  To jest „putinizacja” Polski
Marek Ast / Flickr @Senat RP

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. Przypominamy, że w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski nie pełni już funkcji Prokuratora Krajowego. Resort poinformował ponadto, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Komentarz Marka Asta 

Zapytaliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Asta, który z wykształcenia jest prawnikiem, o to, jak patrzy na powiększający się chaos wokół Prokuratury Krajowej. – Wiadomo, że prokuratorem krajowym jest prokurator Barski, bo nie został on odwołany. Co do tego nie ma wątpliwości. Prokurator generalny twierdzi, jakoby Barski nieskutecznie został powołany na to stanowisko i w związku z tym podjął decyzję o powołaniu „pełniącego obowiązki”, ale nie ma takiej funkcji zgodnie z polską konstytucją, z ustawą o Prokuratorze Krajowej. Dlatego też w tej sprawie prezydent stoi absolutnie na gruncie obowiązujących przepisów konstytucji i stwierdza fakt bezsporny, że stanowisko Prokuratora Krajowego nadal piastuje pan Barski – ocenił.

Czytaj także: „Newsweek” zaatakował ciężko chorego Ziobrę. Kowalski reaguje

– Zresztą jasną wykładnię, dlaczego tak jest, dał panu ministrowi Bodnarowi Robert Hernand w momencie, w którym chciał gabinet Prokuratora Krajowego przejąć minister sprawiedliwości. Tutaj nie ma wątpliwości. Adam Bodnar dopuścił się naruszenia prawa i dobrze byłoby, żeby z tego naruszenia jak najszybciej się wycofał – powiedział.

Dopytaliśmy naszego rozmówcę, co powołanie „pełniącego obowiązki” Prokuratora Krajowego oznacza w praktyce dla naszego państwa i czy oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z pewnym rodzajem dwuwładzy. – Scenariusze mogą być różne. Należy się liczyć z tym, że tak jak mamy cały czas kroczący zamach stanu rozpoczęty zamachem na media publiczne i wyłączenie sygnału telewizji, to w tej chwili mamy jakby kolejne nieprawne działania przez nieważny wyrok sądu „gwałcący” akt łaski prezydenta i w konsekwencji aresztowanie posłów Wąsika i Kamińskiego. W tej chwili natomiast możemy liczyć się z tym, że dojdzie do siłowego przejęcia Prokuratury Krajowej wbrew prawu, wbrew obowiązującej ustawie i wsadzenia tam nieprawnego nominata – stwierdził.

– To jest postępująca anarchia. To jest „putinizacja” Polski. My w tej chwili możemy jedynie wzywać do opamiętania. Oczywiście może dojść do sytuacji takiego dualizmu, w której z jednej strony będzie legalny prokurator krajowy Barski, a z drugiej strony nielegalny nominat Prokuratora Generalnego. Mamy absurdalną sytuację, w której instytucja odpowiedzialna za egzekwowanie i przestrzegania prawa, jaką jest prokuratura, która jest ustawą zobowiązana do ścigania przestępców, będzie przez przestępców kierowana – zaznaczył w rozmowie z Tysol.pl. 

Kontekst

Resort sprawiedliwości Adama Bodnara uważa, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej.  Ministerstwo Sprawiedliwości oceniło, że powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.

Czytaj także: Mastalerek: Prezydent powie to Tuskowi prosto w oczy

Z takim działaniem nie zgadza się prezydent Andrzej Duda, a także zastępcy prokuratura generalnego. „Zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oświadczają, że powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z bezprawnym pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne. Funkcja taka nie została przewidziana w ustawie Prawo o prokuraturze” – napisali zastępcy w opublikowanym oświadczeniu. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Słowenia uznała państwowość Palestyny gorące
Słowenia uznała państwowość Palestyny

Rząd Słowenii uznał w czwartek państwowość Palestyny. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić parlament, najpewniej na posiedzeniu we wtorek.

Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego polityka
Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego

Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki opublikował w czwartek na platformie X pismo skierowane do premiera Donalda Tuska, apelując o "przywrócenie 14. emerytury do poziomu, który ja i mój rząd przyjęliśmy w 2023 r.".

Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium z ostatniej chwili
Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.

Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia Wiadomości
Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia

Stany Zjednoczone szukają nowego moździerza dla swojej armii. Jak podaje portal Defence24, wśród branych pod uwagę modeli takiej broni znalazł się polski moździerz M120 Rak.

Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO] Wiadomości
Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO]

Kościół Katolicki obchodzi w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną Bożym Ciałem. Jest związana z wiarą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Jednym z elementów obchodów jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesje tradycyjnie przechodziły przez ulice polskich miast i, jak co roku, zgromadziły olbrzymie ilości wiernych, którzy chcieli publicznie okazać swoją wiarę. 

z ostatniej chwili
Honorowa Instrukcja Poselska – „Weź sprawy w swoje ręce”! Przyjdź na debatę!

Otwarta debata w ramach projektu „Honorowa Instrukcja Poselska” rozpocznie się w najbliższą sobotę, 1 czerwca, w Warszawie na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Celem jest rozmowa z kandydatami do europarlamentu. „Zmieniamy obyczaj, że to od polityków dowiadujemy się, co z naszym państwem zrobią” – zachęcają organizatorzy.

„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki z ostatniej chwili
„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki

NATO posiada zaledwie ułamek zdolności obrony powietrznej potrzebnej do ochrony jej wschodniej flanki – ujawnia w czwartek brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na wewnętrzne wyliczenia NATO.

„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję” Wiadomości
„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję”

– Decyzja o tym, czy środki z KPO zostaną przeznaczone na projekt Izera leży teraz po stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a resort ten taką decyzję musi podjąć do połowy czerwca – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby Wiadomości
Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby

Po osiemnastu latach od uchwalenia ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w środę do uzgodnień skierowany został projekt ustawy o likwidacji Biura. Jeżeli zostanie uchwalony i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, CBA przestanie istnieć z początkiem 2025 roku.

„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego

Mecenas Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego z fundacji Profeto, w rozmowie z Radiem Maryja przekazał najnowsze informacje nt. sytuacji duchownego.

REKLAMA

Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara: To jest „putinizacja” Polski

– Mamy absurdalną sytuację, w której instytucja odpowiedzialna za egzekwowanie i przestrzegania prawa, jaką jest prokuratura, która jest ustawą zobowiązana do ścigania przestępców, będzie przez przestępców kierowana – powiedział poseł PiS Marek Ast, komentując działania ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara w sprawie powołania pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego.
Marek Ast  Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara:  To jest „putinizacja” Polski
Marek Ast / Flickr @Senat RP

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski. Przypominamy, że w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski nie pełni już funkcji Prokuratora Krajowego. Resort poinformował ponadto, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Komentarz Marka Asta 

Zapytaliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Asta, który z wykształcenia jest prawnikiem, o to, jak patrzy na powiększający się chaos wokół Prokuratury Krajowej. – Wiadomo, że prokuratorem krajowym jest prokurator Barski, bo nie został on odwołany. Co do tego nie ma wątpliwości. Prokurator generalny twierdzi, jakoby Barski nieskutecznie został powołany na to stanowisko i w związku z tym podjął decyzję o powołaniu „pełniącego obowiązki”, ale nie ma takiej funkcji zgodnie z polską konstytucją, z ustawą o Prokuratorze Krajowej. Dlatego też w tej sprawie prezydent stoi absolutnie na gruncie obowiązujących przepisów konstytucji i stwierdza fakt bezsporny, że stanowisko Prokuratora Krajowego nadal piastuje pan Barski – ocenił.

Czytaj także: „Newsweek” zaatakował ciężko chorego Ziobrę. Kowalski reaguje

– Zresztą jasną wykładnię, dlaczego tak jest, dał panu ministrowi Bodnarowi Robert Hernand w momencie, w którym chciał gabinet Prokuratora Krajowego przejąć minister sprawiedliwości. Tutaj nie ma wątpliwości. Adam Bodnar dopuścił się naruszenia prawa i dobrze byłoby, żeby z tego naruszenia jak najszybciej się wycofał – powiedział.

Dopytaliśmy naszego rozmówcę, co powołanie „pełniącego obowiązki” Prokuratora Krajowego oznacza w praktyce dla naszego państwa i czy oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z pewnym rodzajem dwuwładzy. – Scenariusze mogą być różne. Należy się liczyć z tym, że tak jak mamy cały czas kroczący zamach stanu rozpoczęty zamachem na media publiczne i wyłączenie sygnału telewizji, to w tej chwili mamy jakby kolejne nieprawne działania przez nieważny wyrok sądu „gwałcący” akt łaski prezydenta i w konsekwencji aresztowanie posłów Wąsika i Kamińskiego. W tej chwili natomiast możemy liczyć się z tym, że dojdzie do siłowego przejęcia Prokuratury Krajowej wbrew prawu, wbrew obowiązującej ustawie i wsadzenia tam nieprawnego nominata – stwierdził.

– To jest postępująca anarchia. To jest „putinizacja” Polski. My w tej chwili możemy jedynie wzywać do opamiętania. Oczywiście może dojść do sytuacji takiego dualizmu, w której z jednej strony będzie legalny prokurator krajowy Barski, a z drugiej strony nielegalny nominat Prokuratora Generalnego. Mamy absurdalną sytuację, w której instytucja odpowiedzialna za egzekwowanie i przestrzegania prawa, jaką jest prokuratura, która jest ustawą zobowiązana do ścigania przestępców, będzie przez przestępców kierowana – zaznaczył w rozmowie z Tysol.pl. 

Kontekst

Resort sprawiedliwości Adama Bodnara uważa, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej.  Ministerstwo Sprawiedliwości oceniło, że powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.

Czytaj także: Mastalerek: Prezydent powie to Tuskowi prosto w oczy

Z takim działaniem nie zgadza się prezydent Andrzej Duda, a także zastępcy prokuratura generalnego. „Zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oświadczają, że powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z bezprawnym pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne. Funkcja taka nie została przewidziana w ustawie Prawo o prokuraturze” – napisali zastępcy w opublikowanym oświadczeniu. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe