Atak na serce demokracji – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

„Od październikowych wyborów parlamentarnych mamy nieustanne nękanie, prowokowanie i zastraszanie prezydenta Andrzeja Dudy przez zwycięską antypisowską koalicję” – pisze Rafał Woś w temacie numeru nowego „Tygodnika Solidarność”. Faktycznie prezydent znalazł się na celowniku obozu Donalda Tuska, bo jako strażnik konstytucji wybrany w bezpośrednich wyborach ma niepodważalny mandat do tego, by móc blokować i prostować zapędy nowego rządu. Takie są zasady demokracji, których nie potrafi zaakceptować Donald Tusk, który najwyraźniej chciałby złamać zasadę trójpodziału władzy. Właśnie o tym piszemy w najnowszym „TS”.
Pałac Prezydencki Atak na serce demokracji – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Pałac Prezydencki / Okładka Tygodnika Solidarność nr 7/2024

WSTĘPNIAK

Dla Solidarności emerytury stażowe to do dziś niespełniony 14. Postulat Sierpniowy. Jego realizacja po ponad 44 latach oczekiwania wydaje się jednak dzisiaj bliższa niż kiedykolwiek. W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o przekazaniu projektu do prac w komisji sejmowej. Po powtórnym pierwszym czytaniu wnioskowały o to wszystkie kluby i koła poselskie. (…) Miejmy nadzieję, że zaowocuje to wreszcie wprowadzeniem tego tak oczekiwanego społecznie projektu

– pisze redaktor naczelny Michał Ossowski, komentując czytanie w Sejmie projektu „S” ws. wprowadzenia emerytur stażowych.

 

TEMAT NUMERU

Mobbing prezydenta mobbingiem demokracji

W polskiej demokracji nie ma bardziej demokratycznego organu niż Prezydent RP. Dlatego trwający dziś atak na powagę, znaczenie i sprawczość tego urzędu może mieć dla nas wszystkich straszliwe konsekwencje

– konstatuje Rafał Woś w swoim artykule.

 

Skąd my to znamy?

Prezydent stał się po zmianie rządu naturalnym ośrodkiem, wokół którego zjednoczyła się znaczna część wyborców. To dlatego wraca przemysł pogardy stosowany wobec Jana Pawła II czy Lecha Kaczyńskiego

– zauważa Agnieszka Żurek.

 

Dopaść prezydenta, spacyfikować Polskę

PiS w ostatnich ośmiu latach było tak dużą przeszkodą, ponieważ Polska pełniła – w domykającym się projekcie superpaństwa – rolę podobną do roli Solidarności w ramach ówczesnego „bloku wschodniego”. Była krajem rodzącej się alternatywy dla jednej obowiązującej ideologii. Dlatego podobnie jak Solidarność w latach 80. Polska jest dziś tak niebezpieczna dla ideologów federalizacji Unii

– mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Prawdziwi partnerzy, prawdziwi przyjaciele

To Solidarność jako jedna z pierwszych uwierzyła w 2015 roku, że Andrzej Duda może zostać prezydentem i że może to być początek dobrych zmian w Polsce. Dalsze lata pokazały, że wielopłaszczyznowa przyjaźń prezydenta z NSZZ „Solidarność” ma głębokie podstawy i nie raz prowadziła do rozwiązań, które zmieniły polski rynek pracy na lepsze

– pisze Barbara Michałowska.

 

Państwo się sypie

Nowa władza mówi o sprzątaniu po PiS, ale w rzeczywistości daje pole do narracji rozbiorowej. Obecny rozkład państwa przypomina czasy saskie

– stwierdza Jakub Pacan.

 

W numerze polecamy ponad to:

Rząd Tuska będzie kluczyć wokół sprawy reparacji

Rząd Tuska ma świadomość, że sprawa reparacji jest ważna dla wyborców wszystkich formacji politycznych, dlatego udaje, że coś w tym temacie robi, np. występując z inicjatywą kreatywnego rozwiązania sporu. Nowy polski rząd oddaje Niemcom piłeczkę i mówi: „Słuchajcie, mamy problem, wy coś może zaproponujcie, a my z pocałowaniem ręki to przyjmiemy”

– stwierdza poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu, który przygotował „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Traktorem na Zielony Ład

Francuscy rolnicy pierwsi wyszli na ulice Brukseli i Paryża, aby wymusić wycofanie Unii Europejskiej z ideologicznych celów ekologicznych. Ich hasła generalnie żądające odejścia od radykalnej polityki klimatycznej Unii zyskały popularność, także wśród polskich rolników

– relacjonuje Teresa Wójcik.

 

USA: wybory i inwazja migrantów

– Mamy prawo do obrony przed inwazją – stwierdził twardo Greg Abbott, gubernator Teksasu, w odpowiedzi na presję prezydenta Joe Bidena dążącego do zakazu zamknięcia południowej granicy Stanów Zjednoczonych przed najazdem setek tysięcy migrantów z Południa. Na ile jest to spontaniczna ucieczka ogromnych mas ludności przed ubóstwem, na ile kampania skierowana świadomie przeciw USA? Na sprowokowanie rozpadu Ameryki?

– pisze Teresa Wójcik.

 

Anna, której miało nie być w encyklopedii

Był 4 grudnia 1983 roku. Ludzie zgromadzeni pod krzyżem przy kopalni „Wujek” patrzyli, jak Kazimierz Świtoń, założyciel Wolnych Związków Zawodowych na Śląsku i działacz Solidarności, próbuje zamontować dużą tablicę na kopalnianym murze. Inni zerkali z podziwem na niewielką kobietę, która towarzyszyła Świtoniowi. To była Anna Walentynowicz z Gdańska, której wyrzucenie z pracy zapoczątkowało strajk w Stoczni im. Lenina w sierpniu 1980 r.

– pisze Sebastian Reńca.

 

„My nigdy się nie poddamy”

Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią” – te słowa wypowiadał przyjmujący przysięgę żołnierza Armii Krajowej

– wspomina Agnieszka Żurek.

 

Najwyższy czas na emerytury stażowe

W czwartek, 8 lutego, odbyło się w Sejmie powtórne pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt w tej sprawie trzy lata temu opracowała Solidarność. Inicjatorzy wprowadzenia do systemu emerytalnego tego rozwiązania liczą na to, że emerytury stażowe doczekają się wreszcie rzetelnej dyskusji w komisji sejmowej. A potem wdrożenia ich w życie. W końcu

– relacjonuje Barbar Michałowska we współpracy z Moniką Rutke.

 

Felietony

Karol Gac – „Tak” dla rozwoju

Waldemar Biniecki – Otwarta granica

Tadeusz Płużański – Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie!

Marek Jan Chodakiewicz – Świat dżihadystów

Cezary Krysztopa – Słownik na dobranoc


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

Atak na serce demokracji – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

„Od październikowych wyborów parlamentarnych mamy nieustanne nękanie, prowokowanie i zastraszanie prezydenta Andrzeja Dudy przez zwycięską antypisowską koalicję” – pisze Rafał Woś w temacie numeru nowego „Tygodnika Solidarność”. Faktycznie prezydent znalazł się na celowniku obozu Donalda Tuska, bo jako strażnik konstytucji wybrany w bezpośrednich wyborach ma niepodważalny mandat do tego, by móc blokować i prostować zapędy nowego rządu. Takie są zasady demokracji, których nie potrafi zaakceptować Donald Tusk, który najwyraźniej chciałby złamać zasadę trójpodziału władzy. Właśnie o tym piszemy w najnowszym „TS”.
Pałac Prezydencki Atak na serce demokracji – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Pałac Prezydencki / Okładka Tygodnika Solidarność nr 7/2024

WSTĘPNIAK

Dla Solidarności emerytury stażowe to do dziś niespełniony 14. Postulat Sierpniowy. Jego realizacja po ponad 44 latach oczekiwania wydaje się jednak dzisiaj bliższa niż kiedykolwiek. W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o przekazaniu projektu do prac w komisji sejmowej. Po powtórnym pierwszym czytaniu wnioskowały o to wszystkie kluby i koła poselskie. (…) Miejmy nadzieję, że zaowocuje to wreszcie wprowadzeniem tego tak oczekiwanego społecznie projektu

– pisze redaktor naczelny Michał Ossowski, komentując czytanie w Sejmie projektu „S” ws. wprowadzenia emerytur stażowych.

 

TEMAT NUMERU

Mobbing prezydenta mobbingiem demokracji

W polskiej demokracji nie ma bardziej demokratycznego organu niż Prezydent RP. Dlatego trwający dziś atak na powagę, znaczenie i sprawczość tego urzędu może mieć dla nas wszystkich straszliwe konsekwencje

– konstatuje Rafał Woś w swoim artykule.

 

Skąd my to znamy?

Prezydent stał się po zmianie rządu naturalnym ośrodkiem, wokół którego zjednoczyła się znaczna część wyborców. To dlatego wraca przemysł pogardy stosowany wobec Jana Pawła II czy Lecha Kaczyńskiego

– zauważa Agnieszka Żurek.

 

Dopaść prezydenta, spacyfikować Polskę

PiS w ostatnich ośmiu latach było tak dużą przeszkodą, ponieważ Polska pełniła – w domykającym się projekcie superpaństwa – rolę podobną do roli Solidarności w ramach ówczesnego „bloku wschodniego”. Była krajem rodzącej się alternatywy dla jednej obowiązującej ideologii. Dlatego podobnie jak Solidarność w latach 80. Polska jest dziś tak niebezpieczna dla ideologów federalizacji Unii

– mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Prawdziwi partnerzy, prawdziwi przyjaciele

To Solidarność jako jedna z pierwszych uwierzyła w 2015 roku, że Andrzej Duda może zostać prezydentem i że może to być początek dobrych zmian w Polsce. Dalsze lata pokazały, że wielopłaszczyznowa przyjaźń prezydenta z NSZZ „Solidarność” ma głębokie podstawy i nie raz prowadziła do rozwiązań, które zmieniły polski rynek pracy na lepsze

– pisze Barbara Michałowska.

 

Państwo się sypie

Nowa władza mówi o sprzątaniu po PiS, ale w rzeczywistości daje pole do narracji rozbiorowej. Obecny rozkład państwa przypomina czasy saskie

– stwierdza Jakub Pacan.

 

W numerze polecamy ponad to:

Rząd Tuska będzie kluczyć wokół sprawy reparacji

Rząd Tuska ma świadomość, że sprawa reparacji jest ważna dla wyborców wszystkich formacji politycznych, dlatego udaje, że coś w tym temacie robi, np. występując z inicjatywą kreatywnego rozwiązania sporu. Nowy polski rząd oddaje Niemcom piłeczkę i mówi: „Słuchajcie, mamy problem, wy coś może zaproponujcie, a my z pocałowaniem ręki to przyjmiemy”

– stwierdza poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu, który przygotował „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Traktorem na Zielony Ład

Francuscy rolnicy pierwsi wyszli na ulice Brukseli i Paryża, aby wymusić wycofanie Unii Europejskiej z ideologicznych celów ekologicznych. Ich hasła generalnie żądające odejścia od radykalnej polityki klimatycznej Unii zyskały popularność, także wśród polskich rolników

– relacjonuje Teresa Wójcik.

 

USA: wybory i inwazja migrantów

– Mamy prawo do obrony przed inwazją – stwierdził twardo Greg Abbott, gubernator Teksasu, w odpowiedzi na presję prezydenta Joe Bidena dążącego do zakazu zamknięcia południowej granicy Stanów Zjednoczonych przed najazdem setek tysięcy migrantów z Południa. Na ile jest to spontaniczna ucieczka ogromnych mas ludności przed ubóstwem, na ile kampania skierowana świadomie przeciw USA? Na sprowokowanie rozpadu Ameryki?

– pisze Teresa Wójcik.

 

Anna, której miało nie być w encyklopedii

Był 4 grudnia 1983 roku. Ludzie zgromadzeni pod krzyżem przy kopalni „Wujek” patrzyli, jak Kazimierz Świtoń, założyciel Wolnych Związków Zawodowych na Śląsku i działacz Solidarności, próbuje zamontować dużą tablicę na kopalnianym murze. Inni zerkali z podziwem na niewielką kobietę, która towarzyszyła Świtoniowi. To była Anna Walentynowicz z Gdańska, której wyrzucenie z pracy zapoczątkowało strajk w Stoczni im. Lenina w sierpniu 1980 r.

– pisze Sebastian Reńca.

 

„My nigdy się nie poddamy”

Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią” – te słowa wypowiadał przyjmujący przysięgę żołnierza Armii Krajowej

– wspomina Agnieszka Żurek.

 

Najwyższy czas na emerytury stażowe

W czwartek, 8 lutego, odbyło się w Sejmie powtórne pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt w tej sprawie trzy lata temu opracowała Solidarność. Inicjatorzy wprowadzenia do systemu emerytalnego tego rozwiązania liczą na to, że emerytury stażowe doczekają się wreszcie rzetelnej dyskusji w komisji sejmowej. A potem wdrożenia ich w życie. W końcu

– relacjonuje Barbar Michałowska we współpracy z Moniką Rutke.

 

Felietony

Karol Gac – „Tak” dla rozwoju

Waldemar Biniecki – Otwarta granica

Tadeusz Płużański – Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie!

Marek Jan Chodakiewicz – Świat dżihadystów

Cezary Krysztopa – Słownik na dobranoc



 

Polecane
Emerytury
Stażowe