Różni, ale równi – Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Kobieta i mężczyzna. Różni, ale równi
Punktem wyjścia do naszych rozważań jest felieton Rafał Wosia, który zastanawia się nad pozycją kobiety we współczesnej Polsce. W ostatnich latach wiele środowisk politycznych brało kobiety na swoje sztandary, uzurpując sobie prawo do mówienia za nie wszystkie.
Hasło „Czas kobiet” było przecież odmieniane w minionych latach na wszelkie możliwe sposoby. Jak gdyby „kobieta” stała się synonimem (a wręcz własnością) dawnej liberalnej opozycji. Kto chciał być „po stronie kobiet”, musiał być po stronie opozycji. Każdy, kto nie był po stronie opozycji, ten przykładał rękę do tworzenia w Polsce „piekła kobiet”. W przestrzeni publicznej w imieniu kobiet mogły przemawiać – owszem, proszę bardzo – panie spod znaku ośmiu gwiazdek, ale już nie na przykład Beata Szydło albo Julia Przyłębska. Choć przecież kobietami są na pewno nie mniej pełnymi
– pisze zastępca redaktora naczelnego w swoim tekście.
Skończmy z wojną płci
Z kolei Agnieszka Żurek w głównym tekście numeru rozprawia się z propagandą serwowaną przez współczesne feministki, zderzając ją z pierwotnymi ideami i celami ruchów feministek.
„Ruchy feministyczne wygrywały, gdy ich działalność odwoływała się do kwestii poszanowania praw kobiet jako praw człowieka, nie zaś nadczłowieka”
– zauważa redaktorka i podkreśla, że dzisiejsze feministki skupiają się na sprawach trywialnych i seksualnych, które są o wiele łatwiejsze do wykrzykiwania na manifestacjach, aniżeli realne działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet.
„Współczesne działaczki feministyczne, gorliwie zwalczając «patriarchat», ograniczają się jednak na ogół do walki z tym, co łatwe, co oznacza często wojnę np. z własnym mężem bądź z poczciwym księdzem z lokalnej parafii”
– pisze Agnieszka Żurek.
Nie ma jednego feminizmu
„Lewicowy i chrześcijański, radykalny i konserwatywny. Nie ma jednego feminizmu” – zwraca uwagę w świetnym wywiadzie dr Adriana Bartnik, socjolożka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.
„Kobieta na rynku pracy potrzebuje realnego wsparcia, a nie deklaracji. Gdybyśmy zrobili badania dotyczące na przykład nagród w instytucjach publicznych, ich wysokości z podziałem na kobiety i mężczyzn, lub takie dotyczące awansów i podwyżek, to by nam pokazało tak naprawdę skalę dyskryminacji albo może to, że wcale jej nie ma. Chciałabym to zobaczyć”
– mówi socjolożka w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Wolne kobiety w wolne niedziele
„Kim jest kobieta sukcesu? Wg mediów głównego nurtu to businesswoman, naukowczyni czy astronautka. Zwykła kobieta wykonująca zwykłe zajęcia dla mainstreamu już nie jest tak interesująca, by ująć się za nią i za je interesami. Ta nieznośna presja bycia „kimś” wpędza zwyczajne kobiety w kompleksy, które chciałyby po prostu normalnie pracować, godnie zarabiać i zajmować się swoją rodziną. Na szczęście jest Solidarność, która je dostrzega i walczy o ich lepszy byt, choćby poprzez wprowadzenie wolnych niedziel dla pracowników handlu, którymi są głównie kobiety” – opisuje Konrad Wernicki w swoim artykule.
W numerze ponadto:
Wspólny protest Solidarności i Rolników
W przededniu wielkiego protestu NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych opisujemy, jak doszło do tego wielkiego mariażu dwóch siostrzanych central związkowych.
„Solidarność postanowiła wesprzeć protest organizowany przez Solidarność Rolników Indywidualnych, który odbędzie się 6 marca. W ubiegłym tygodniu przewodniczący Solidarności spotkał się z przewodniczącym Solidarności RI, by omówić szczegóły organizacji tego wydarzenia. Spotkanie określono jako historyczne, a współdziałanie Solidarności pracowniczej i rolniczej – jako powrót do źródeł obu organizacji”
– opisuje Barbara Michałowska będąca cały czas blisko życia związku.
Zielona kontrrewolucja do wzięcia
Zdecydowana większość Polaków popiera postulaty rolników, ale żadna partia nie korzysta na ich sprzeciwie. Oddolny bunt nie powoduje politycznego trzęsienia ziemi, gdyż w miastach postrzegany jest jak rodzaj happeningu. Sytuacja zmieni się dopiero, gdy liderzy protestu wkroczą na polityczną scenę lub zawrą sojusz z którąś z formacji.
Kto zagospodaruje politycznie niezadowolenie rolników? O tym pisze Mariusz Staniszewski w swoim tekście
Zielony Ład to wyrok dla nas wszystkich
Z kolei Adrian Siwek konstatuje, że radykalna polityka klimatyczna uderza nie tylko w rolników. Skrajne pomysły wcielane w życie w ramach tej krucjaty mogą oznaczać koniec wielu europejskich branż. Uderzą one w nas wszystkich także poprzez ograniczenia związane z samochodami, lotami czy też nakładanie kar za zatruwanie środowiska podczas ogrzewania własnego domu – twierdzi nasz autor.
Wszystkie pułapki naszej prawicy
– W Europe Zachodniej kazus Prawa i Sprawiedliwości nie mieści się w żadnych kategoriach badawczych, najchętniej wpisuje się tę partię do grona prawicowych populistów, ale paradoksalnie PiS było w swoich korzeniach raczej establishmentową formacją – mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Wielki eksperyment płacowy w Chorwacji
O dużych podwyżkach sektora publicznego w Chorwacji pisze Jan Muś, który zaproponowaną reformę płac nazywa gargantuicznym wyzwaniem liberalnego rządu Andreja Plenkovicia. Reforma ma objąć prawie ćwierć miliona pracowników i urzędników, a przecież sama Chorwacja liczy niespełna 5 milionów mieszkańców. Wydaje się, że faktycznie może to być trudne, ale warte śledzenia zadanie bałkańskiego kraju.
Kawał historii „Tygodnika Solidarność”
W naszej nowej rubryce przypominamy wydanie „TS” z 7 marca 2003 r., czasów rządu SLD z PSL-em, 20 proc. bezrobocia i początków afery Rywina. Warto sobie przypomnieć te czasy dla przypomnienia, jaką drogę przebyliśmy jako państwo od tego czasu.
Witamy kolejnego autora na łamach „TS”
Kolejne nowe świetne pióro na pokładzie naszego tygodnika. To Wojciech Stanisławski – jeden z najlepszych w Polsce znawców tematyki literackiej. Dla naszych czytelników będzie od teraz trzymał rękę (i ucho) blisko pulsu polskiej kultury. Czytajcie Stanisławskiego, czytajcie Tysola!
Prenumerata
Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>