Czy w Polsce można produkować bimber na własny użytek? Prawnik odpowiada
Odpowiedź: Bimber, nazywany także „samogonem”, „okowitą” czy „księżycówką”, od lat budzi kontrowersje w Polsce. Mimo że w niektórych krajach produkcja alkoholu na własny użytek jest dozwolona, w Polsce przepisy dotyczące tego zagadnienia są bardzo restrykcyjne. Myślę, że postawione przez Pana pytanie, czy produkcja bimbru w Polsce jest legalna i czy można go wytwarzać na użytek własny, nurtuje niejedną osobę. Odpowiedź nie pozostawia jednak złudzeń – w Polsce produkcja alkoholu etylowego, w tym bimbru, jest ściśle regulowana i w wielu przypadkach zabroniona.
Regulacje
Odnosząc to do przepisów, wyjaśniam, że w Polsce produkcję alkoholu etylowego reguluje kilka kluczowych aktów prawnych. Najważniejszym z nich jest ustawa z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Zgodnie z przepisami tej ustawy produkcja alkoholu etylowego bez odpowiednich zezwoleń jest w Polsce nielegalna. Ustawa jasno określa, że zarówno produkcja, jak i przetwarzanie alkoholu etylowego wymagają zezwolenia, które jest wydawane przez właściwe organy państwowe. Dlatego nie stosując się do powyższego, można „ściągnąć” na siebie kłopoty. Według art. 12a ustawy ten, kto bez wymaganego wpisu do rejestrów wyrabia, oczyszcza, skaża lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast ten, kto dopuszcza się powyższego czynu, jeżeli czyn ten dotyczy alkoholu etylowego lub wyrobów tytoniowych znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Czytaj również: Wielka ucieczka kapitału z Polski: dlaczego wielki biznes opuszcza nasz kraj?
Niemiecka kolej nad przepaścia: Deutche Bahn ma kolosalne straty i chce masowo zwalniać pracowników
Jasna odpowiedź
Odpowiedź na pytanie: czy można produkować bimber na własny użytek, jest chyba oczywista. W naszym kraju bez uzyskania stosownych pozwoleń, produkcja bimbru – nawet na własne potrzeby i w niewielkich ilościach – jest zabroniona. Za nielegalną produkcję alkoholu etylowego w Polsce grożą poważne sankcje prawne, o czym pisałem powyżej. Ponadto, sąd może orzec przepadek rzeczy stanowiącej przedmiot przestępstwa albo służących lub przeznaczonych do jego popełnienia, choćby nie były własnością sprawcy. Osoby, które chcą legalnie produkować alkohol etylowy, muszą spełnić wiele wymagań prawnych i administracyjnych, niezbędne jest uzyskanie stosownych zezwoleń oraz spełnienie wszystkich wymogów prawnych dotyczących produkcji alkoholu. Jeden z wymogów to brak zaległości wobec Skarbu Państwa, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ustawa dokładnie określa zasady i warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu alkoholu etylowego i jego skażania. Produkcja alkoholu etylowego wymaga również zgłoszenia działalności gospodarczej związanej z wytwarzaniem alkoholu.