Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela


 

POLECANE
Nowy przywilej władzy. Ministrowie nie poniosą konsekwencji z ostatniej chwili
Nowy przywilej władzy. Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Rząd Donalda Tuska zamierza złożyć kontrowersyjny projekt ustawy. Wysocy rangą urzędnicy nie będą musieli zgłaszać darowizny, jeśli ta nie przekroczy 1075 zł.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę wieczorem wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem dla północnych części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Prognozowany jest wiatr osiągający w porywach do 100 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywać od czwartku do soboty.

Wybory prezydenckie w USA. Trump przybył na wiec śmieciarką z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w USA. Trump przybył na wiec śmieciarką

Donald Trump w trakcie swojej kampanii wyborczej wpadał na wiele intrygujących pomysłów. Jednym nich było "sprzedawanie" frytek w sieci McDonald's. Teraz na swój sposób odpowiedział na słowa prezydenta USA Joe Bidena.

Zapad 2025. Białoruskie manewry przy granicy z Polską z ostatniej chwili
Zapad 2025. Białoruskie manewry przy granicy z Polską

We wrześniu przyszłego roku Białoruś zamierza przeprowadzić ćwiczenia wojskowe z udziałem wojsk z krajów należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. 

Zandberg: Jesteśmy gotowi wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich polityka
Zandberg: Jesteśmy gotowi wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich

Lider Razem Adrian Zandberg zadeklarował w rozmowie z "Super Expressem", że wystawienie kandydata w wyborach prezydenckich przez jego ugrupowanie jest sprawą oczywistą. Uchylił się od odpowiedzi, czy sam będzie kandydował.

Twórca Red is Bad już w Polsce. Noc spędził na dołku z ostatniej chwili
Twórca Red is Bad już w Polsce. Noc spędził "na dołku"

Po północy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przewieźli zatrzymanego Pawła S. do Katowic - przekazał w czwartek Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA.

TVN uderza w Szymona Hołownię: Nieudany projekt gorące
TVN uderza w Szymona Hołownię: "Nieudany projekt"

TVN24 wyemitował reportaż Marka Osiecimskiego - "Hamlet bez scenariusza". Materiał uderza w byłą gwiazdę TVN, obecnie lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

Ważne zmiany w ustawie o rencie socjalnej. Jest decyzja Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
Ważne zmiany w ustawie o rencie socjalnej. Jest decyzja Andrzeja Dudy

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP w środę wieczorem, 29 października 2024 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw.

UE nakłada cła na chińskie auta elektryczne. Jest odpowiedź Pekinu z ostatniej chwili
UE nakłada cła na chińskie auta elektryczne. Jest odpowiedź Pekinu

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji UE o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 proc. na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

REKLAMA

Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela



 

Polecane
Emerytury
Stażowe