Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki tylko u nas
"Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki"

Niniejszy skrócony opis o wyjątkowo bliskiej mi Osobie, rozpocznę od rozważania o charakterze filozoficznym. Przedziwną bowiem refleksję wywołał we mnie artykuł Szymona Laksa Gry oświęcimskie. Autor przeżył obóz KL Auschwitz, i tak to uzasadnia: [...] Uszedłem z życiem. Czemu to zawdzięczam? Nie musiałem wyzbyć się ani jednej pospolitej cnoty ludzkiej, a przecież przetrwałem. Nie ulega dla mnie kwestii, że zawdzięczam to nieskończonej ilości cudów, a również, może przede wszystkim, zetknięciu się z kilkoma rodakami, obdarzonymi ludzką twarzą i ludzkim sercem. A było tego zastraszająco mało. Dokoła nas toczyła się między więźniami bezustanna, zaciekła walka o zwierzęcy byt, o kromkę chleba, o ogarek papierosa, o nożyk do golenia, o proszek aspiryny, o igłę i nici, o łyk wody pitnej.

Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny polityka
Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny

Ukraina chce szybkiego i sprawiedliwego pokoju, ale jeśli zaczynamy rozmawiać o suwerennych terytoriach, to format staje się przedłużeniem wojny, czego chce Rosja - oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski komentując doniesienia, że amerykański plan pokojowy przewiduje przekazanie Rosji okupowanych ziem ukraińskich.

Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło z ostatniej chwili
Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło

22 kwietnia urodziny obchodzi premier Donald Tusk. To, jakie emocje rozpala lider KO, dobitnie widać w związku z wpisem portalu Onet.pl na platformie X.

Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. Zgodnie z zapowiedzią... polityka
Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. "Zgodnie z zapowiedzią..."

"Państwo też mogą włączyć się w kampanię" – pisze na platformie X Jarosław Kaczyński, udostępniając wymowne zdjęcie swojego ogrodzenia.

Król Europy abdykował. Woli być w menu tylko u nas
Król Europy abdykował. Woli być w menu

E3 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania - przyp. red.) są przy stole i robimy to z europejską ambicją - powiedział anonimowo francuski dyplomata pewnemu dużemu zachodniemu medium, komentując udział Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w rozmowach z Amerykanami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej i sposobów jej zakończenia. W Paryżu w ubiegłym tygodniu byli też Ukraińcy.

Financial Times: Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie z ostatniej chwili
"Financial Times": Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie

Władimir Putin proponuje wstrzymanie inwazji na Ukrainę wzdłuż obecnej linii frontu - podał we wtorek po południu serwis internetowy dziennika "Financial Times".

Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu

Prezydent Donald Trump uda się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dniach 13-16 maja - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Wcześniej Trump przybędzie na pogrzeb papieża Franciszka.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier tylko u nas
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Agencja ratingowa Fitch Rating przyznała Węgrom wartość BBB minus już w zeszłym roku. Teraz Standard & Poor's oceniła kredytowanie Węgier podobnie, ale dodając do tego negatywną perspektywę na przyszłość.

Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar

Ponad 20 osób zginęło we wtorek, kiedy terroryści otworzyli ogień do turystów zwiedzających popularną dolinę w okolicy miasta Pahalgam w stanie Dżammu i Kaszmir - przekazała agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała z ostatniej chwili
Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała

"Po 30 latach pracy w sądownictwie – nienagannej – doczekałam się zarzutów dyscyplinarnych jak u Kafki" – pisze na platformie X przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

REKLAMA

Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe