Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska

- Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej - mówi w rozmowie z Moniką Rutke uczestniczący ochotniczo w zabezpieczaniu Wrocławia przed skutkami powodzi wolontariusz Piotr Przybysławski.
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz / (ad) PAP/Krzysztof Ćwik

Monika Rutke: W jaki sposób włączył się pan w pomoc w ratowaniu swojego miasta?

Piotr Przybysławski, wrocławianin, wolontariusz: W poniedziałek czy nawet w niedzielę, jak było wiadomo, że już idzie  wielka woda, miasto ogłosiło, że koordynacją całej pracy wolontariuszy zajmie się jakiś Wrocławskie Centrum Integracji społecznej, organizacja miejska utrzymywana z pieniędzy samorządowych. Oni tam zamieścili faktycznie jakiś formularz, na który się wysyłało zgłoszenie.

 

"Brak reakcji"

Wypełnił pan ten formularz i wysłał?

Tak zrobiłem to właśnie albo w niedzielę albo w poniedziałek rano.

I co? Zero reakcji, dopiero bodajże, poczekaj, mamy czwartek, to we wtorek, wieczorem, pierwszą informację, jaką rzucili, to że jest potrzebna pomoc na Marszowicach.

Gdy było wcześniej, praca była w bardzo wielu miejscach w Wrocławiu, a przede wszystkim pod Wrocławiem, w wioskach, które się znajdują przy nurcie Odry. To właśnie te wioski były pozalewane w czasie powodzi w 1997 roku i tam było mnóstwo roboty. Tylko, że tam ludzie organizowali się sami. Pojechałem do Trestna  pod Wrocławiem, i tam pracowali na wałach tylko mieszkańcy i Ochotnicza Straż Pożarna Miejscowa. To była taka oddolna zupełnie organizacja, choć mimo to wszystko działało fenomenalnie.

Jak to wyglądało?

No bo wiadomo, jeden tam jakiś mieszkaniec ma koparkę, inny ma busa, wiesz, kobiety robiły jedzenie, roznosiły wodę, jakaś pizzeria przywiozła cały auto, pizzę za darmo, wiesz, wszystko działało świetnie, ale zero służb. Zero jakiejkolwiek pomocy służb, żadnego wojska, WOT-u, nic. I  wiem, że podobnie sytuacja wyglądała było wszystkich tych miejscowościach, które są pod Wrocławiem przy Odrze.

Czyli brak wsparcia służb?

Po prostu ludzie się sami organizują, działa to świetnie, bo taka oddolna organizacja, w małych zwłaszcza wioskach, gdzie wszyscy się znają, działa świetnie.

We Wrocławiu całe siły zostały rzucone na Marszowice. Marszowice to jest taka dzielnica, w której szczerze ja pierwszy raz w życiu chyba tam byłem. Ona nie leży przy Odrze, tylko  przy Bystrzycy. Bystrzyca zaczęła wcześniej wzbierać, bo tam zrzucali wodę ze zbiornika w Mietkowie, właśnie do Bystrzycy. To jest jeden z dopływów Odry i ona zaczęła już faktycznie dwa dni temu się podnosić.

 

"Ludzie nie wiedzieli co robić"

W jakich okolicznościach znalazł się pan jako wolontariusz właśnie na Marszowicach?

Pojechałem tam we wtorek, po tym  jak to Wrocławskie Centrum Integracji, wrzuciło informację, że właśnie tam jest potrzebna pomoc. to była chyba dziesiąta w nocy. Dopiero co wróciłem do domu właśnie z tego Tresna, ale zdecydowałem się jednak pojechać i pomóc więc wsiadłem na skuter i pojechałem.  Przejeżdżam obok, patrzę, a tam takie osiedle wypasionych domów, takie deweloperskie, nowiutkie domy. Typowa bogata dzielnica.

Gdy dojechałem na wyznaczone miejsce zobaczyłem, co tam się dzieje.

Czyli co tam się działo?

Bardzo dużo ludzi. Połowa z nich stoi i nie ma co robić. Jest wojsko, straż - wszystkie możliwe służby. Potem w gazetach czytałem że tam samych żołnierzy pięciuset pracowało. Do tego straż pożarna, mnóstwo sprzętu, samochody ciężarowe, terenowe, quady, łodzie. Kuchnie polowe, stoły, ławy, wszystko.

To chyba dobrze, że tak świetnie to było zorganizowane?

Gdybym wcześniej nie widział, jak ludzie własnymi środkami bronią swoich dobytków w podwrocławskich wsiach, to pewnie bym pomyślał, że tak skutecznie działa ta pomoc w naszej okolicy. No ale widziałem a własne oczy, że tak wysoki standard obejmuje to konkretne miejsce. Wszędzie tu dookoła Wrocławia to po prostu, mają na tyle mają możliwości technicznych, że stać ich co najwyżej na worki i piach. Więc worki, piach i podwyższają te wały. A tutaj całe wały są wyłożone folią i agrowłókniną. I z tego co mi wiadomo, to tylko tam są zrobione w ten sposób.

No i mnie to bardzo zastanowiło, dlaczego, tam są rzucone takie siły.

 

"Pokazówka dla Tuska"

Może to jest związane z jakąś uzasadnioną strategią ochrony miasta?

Zacząłem zgłębiać temat. Oczywiście na pomoc przychodzi internet. W którym można znaleźć dużo komentarzy. Okazuje się, że na tym osiedlu, to się nazywa Osiedle Malownicze, mieszka wiceprezydent, były wiceprezydent i wielu ważnych urzędników z ratusza.

Czy Marszowice to to miejsce, które mogliśmy oglądać w telewizji podczas wizytacji premiera Tuska?

Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej.

No ale wczoraj media podawały informację, że właśnie Bystrzyca wylała we Wrocławiu?

Tak, dopiero wczoraj zaczęło wylewać na tej Bystrzycy tylko po drugiej stronie rzeki. Bo po lewej stronie rzeki są Marszowice, a po drugiej stronie Swojczyce. Bo już po drugiej stronie rzeki takiego zaangażowania w ochronę przed zalaniem nie było. 

Chce pan powiedzieć, że pomimo wylania rzeki nie było tam służb?

Na Swojczycach dopiero wczoraj rzucono wojsko, bo zaczęło tam wylewać. Jednak wcześniej nie było takiego zaangażowania służb jak po stronie Marszowic.  

 

Jak pomagać

Był pan na wałach, rozmawiał z ludźmi, śledzi pan te grupy internetowe - to jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, właśnie jeżeli mówimy o tych miejscowościach podwrocławskich? 

Myślę, że jeśli chodzi o pomoc przy wałach, to oni  się tam już zorganizowali. Naprawdę świetnie dają sobie radę sami. Tam są patrole całodobowe. Patrole, które chodzą po Wałach i sprawdzają, czy nie przeciekają. Szkoły są zamknięte,w  całej gminie Długołęka. Tam są od dwóch czy trzech dni szkoły zamknięte. Myślę, że najlepiej szukać informacji na temat potrzeb na internetowych lokalnych grupach, bo sytuacja jest dynamiczna.


 

POLECANE
Ważny komunikat PSG dla powodzian z ostatniej chwili
Ważny komunikat PSG dla powodzian

Polska Spółka Gazownictwa zaapelowała w sobotę do powodzian, aby nie podejmowali samodzielnych prób odkręcania kurków głównych gazu. Zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do ich lokali tam, gdzie jest to możliwe.

Bardzo smutno. Nie żyje wybitny aktor dubbingowy z ostatniej chwili
"Bardzo smutno". Nie żyje wybitny aktor dubbingowy

W wieku 99 lat odszedł David Graham – jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów brytyjskiej telewizji. W piątek, 20 września, świat pożegnał aktora, który przez dekady czarował widzów swoim niezwykłym talentem. Informację o jego śmierci potwierdził Jamie Anderson, syn twórcy kultowego serialu „Thunderbirds”, w którym Graham odegrał jedną ze swoich najbardziej pamiętnych ról.

Jest strach. Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza” z ostatniej chwili
"Jest strach". Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza”

Aktorka Patricia Kazadi zabrała głos vs. popularnego serialu "Ranczo". Nie ukrywa, że pewne kwestie ostatnio ją niepokoją. Dodała również, same początki na planie serialu wspomina bardzo miło.

Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu z ostatniej chwili
Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu

Sondaż SW Research dla rp.pl ukazał, jak Polacy oceniają reakcję rządu Donalda Tuska na powódź, która nawiedziła południową Polskę. W wyniku intensywnych opadów spowodowanych przez niż genueński Boris, wiele miast i wsi zostało zalanych, a straty liczone są w miliardach złotych.

Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały tylko u nas
Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały

To niewiarygodne, co tutaj się działo. Wszyscy jesteśmy w takich emocjach. To były dwie doby ciężkiej pracy. Wystarczyło kilka apeli w mediach społecznościowych, a do Trestna zaczęli przyjeżdżać ludzie, którzy nie pytając o nic, rzucali się na pomoc. Łapali za łopaty, przerzucali worki. Kobiety, mężczyźni. Tutaj nawet dzieci pomagały - opowiada o walce o swoją wieś jej sołtys Beata Dolejsz.

Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska tylko u nas
Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska

- Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej - mówi w rozmowie z Moniką Rutke uczestniczący ochotniczo w zabezpieczaniu Wrocławia przed skutkami powodzi wolontariusz Piotr Przybysławski.

Rzecznik IMGW pogrąża Tuska w programie na żywo na antenie neo TVP Info [VIDEO] wideo
Rzecznik IMGW pogrąża Tuska w programie na żywo na antenie neo TVP Info [VIDEO]

Rzecznik IMGW jasno wyjaśnił, że premier Donald Tusk bagatelizował zagrożenie powodziowe wbrew danym instytutu.

Powodzie w Polsce: aresztowano szabrownika z ostatniej chwili
Powodzie w Polsce: aresztowano szabrownika

Komenda Główna Policji przekazała w sobotę, że doszło do kolejnego przypadku kradzieży mienia na terenie powodziowym (woj. dolnośląskie), a 42-latek, który się tego dopuścił, został już zatrzymany i trafi przed sąd.

Minister finansów Tuska obiecał pomoc powodzianom. Nie takiej reakcji się spodziewał polityka
Minister finansów Tuska obiecał "pomoc" powodzianom. Nie takiej reakcji się spodziewał

Propozycja pomocowa ministra finansów Andrzeja Domańskiego nie przypadła do gustu internautom.

Uwaga: wysoka fala zmierza do województwa lubuskiego z ostatniej chwili
Uwaga: wysoka fala zmierza do województwa lubuskiego

Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem – powiedział w sobotę rano wojewoda Marek Cebula. Przedstawił też wstępny raport zniszczeń w Szprotawie, gdzie doszło do zalania 71 budynków.

REKLAMA

Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska

- Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej - mówi w rozmowie z Moniką Rutke uczestniczący ochotniczo w zabezpieczaniu Wrocławia przed skutkami powodzi wolontariusz Piotr Przybysławski.
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz / (ad) PAP/Krzysztof Ćwik

Monika Rutke: W jaki sposób włączył się pan w pomoc w ratowaniu swojego miasta?

Piotr Przybysławski, wrocławianin, wolontariusz: W poniedziałek czy nawet w niedzielę, jak było wiadomo, że już idzie  wielka woda, miasto ogłosiło, że koordynacją całej pracy wolontariuszy zajmie się jakiś Wrocławskie Centrum Integracji społecznej, organizacja miejska utrzymywana z pieniędzy samorządowych. Oni tam zamieścili faktycznie jakiś formularz, na który się wysyłało zgłoszenie.

 

"Brak reakcji"

Wypełnił pan ten formularz i wysłał?

Tak zrobiłem to właśnie albo w niedzielę albo w poniedziałek rano.

I co? Zero reakcji, dopiero bodajże, poczekaj, mamy czwartek, to we wtorek, wieczorem, pierwszą informację, jaką rzucili, to że jest potrzebna pomoc na Marszowicach.

Gdy było wcześniej, praca była w bardzo wielu miejscach w Wrocławiu, a przede wszystkim pod Wrocławiem, w wioskach, które się znajdują przy nurcie Odry. To właśnie te wioski były pozalewane w czasie powodzi w 1997 roku i tam było mnóstwo roboty. Tylko, że tam ludzie organizowali się sami. Pojechałem do Trestna  pod Wrocławiem, i tam pracowali na wałach tylko mieszkańcy i Ochotnicza Straż Pożarna Miejscowa. To była taka oddolna zupełnie organizacja, choć mimo to wszystko działało fenomenalnie.

Jak to wyglądało?

No bo wiadomo, jeden tam jakiś mieszkaniec ma koparkę, inny ma busa, wiesz, kobiety robiły jedzenie, roznosiły wodę, jakaś pizzeria przywiozła cały auto, pizzę za darmo, wiesz, wszystko działało świetnie, ale zero służb. Zero jakiejkolwiek pomocy służb, żadnego wojska, WOT-u, nic. I  wiem, że podobnie sytuacja wyglądała było wszystkich tych miejscowościach, które są pod Wrocławiem przy Odrze.

Czyli brak wsparcia służb?

Po prostu ludzie się sami organizują, działa to świetnie, bo taka oddolna organizacja, w małych zwłaszcza wioskach, gdzie wszyscy się znają, działa świetnie.

We Wrocławiu całe siły zostały rzucone na Marszowice. Marszowice to jest taka dzielnica, w której szczerze ja pierwszy raz w życiu chyba tam byłem. Ona nie leży przy Odrze, tylko  przy Bystrzycy. Bystrzyca zaczęła wcześniej wzbierać, bo tam zrzucali wodę ze zbiornika w Mietkowie, właśnie do Bystrzycy. To jest jeden z dopływów Odry i ona zaczęła już faktycznie dwa dni temu się podnosić.

 

"Ludzie nie wiedzieli co robić"

W jakich okolicznościach znalazł się pan jako wolontariusz właśnie na Marszowicach?

Pojechałem tam we wtorek, po tym  jak to Wrocławskie Centrum Integracji, wrzuciło informację, że właśnie tam jest potrzebna pomoc. to była chyba dziesiąta w nocy. Dopiero co wróciłem do domu właśnie z tego Tresna, ale zdecydowałem się jednak pojechać i pomóc więc wsiadłem na skuter i pojechałem.  Przejeżdżam obok, patrzę, a tam takie osiedle wypasionych domów, takie deweloperskie, nowiutkie domy. Typowa bogata dzielnica.

Gdy dojechałem na wyznaczone miejsce zobaczyłem, co tam się dzieje.

Czyli co tam się działo?

Bardzo dużo ludzi. Połowa z nich stoi i nie ma co robić. Jest wojsko, straż - wszystkie możliwe służby. Potem w gazetach czytałem że tam samych żołnierzy pięciuset pracowało. Do tego straż pożarna, mnóstwo sprzętu, samochody ciężarowe, terenowe, quady, łodzie. Kuchnie polowe, stoły, ławy, wszystko.

To chyba dobrze, że tak świetnie to było zorganizowane?

Gdybym wcześniej nie widział, jak ludzie własnymi środkami bronią swoich dobytków w podwrocławskich wsiach, to pewnie bym pomyślał, że tak skutecznie działa ta pomoc w naszej okolicy. No ale widziałem a własne oczy, że tak wysoki standard obejmuje to konkretne miejsce. Wszędzie tu dookoła Wrocławia to po prostu, mają na tyle mają możliwości technicznych, że stać ich co najwyżej na worki i piach. Więc worki, piach i podwyższają te wały. A tutaj całe wały są wyłożone folią i agrowłókniną. I z tego co mi wiadomo, to tylko tam są zrobione w ten sposób.

No i mnie to bardzo zastanowiło, dlaczego, tam są rzucone takie siły.

 

"Pokazówka dla Tuska"

Może to jest związane z jakąś uzasadnioną strategią ochrony miasta?

Zacząłem zgłębiać temat. Oczywiście na pomoc przychodzi internet. W którym można znaleźć dużo komentarzy. Okazuje się, że na tym osiedlu, to się nazywa Osiedle Malownicze, mieszka wiceprezydent, były wiceprezydent i wielu ważnych urzędników z ratusza.

Czy Marszowice to to miejsce, które mogliśmy oglądać w telewizji podczas wizytacji premiera Tuska?

Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej.

No ale wczoraj media podawały informację, że właśnie Bystrzyca wylała we Wrocławiu?

Tak, dopiero wczoraj zaczęło wylewać na tej Bystrzycy tylko po drugiej stronie rzeki. Bo po lewej stronie rzeki są Marszowice, a po drugiej stronie Swojczyce. Bo już po drugiej stronie rzeki takiego zaangażowania w ochronę przed zalaniem nie było. 

Chce pan powiedzieć, że pomimo wylania rzeki nie było tam służb?

Na Swojczycach dopiero wczoraj rzucono wojsko, bo zaczęło tam wylewać. Jednak wcześniej nie było takiego zaangażowania służb jak po stronie Marszowic.  

 

Jak pomagać

Był pan na wałach, rozmawiał z ludźmi, śledzi pan te grupy internetowe - to jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, właśnie jeżeli mówimy o tych miejscowościach podwrocławskich? 

Myślę, że jeśli chodzi o pomoc przy wałach, to oni  się tam już zorganizowali. Naprawdę świetnie dają sobie radę sami. Tam są patrole całodobowe. Patrole, które chodzą po Wałach i sprawdzają, czy nie przeciekają. Szkoły są zamknięte,w  całej gminie Długołęka. Tam są od dwóch czy trzech dni szkoły zamknięte. Myślę, że najlepiej szukać informacji na temat potrzeb na internetowych lokalnych grupach, bo sytuacja jest dynamiczna.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe