XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda


 

POLECANE
Emmanuel Macron przyjedzie do Warszawy polityka
Emmanuel Macron przyjedzie do Warszawy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Warszawę w czwartek – przekazał we wtorek premier Donald Tusk. Francuski prezydent ma przekazać szczegóły rozmowy z Donaldem Trumpem oraz Wołodymyrem Zełenskim.

Polska dołączy do krajów ograniczających prawo do azylu z ostatniej chwili
Polska dołączy do krajów ograniczających prawo do azylu

Za tydzień będziemy przyjmowali nasz projekt dotyczący ograniczenia przyjmowania wniosków o azyl, o którym tak było głośno - powiedział we wtorek przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Donald Tusk.

Wiadomości
Morze Bałtyckie kluczem do rozwoju i bezpieczeństwa Polski – zaproszenie na konferencję w Domu Trójmorza

Już 13 grudnia 2024 roku w warszawskim Domu Trójmorza odbędzie się konferencja pod tytułem „Morze Bałtyckie jako klucz do bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego Polski i Unii Europejskiej”. Wydarzenie organizowane przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Fundację Polska Wielki Projekt ma na celu omówienie roli Bałtyku w kontekście strategicznych interesów Polski i UE.

Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie tylko u nas
Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie

Ostatni tydzień zaowocował wieloma wydarzeniami. Wszystkie z nich zasługują na poważny komentarz. W Syrii zawalił się 50-letni reżim Asadów. Odszedł tyran, wpływy rosyjskie zmalały w regionie. Jednak przyszłość Syrii nie jest jasna. To składanka narodów, religii, skrajnych sił politycznych i poletko rozgrywki Rosji, Iranu, Turcji, Wielkiej Brytanii, USA i państw arabskich z regionu. Najpierw będzie chaos, a potem…

Koalicja prze do likwidacji CBA. Tusk: Rozpleniło się tam zło z ostatniej chwili
Koalicja prze do likwidacji CBA. Tusk: Rozpleniło się tam zło

We wtorek po godz. 12.00 rząd rozpoczął obrady, podczas których zajmie się m.in. projektem likwidującym CBA.

Spółki Skarbu Państwa hojnie wspomogły WOŚP. Media dotarły do dokumentów Wiadomości
Spółki Skarbu Państwa hojnie wspomogły WOŚP. Media dotarły do dokumentów

"Spółki Skarbu Państwa i związane z nimi fundacje były najhojniejszymi donatorami zbiórki prowadzonej przez fundację Owsiaka dla powodzian" – pisze serwis niezalezna.pl.

Nie żyje popularna influencerka. Zamiast pomóc ludzie robili jej zdjęcia Wiadomości
Nie żyje popularna influencerka. Zamiast pomóc ludzie robili jej zdjęcia

Media obiegły smutne wiadomości. Nie żyje popularna influencerka Dominique Brown. Zaledwie 34-letnia kobieta zmarła nagle w wyniku reakcji alergicznej. Świadkowie zajścia odmówili jej pomocy.

Sprawa ekshumacji na Wołyniu. Ukraina stawia warunki? gorące
Sprawa ekshumacji na Wołyniu. Ukraina stawia warunki?

O działaniach rządu, które łączy się z ewentualnym rozpoczęciem ekshumacji na Wołyniu, informuje dzisiaj "Newsweek".

Syria: Izraelskie wojsko jest już na przedmieściach Damaszku Wiadomości
Syria: Izraelskie wojsko jest już na przedmieściach Damaszku

Izraelskie wojsko przekroczyło granicę strefy buforowej z Syrią i dotarło na odległość ok. 25 km od stolicy tego kraju, Damaszku – podał we wtorek Reuters, powołując się na źródła regionalne i syryjskie. Rzecznik armii Izraela twierdzi, że jej siły nie opuściły strefy buforowej.

Dramat na strzelnicy. Policjant trafił kobietę w głowę z ostatniej chwili
Dramat na strzelnicy. Policjant trafił kobietę w głowę

Podczas rutynowych ćwiczeń na strzelnicy, które odbywały się w miejscowości Nibork Drugi w woj. warmińsko-mazurskim, pocisk wystrzelony przez policjanta trafił w głowę przechodzącą nieopodal kobietę.

REKLAMA

XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda



 

Polecane
Emerytury
Stażowe