Termomodernizacja - koszty czy inwestycja?
Temat transformacji energetycznej w Polsce jest bardzo żywy, bo przez ostatnie dekady niewiele się w tym obszarze działo. Dziś, gdy polityka klimatyczna UE puka do naszych drzwi i okien, musimy podjąć działania. W jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o termomodernizację budynków w Polsce? Aleksandra Stępniak w Velux Polska mówiła o tym, jak dużo zaległości musimy nadrobić:
W Europie modernizujemy poniżej 1% budynków rocznie. Żeby osiągnąć cele polityki klimatycznej i cele dekarbonizacji sektora, powinniśmy to potroić i modernizować 3% budynków rocznie. W Polsce około 70% budynków ma niewystarczający poziom efektywności energetycznej, więc powinny zostać poddane modernizacji. Długoterminowa strategia renowacji budynków, czyli strategiczny dokument, który określa mapę drogową renowacji, mówi o ponad 7,5 miliona budynków do modernizacji do 2050 roku. Długa droga przed nami i musimy zdecydowanie przyspieszyć, żeby te cele osiągnąć.
- stwierdza Aleksandra Stępniak.
Czy Polaków stać na termomodernizację?
Tylko czy Polaków stać na tak kosztowne modernizacje swoich domów? Czy przeciętny Jan Kowalski jest w stanie wydać kilkaset tysięcy złotych na termomodernizację? Ekspertka podkreśla, że powinniśmy na tę sprawę patrzeć nie przez pryzmat jednorazowego, dużego kosztu, a jako inwestycję, która się zwróci.
Poprawa efektywności energetycznej powinna być rozpatrywana jako inwestycja, a nie koszt. Poprawiając tę efektywność energetyczną w przyszłości, zmniejszamy sobie rachunki za energię. Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne całego kraju, bo budynki odpowiadają za 40% zużycia energii. To ma olbrzymi wpływ na to, w jaki sposób kształtujemy całą politykę energetyczną. Zmniejszamy też ubóstwo energetyczne, więc jest tu wiele zalet ekonomicznych.
- mówi i dodaje, że przygotowano zachęty i wsparcie finansowe do tego typu inwestycji.
W tej chwili są dostępne ogromne fundusze na tego typu działania. Są to fundusze unijne, czy to z programu „Feniks” czy z udostępnionych funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mamy rozpisane kilka programów dofinansowujących poprawę efektywności energetycznej w budynkach jedno i wielorodzinnych oraz w budynkach publicznych czy komercyjnych. Jest olbrzymi potencjał do dokonywania tych działań.
- podkreśla Aleksandra Stępniak z Velux Polska.
Cała rozmowa do odsłuchania w materiale VIDEO.