Polak współtworzy komputer kwantowy z milionem kubitów w Finlandii
Jakub Mrożek
Jakub Mrożek skończył University College London. Jego życie miało być uplecione dookoła grafenu i fizyki materii skondensowanej. Po studiach w Londynie przeniósł się na Oxford. Mówi mi, że tam spędził najpiękniejsze lata. To tam rozkochał się w świecie kwantowym. Na Uniwersytecie Oxfordzkim zaczął studia doktorskie w grupie wybitnego fizyka kwantowego prof. Arzhanga Ardavana, probujac zbudowac komputer kwantowy z organicznych molekuł paramagnetycznych. Po studiach uznał wyzszość obwodów nadprzewodzących i przeniósł się do Helsinek, aby zglębiać ich tajemnice jako inżynier kwantowy w zespole kalibracji IQM. Największego na naszym kontynencie producenta komputerów kwantowych. Obecnie jest jedną z osób, która realizuje tam jeden z najbardziej przełomowych celów współczesnej nauki: stworzenie do 2033 roku najpotężniejszej maszyny na Ziemi. Uniwersalnego komputera kwantowego. Komputera, którego próg błędu wyniesie jeden do miliona!
Odwiedziłem Helsinki, by na własne oczy zobaczyć to, co tam tworzą. Dotknięcie komputerów kwantowych, usłyszenie jak pracują maszyny które stanowią pomost pomiędzy dwoma światami jest czymś wręcz magicznym. Rozmowę którą nagraliśmy z Jakubem polecam dziś każdemu. To moja pierwsza rozmowa, która w tak przystępny sposób tłumaczy czym są komputery kwantowe, jak się je tworzy, i co zmienią. Trzecim rozmówcą tej rozmowy jest komputer kwantowy, który znajduje się w tle kadru!
Kuba w tej chwili bada nowe bramki i operacje kwantowe. W wolnym czasie jeździ na rowerze i uwielbia tańczyć. To dlatego mówiąc o świecie kwantów używa metafor tańca. To piękny, chaotyczny taniec, który rodzi porządek wszechświata. Polecam te pół godziny rozmowy każdemu. Kuba, dziękuję!
Komputer kwantowy
Stworzenie komputera kwantowego z milionem kubitów i uczynienie go dobrem powszechnym, zmieni nasz świat. Tak jak w domu nie mamy dziś serwerów, tak nie będziemy mieć komputerów kwantowych. Będziemy mogli jednak wykorzystywać chmurę kwantową, by się z takimi komputerami łączyć. Wykorzystywać ich zasoby. Taka chmura już istnieje. I tak w przyszłości zasoby kwantowe podbiją świat. Tę przyszłość chcę odkryć tym materiałem.
Komputery kwantowe pomogą w tworzeniu skomplikowanych symulacji. Przykładem może być komputerowy model ludzkiego mózgu. Czyli 86 mld neuronów i bilionów łączących je synaps. Najbardziej genialne dzieło natury. Największa tajemnica ludzkiego organizmu. Dzięki takiej symulacji będzie można lepiej poznać mechanizmy leżące u podstaw takich schorzeń, jak depresja, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Na wirtualnym mózgu będzie też można przeprowadzać testy nowych leków. Fizycy potrzebują komputerów kwantowych do modelowania skomplikowanych, chaotycznych zjawisk zachodzących w świecie cząstek elementarnych. Symulowanie za pomocą komputerów kwantowych reakcji chemicznych da początek nowej dziedzinie, zwanej chemoinformatyką. To da nam zamknięty w maszynie komputera kwantowego, kontrolowany taniec cząstek.