Prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii, ale po sugestiach NSZZ "S" skieruje ją do TK w trybie kontroli następczej
"W dniu 24 grudnia 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw"
- poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta RP.
Solidarność zwracała uwagę na dyskryminacyjny charakter ustawy
Małgorzata Paprocka przekazała PAP, że nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie poddana kontroli przez TK z uwagi na wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Dodała, że w ich trakcie podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy i zaskoczenia obu stron tymi przepisami.
Organizacje pracowników, przede wszystkim Solidarność kładła nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK
- powiedziała Małgorzata Paprocka.
"Nie tak to miało wyglądać"
Nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia – wigilii Bożego Narodzenia – dniem wolnym od pracy. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Jednocześnie pracownik lub zatrudniony będzie mógł wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele.
Przypomnijmy, podczas grudniowych konsultacji w Pałacu Prezydenckim przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przekonywał, że projekt nowelizacji podczas procesu legislacyjnego nie był odpowiednio konsultowany.
Ten projekt przekreśla dorobek ostatnich lat dialogu społecznego w naszym kraju. Nie tak to miało wyglądać - ocenił wówczas Piotr Duda.
Podkreślił, że jest za wolną Wigilią, ale dla wszystkich pracowników.
- W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego
- dodał.
ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"