"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.


 

POLECANE
Joe Biden tuż przed końcem kadencji ułaskawił urzędników. Byli przeciwnikami Trumpa Wiadomości
Joe Biden tuż przed końcem kadencji ułaskawił urzędników. Byli przeciwnikami Trumpa

Prezydent Joe Biden w ostatnich godzinach przed zakończeniem kadencji, ułaskawi min. dr. Anthony'ego Fauciego, emerytowanego gen. Marka Milleya oraz członków komisji w Izbie Reprezentantów, która prowadziła postępowanie ws. ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. - To są wyjątkowe okoliczności i nie mogę w dobrej wierze nic nie robić - stwierdził w oświadczeniu amerykański przywódca.

Sąd zdecydował w sprawie byłego wicemarszałka woj. śląskiego Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie byłego wicemarszałka woj. śląskiego

Sąd Rejonowy w Częstochowie przedłużył w poniedziałek o kolejne dwa miesiące areszt byłego wicemarszałka woj. śląskiego i byłego wiceprezydenta Częstochowy Bartłomieja S., któremu prokuratura zarzuca korupcję.

Zwolnienia grupowe na Pomorzu. Produkcja przeniesiona do Niemiec i Rumunii Wiadomości
Zwolnienia grupowe na Pomorzu. Produkcja przeniesiona do Niemiec i Rumunii

W kwidzyńskiej fabryce kabli Plati mają miejsce grupowe zwolnienia. Powód? Przenoszenie działalności firmy do Niemiec i Rumunii. Pracy pozbawiono już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejnych 60 pracowników.

Rafał Trzaskowski obiecywał związki partnerskie i rzecznika praw zwierząt z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski obiecywał związki partnerskie i rzecznika praw zwierząt

Uzyskując poparcie Zielonych w wyborach na prezydenta w 2020 roku Rafał Trzaskowski zgodził się na aż 21 postulatów tej partii.

Sprzedaż TVN. Warner Bros. Discovery z ważną zgodą z ostatniej chwili
Sprzedaż TVN. Warner Bros. Discovery z ważną zgodą

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży przez Warner Bros. Discovery stacji telewizyjnej TVN, jednego z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie medium w Polsce. Ostatnio Warner Bros. Discovery otrzymał ważna zgodę.

Jest nowy sondaż prezydencki gorące
Jest nowy sondaż prezydencki

35 proc. dla Rafała Trzaskowskiego i 28,9 proc. dla Karola Nawrockiego – wynika z najnowszego sondażu wykonanego przez pracownię IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE? z ostatniej chwili
Lewica w popłochu! Elon Musk weźmie udział w sesji plenarnej PE?

Grupa ponad 30 posłów do Parlamentu Europejskiego wezwała przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę, aby zaprosiła miliardera Elona Muska na sesję plenarnej. Jednym z inicjatorów udziału miliardera w posiedzeniu PE jest polski eurodeputowany Dominik Tarczyński (PiS).

Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki polityka
Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w minioną niedzielę, na Rafała Trzaskowskiego głos oddałoby 37 proc. badanych, a na Karola Nawrockiego 27 proc. – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Zapnijmy pasy. Rusin przerażona prezydenturą Donalda Trumpa z ostatniej chwili
"Zapnijmy pasy". Rusin przerażona prezydenturą Donalda Trumpa

"Pierwsze decyzje nowego prezydenta USA już dziś, tuż po zaprzysiężeniu. Zapnijmy pasy" – pisze w mediach społecznościowych celebrytka Kinga Rusin, nie ukrywając swojego lęku przed polityką nowego prezydenta USA.

Wejdzie nowy podatek od ogrodzeń? Resort finansów wyjaśnia z ostatniej chwili
Wejdzie nowy podatek od ogrodzeń? Resort finansów wyjaśnia

Jak poinformował Business Insider od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenia zostały uznane za budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podatek – jak podkreśla portal – należy naliczać i płacić gminie lub miastu od ich wartości, według stawki 2 proc. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie.

REKLAMA

"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe