Wejdzie nowy podatek od ogrodzeń? Resort finansów wyjaśnia
Zmiany w ustawach
Do końca 2024 r. ogrodzenie było traktowane jako urządzenie budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, przez urządzenia budowlane należy rozumieć "urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki".
Tymczasem – jak alarmowały media – nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązująca od 1 stycznia 2025 r. zlikwidowała odesłanie do prawa budowlanego, natomiast wprowadziła definicję ogrodzenia jako budowli (art. 4 pkt. 22 załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
- "Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"
- Bezzębne sankcje? UE z rekordowym wolumenem rosyjskiego gazu
- "Rozliczenia PiS". Wiodące media zmuszone przez sąd do publikacji szeregu sprostowań
- Sąd zdecydował w sprawie byłego wicemarszałka woj. śląskiego
- Jest nowy sondaż prezydencki
Nowy podatek?
„Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń” - poinformowało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej. „Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej” - napisano w oświadczeniu.
„W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej” - dodano.
Resort wyjaśnia, że działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. „Taką działalnością w rozumieniu upol nie jest działalność leśna, tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym (art. 1a ust. 2 i art. 1a ust. 1 pkt 7 upol)” - podkreśla.
„Budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie” - dodaje zaznaczając, że nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. „Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie” - wyjaśnia podkreślając, iż „wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd”.