Sprzedaż TVN. Warner Bros. Discovery z ważną zgodą
Commissariaat voor de Media, holenderski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czasowo zwolnił –także w Polsce – platformę Max z wymaganego pułapu treści europejskich, a więc także polskich. W tym roku w ofercie serwisu streamingowego Warner Bros. Discovery nad Wisłą jedynie 20 proc. treści musi być wyprodukowanych w Europie.
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Mateusz Morawiecki nie został wpuszczony na wiec Trumpa? Poseł PiS ujawniła jak było naprawdę
- "Księżna Kate opuszcza Wielką Brytanię". Wyciekł sekret Pałacu Buckingham
- Solidarność w Waszyngtonie. Piotr Duda odwiedził Muzeum Holokaustu
- Muzyk kultowego zespołu w ciężkim stanie. Koncerty przełożone
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie, co z nim zrobi
- Powstał syntetyczny człowiek. "To jest absolutny geniusz inżynierii" [WIDEO]
Warner Bros. Discovery z ważną zgodą
Platforma Max działa na podstawie licencji wydanej w Holandii. Zgodnie z holenderskimi przepisami z 2008 roku, usługi medialne zarejestrowane w tym kraju, muszą oferować 30 proc. produkcji europejskich. Warunek ten jest trudno wypełnić graczom powiązanym z amerykańskim kapitałem, ale Commissariaat voor de Media czasowo zezwala na jego niewypełnianie.
Spółka Discovery Communications Benelux B.V. z Amsterdamu, która jest właścicielem licencji Max, ale także formalnym właścicielem TVN, wystąpiła do holenderskiego regulatora o czasowe zwolnienie z wymaganego pułapu europejskich produkcji. Wniosek dotyczył 17 europejskich rynków, w tym Polski.
Serwis streamingowy Warner Bros. Discovery zobowiązał się do tego żeby w 2025 roku 20 proc. treści udostępnianych w Max stanowiły produkcje europejskie. W 2026 roku ma to być już 25 proc., w 2027 28 proc. Tym samym przekroczenie pułapu 30 proc. będzie możliwe w roku 2028.
Max bez trudu mógłby oferować więcej treści wyprodukowanych w Polsce, a więc europejskich. Do biblioteki platformy trafiły przecież liczne produkcje TVN i Playera. Niektórych formatów nie ma w globalnym serwisie WBD, a są w Playerze. To na przykład "Dzień dobry TVN" czy starsze sezony wielu seriali czy programów.
Napięta atmosfera w TVN
wszystkie decyzje wokół Warner Bros. Discovery wywołują w TVN duże napięcie.
Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji, w którym odniosła się do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówi się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna. Ostatnio włoska agencja Ansa podała, że inwestycją w stację są zainteresowani także Media For Europe-Mediaset rodziny Berlusconich, grecka Antenna Group i francuski Canal+.