Karol Nawrocki nie wysłałby jako prezydent polskich żołnierzy na Ukrainę
![Karol Nawrocki Karol Nawrocki nie wysłałby jako prezydent polskich żołnierzy na Ukrainę](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135715/1739890208a7ba8322977023804eeb7b.jpg)
Koncepcja sił pokojowych na Ukrainie
Kraje europejskie są podzielone w sprawie koncepcji wysłania sił pokojowych na Ukrainę w ramach ewentualnej misji pokojowej. Francja, Niemcy, Dania i Hiszpania uznały, że dyskusja na temat wysłania wojsk jest przedwczesna. Gotowość do skierowania sił do tego kraju wyraził premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. Polski premier Donald Tusk wykluczył wysłanie polskich żołnierzy.
"Polski żołnierz powinien bronić granic Polski"
Nawrocki pytany o tę kwestię podczas konferencji prasowej w Legionowie, powiedział że "jako przyszły prezydent nie jest gotów do wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę".
Podkreślił, że polski żołnierz powinien bronić granic Polski, a to polscy przedsiębiorcy powinni pojechać wspierać odbudowę Ukrainy. "Jestem gotowy do tego oczywiście, aby wspierać logistycznie Ukrainę" - zadeklarował. Zaznaczył jednak, że Polska jest częścią sojuszy, przede wszystkim Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wszelkie decyzje w tej sprawie powinny zapadać w jego ramach i "odnosić się do linii negocjacyjnej".
Nawrocki podkreślił też, że zarówno Ukraina, jak i Polska powinny brać udział w ewentualnych rozmowach pokojowych.
- Były ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski ma już nową pracę. W Polsce
- Nowy sondaż parlamentarny. Znaczny wzrost jednej partii
- "Litości. Nie można tego słuchać". Burza po emisji programu TVN
- Niepokój fanów po ruchu właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- Ostatnia kopalnia w Polsce
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Nie żyje wieloletni poseł na Sejm. "Odszedł nagle"
- Scholz: Tusk wdroży pakt migracyjny
Negocjacje ws. Ukrainy bez Europy?
Działania nowej administracji USA budzą obawy europejskich przywódców przed tym, że wojna w Ukrainie zostanie zakończona na niekorzystnych warunkach dla zaatakowanego państwa. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ze strony amerykańskich polityków wybrzmiało, że Europy nie będzie przy stole negocjacyjnym dotyczącym zakończenia wojny. Wcześniej sekretarz obrony USA Pete Hegseth mówił m.in., że nierealne jest członkostwo Ukrainy w NATO oraz powrót tego kraju do granic sprzed 2014 r. (PAP)