Czy mogę sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Mam mieszkanie, na które zaciągnąłem kredyt hipoteczny już wiele lat temu. Spłacam go regularnie i nie mam żadnych zaległości. To bardzo małe mieszkanie, chciałbym więc je sprzedać i zamienić na większe. Niestety nie wiem, czy mogę to zrobić, skoro bank ma wpis w księdze wieczystej. Czy taka sprzedaż jest w ogóle możliwa i jak powinna wyglądać?
No właśnie, czy mogę sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Tak, sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest jak najbardziej możliwa i wbrew obiegowej opinii wcale nie należy do rzadkości. W praktyce każdego dnia dokonuje się transakcji sprzedaży nieruchomości, które są jeszcze częściowo spłacane. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i współpracy z bankiem.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Bezcenne znalezisko w Gdyni sprzed 1000 lat
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent
- Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji
- Sąd Najwyższy w Londynie wydał wyrok ws. definicji płci. Autorka „Harry’ego Pottera” skomentowała
- GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać
- "Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach
- Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu
Jak wygląda sprzedaż mieszkania z hipoteką?
Hipoteka jest formą zabezpieczenia kredytu, co oznacza, że bank ma pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich roszczeń w przypadku sprzedaży lub egzekucji nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie może takiego mieszkania sprzedać. Ale musi spłacić kredyt albo przed transakcją, albo w jej trakcie. Najczęściej dzieje się tak, że mamy do czynienia z tzw. spłatą z ceny sprzedaży. Kupujący przelewa część pieniędzy bezpośrednio na konto banku sprzedającego. Ta kwota wynosi tyle, ile aktualne zadłużenie, resztę zaś przekazuje sprzedającemu. Bank musi jednak wcześniej przygotować tzw. promesę, czyli pisemne oświadczenie, że po otrzymaniu konkretnej kwoty wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
Taki dokument ważny jest zwykle 30 dni i zawiera dokładne dane, które powinny znaleźć się w akcie notarialnym. W praktyce wygląda to tak, że notariusz podczas sporządzania aktu sprzedaży wskazuje konkretne rachunki bankowe, na które mają trafić środki – np. najpierw spłata kredytu, a dopiero potem przelew reszty kwoty na konto sprzedającego. Po uregulowaniu kredytu bank wydaje zaświadczenie o spłacie oraz zgodę na wykreślenie hipoteki, co następuje przez złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego.
Ważne jest też, by przed sprzedażą znać dokładne saldo zadłużenia, dlatego istotne jest uzyskanie z banku zaświadczenia o aktualnym saldzie zadłużenia oraz wspomnianej powyżej promesy wykreślenia hipoteki po spłacie kredytu. Trzeba być przygotowanym na to, że czasem banki naliczają dodatkowe opłaty lub koszty wcześniejszej spłaty, ale to już wynika z zawartej umowy z bankiem. Warto to wcześniej sprawdzić, aby nie doszło do niespodzianki, że kwota transakcji nie wystarczy na spłatę kredytu. Dla kupującego zakup mieszkania z kredytem nie jest bardziej ryzykowny – o ile wszystkie formalności zostaną dopełnione. Wręcz przeciwnie, kupujący ma pewność, że hipoteka zostanie spłacona i wykreślona zgodnie z prawem.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką jest legalna
Podsumowując, sprzedaż mieszkania z hipoteką jest nie tylko całkowicie legalna, możliwa, ale i bardzo popularna. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ścisłej współpracy z bankiem oraz odpowiednich zapisów w akcie notarialnym. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika lub prawnika, który przeprowadzi całą transakcję bezpiecznie i zgodnie z przepisami.